Ad

Tervezési és építési minőség
A ZTE Grand X Pro a 2010-es évek eleji okostelefonokra jellemző kompakt és masszív kialakítást mutatott be. Méretei 132,6 x 64,4 x 9,4 mm-esek voltak, így könnyen kezelhető és zsebbarát volt. A 146 grammos súlyával masszív felépítésűnek tűnt, anélkül, hogy túl nehéz lett volna. A készülék műanyag teste többféle színben, többek között fekete, piros, kék és sárga színben volt kapható, ami azoknak kedvezett, akik egy kis színt szerettek a kütyükben. A telefon micro-SIM-kártyákkal támogatta az egy- és két SIM-konfigurációt is, kiszolgálva ezzel azokat a felhasználókat, akiknek rugalmasságra volt szükségük a különböző hálózati szolgáltatók között, illetve a magán- és a szakmai hívások szétválasztásához.
Megjelenítés minősége
A 4,5 hüvelykes TFT-kijelző volt az egyik fő attrakció, amely 720 x 1280 pixeles felbontást kínál. Ez körülbelül 326 ppi pixelsűrűséget jelentett, ami megfelelő élességet és részletességet biztosított az olyan mindennapi feladatokhoz, mint a böngészés, az olvasás és a közösségi média. A korszakra jellemző kereteknek köszönhető, 65,4% körüli, alacsonyabb képernyő-test arány ellenére a kijelző TFT-panelhez képest kielégítő tisztaságot és élénk színeket kínált. Nem rendelkezett azonban a modern képernyőkön megtalálható fejlett fényerő- és kontrasztaránnyal, így kevésbé volt alkalmas közvetlen napfényes használatra.
Teljesítmény és szoftver
A motorháztető alatt a ZTE Grand X Pro meghajtásáról egy Mediatek MT6577 lapkakészlet gondoskodott, kétmagos, 1,2 GHz-es Cortex-A9 processzorral, 1 GB RAM-mal párosítva. Bár a mai szabványok szerint szerény, ez a kombináció elégséges volt az alapvető feladatokhoz, például az üzenetküldéshez, a böngészéshez és a könnyű alkalmazáshasználathoz, amikor először piacra került. A PowerVR SGX531u GPU az egyszerű grafikai feladatokkal is megbirkózott, bár a telefon nehezen boldogult az igényesebb alkalmazások és a játékok terén. Android 4.0 Ice Cream Sandwich operációs rendszerrel futott, amely a megjelenéskor felhasználóbarát kezelőfelületet és hozzáférést kínált a Google Play Store-hoz, bár az újabb Android-verziók megjelenésével gyorsan elavulttá vált.
Ad
Kamera képességek
A Grand X Pro egyetlen 8 MP-es hátsó kamerát tartalmazott autofókusszal és LED vakuval, ami jó fényviszonyok mellett alkalmi fényképek készítéséhez elegendő. 720p videókat tudott rögzíteni 30 képkocka/másodperc sebességgel, ami akkoriban elfogadható volt. A kamera nem rendelkezett olyan fejlett funkciókkal, mint az optikai képstabilizátor vagy a kifinomult gyenge fényviszonyok, ami kihívást jelentő körülmények között közepes képminőséget eredményezett. A VGA előlapi kamerát alapvető szelfikészítésre és videohívásokra tervezték, de az újabb szabványokhoz képest korlátozott felbontást kínált.
Csatlakoztathatóság és további funkciók
A Grand X Pro a csatlakoztathatóság terén Wi-Fi 802.11 b/g/n Wi-Fi Direct, DLNA és Wi-Fi hotspot képességekkel, valamint Bluetooth 4.0 és GPS navigációs lehetőséggel állt rendelkezésre. Nem támogatta azonban az NFC-t - ami akkoriban viszonylag újonnan megjelenő funkció volt. A készülék 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozót tartalmazott a hangzáshoz, valamint microUSB 2.0 portot a töltéshez és az adatátvitelhez. Bár gyorsulásmérővel és közelségérzékelővel rendelkezett, nem voltak rajta a ma már megszokott, fejlettebb érzékelők.
Az akkumulátor élettartama
A 2000 mAh-s, nem cserélhető Li-Ion akkumulátorral felszerelt Grand X Pro ésszerű élettartamot biztosított, akár 500 óra készenléti időt és körülbelül 11 óra 15 perc beszélgetési időt ígérve. Ezek a számok kielégítőek voltak, figyelembe véve a hardver és az operációs rendszer energiahatékonyságát.
Összegzés
Korlátai ellenére a ZTE Grand X Pro egy költséghatékony, dual-SIM-es okostelefonként, amely alkalmas az alapvető mindennapi használatra, rést vájt magának. Alapvető funkciókat kínált 110 EUR körüli, megfizethető áron, olyan felhasználókat megcélozva, akik az alapvető okostelefon-funkciókat helyezték előtérbe a csúcskategóriás specifikációkkal szemben. Ma már elavultak a specifikációi, de még mindig a megfizethető okostelefon-dizájn egyik bizonyítéka a bevezetési időszakában.
Ad