Ad

Bevezetés
A 2015 májusában bemutatott és ezt követően megszűnt ZTE nubia Z9 az okostelefonok 2010-es évek közepének egyik nevezetes készüléke. Ez az áttekintés elmélyül a jellemzőiben, átfogó áttekintést nyújtva a telefon képességeiről és teljesítményéről.
Tervezés és kivitelezés
A 147,4 x 68,3 x 8,9 mm méretű és 192 gramm súlyú nubia Z9 elegáns kialakítással büszkélkedhet. Bár a mai szabványok szerint kissé terjedelmesnek tűnhet, a megjelenésekor meglehetősen szabványos volt. A telefon támogatja a kettős SIM-funkciót a nano-SIM-kártyák használatával, kettős készenléti konfigurációban, így biztosítva a sokoldalúságot az utazó vagy több vonalat kezelő felhasználók számára. A test kialakítása vonzó üveg- és fémfelületet tartalmaz, amely a fekete, a fehér és az arany klasszikus árnyalataiban kapható.
Megjelenítés
A készülék 5,2 hüvelykes IPS LCD képernyővel rendelkezik, amely 1080 x 1920 pixeles Full HD felbontású. Ez körülbelül 424 ppi pixelsűrűséget eredményez, ami éles és élénk vizuális megjelenítést eredményez. A képernyő-test arány körülbelül 74%, ami kompakt, mégis magával ragadó látványt nyújt. A kijelző különböző fényviszonyok mellett is kiválóan teljesít: a kontrasztaránya névleges körülmények között 898, napfényben pedig 1,659, ami a legtöbb környezetben biztosítja az olvashatóságot.
Teljesítmény
A Qualcomm Snapdragon 810 lapkakészlet által hajtott nubia Z9 egy okta-core CPU-t tartalmaz, amely négy 1,5 GHz-es órajelű Cortex-A53 magra és négy 2,0 GHz-es órajelű Cortex-A57 magra oszlik. Az Adreno 430 GPU zökkenőmentesen kezeli a grafikailag intenzív feladatokat. A kétféle konfigurációban kapható készülék 32 GB belső tárhelyet kínál 3 GB RAM-mal és 64 GB tárhelyet 4 GB RAM-mal. Ez a tárolókapacitás versenyképes volt a korban, bár a microSD kártyahely hiánya korlátozó lehet azok számára, akiknek extra tárhelyre van szükségük.
Szoftver
Az Android 5.2 Lollipop operációs rendszeren futó, nubia UI 3 overlay-rel ellátott készülék felhasználói élménye a korabeli okostelefon-felhasználók igényeihez igazodik. Bár az Android ezen verziója mára már elavult, a nubia UI által biztosított testreszabási lehetőségek célja a használhatóság javítása és olyan további funkciók bevezetése volt, amelyek a stock Android-élményben nincsenek jelen.
Ad
Kamera
A nubia Z9 16 MP-es fő kamerával van felszerelve, amely f/2.0 rekeszértékkel és autofókusszal rendelkezik, és képes 4K videót készíteni 24fps sebességgel, valamint Full HD felvételt 30fps sebességgel és 480p lassított felvételt 120fps sebességgel. Ezek a képességek rugalmas médiakészítési lehetőségeket kínáltak a felhasználóknak, a LED vaku, a panoráma és a HDR funkciók pedig fokozták a fényképezési élményt. A 8 MP-es előlapi kamera szintén nagy, 1,4 µm-es pixelméretű és f/2,0 rekeszértékű pixelekkel rendelkezik, így biztosítva a tisztességes szelfiket és videohívásokat, 1080p@30fps sebességgel rögzítve.
Hang és csatlakoztathatóság
A telefon megtartja a hagyományos 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozót, és számos csatlakozási lehetőséget támogat, többek között Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac kétsávos, Bluetooth 4.1, GPS GLONASS-szal és BDS-szel, NFC és infravörös port. Az FM-rádió és a microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out és OTG támogatással) kiegészíti a multimédiás és csatlakozási funkciókat.
Az akkumulátor élettartama
A(z) ZTE nubia Z9 akkumulátorát egy nem cserélhető 2900 mAh Li-Ion akkumulátorral szerény, 70 órás üzemidőt biztosít. Ez a korszakra jellemzően egy egész napos vegyes használatot jelent egyetlen töltéssel.
További jellemzők
A telefon exkluzív kiadásában egyedülálló módon a Z9 tartalmaz egy oldalra szerelt ujjlenyomat-érzékelőt, ami további biztonsági szintet jelent. Egyéb érzékelők, mint a gyorsulásmérő, a giroszkóp, a közelségmérő és az iránytű, fokozzák az interaktív képességeket, így a telefon sokoldalú eszközzé válik a mindennapi tevékenységekhez.
Összegzés
A ZTE nubia Z9 a dizájn, a teljesítmény és a multimédiás képességek érdekes keverékét kínálja. Bár már nem gyártják, továbbra is a 2010-es évek közepén készült okostelefonok tervezésének és technológiájának jelentős példája. Bár bizonyos elemek, például a bővíthető tároló hiánya és az elavult szoftverek korlátozzák a mai piacon való vonzerejét, nosztalgikus visszatekintést nyújt a mobiltechnológia fejlődésére.
Ad