Ad

Bevezetés
A ZTE Director, amelyet először 2013 áprilisában jelentettek be és adtak ki, a belépő szintű felhasználókat célzó korai megfizethető okostelefonok pillanatképét képviseli. Mai mércével mérve a specifikációi szerénynek tűnhetnek, de a maga idejében praktikus opcióként szolgált az alapvető okostelefon-funkciókat kereső felhasználók számára. Bár a ZTE Director mára már megszűnt, egyszerű, sallangmentes okostelefon-élményt nyújtott az alapvető mobilkommunikációs igényekkel rendelkezők számára.
Tervezés és kivitelezés
A 118,1 x 62,5 x 12,2 mm-es kompakt méreteivel és 140 grammos súlyával a ZTE Director könnyen kézben tartható és egy kézzel kezelhető. A korszak okostelefonjaira jellemző kialakítás műanyag testet és nem eltávolítható hátlapot tartalmaz. Annak ellenére, hogy olcsó anyagokból készült, elég tartós volt a mindennapi használathoz. A telefon egyszerű, fekete színű kialakítása semleges és visszafogott esztétikát kölcsönöz a készüléknek, így a felhasználók széles köre számára alkalmas.
Megjelenítés
A ZTE Director 3,5 hüvelykes TFT-kijelzője 320 x 480 képpontos felbontású, ami körülbelül 165 ppi pixelsűrűséget jelent. Ez a képernyőméret és felbontás akkoriban viszonylag gyakori volt a kedvező árú okostelefonok esetében, bár az újabb készülékekhez képest korlátozott tisztaságot és részletességet kínál. A kijelző működőképes volt az olyan alapvető feladatokhoz, mint az SMS-ezés, a telefonálás és a könnyű alkalmazáshasználat, de a felhasználók számára kihívást jelentett a részletes tartalmak, például képek és videók megjelenítése az alacsony felbontás és a korlátozott színvisszaadási képesség miatt.
Teljesítmény
A motorháztető alatt a ZTE Director 1,0 GHz-es processzorral működik, és Qualcomm MSM762626A lapkakészletet használ. Az 512 MB RAM-mal párosítva a telefon teljesítménye megfelelő az alapvető okostelefonos műveletekhez, például hívások indításához, szöveges üzenetek küldéséhez és az előre telepített alkalmazások futtatásához. A készüléken az Android 4.0 Ice Cream Sandwich fut, amely a korai Android-verziókra jellemző felhasználóbarát kezelőfelületet kínál. A többfeladatos működés vagy az igényesebb alkalmazások futtatása azonban a korlátozott RAM és feldolgozási teljesítmény miatt valószínűleg teljesítménybeli lemaradást eredményezne.
Ad
Kamera
A ZTE Director egy szerény 3,15 MP-es hátsó kamerával van felszerelve, LED vakuval. A kamera alapvető fényképek készítésére alkalmas és videófelvételi képességekkel is rendelkezik, így megfelel a korabeli okostelefon kamerával szemben támasztott minimális elvárásoknak. Az előlapi kamera hiánya azonban korlátozza a videohívásokhoz vagy szelfikhez való felhasználást, ami tükrözi a belépő szintű státuszt.
Csatlakoztathatóság és további funkciók
A telefon támogatja a CDMA és az EVDO 3G hálózati technológiákat, hangsúlyozva az egyes szolgáltatókkal való kompatibilitást. A vezeték nélküli csatlakoztathatósághoz Wi-Fi 802.11 b/g/n Wi-Fi Direct és hotspot funkcióval, valamint Bluetooth 3.0 A2DP-vel. A GPS jelen van az alapvető navigációs igényekhez, de az NFC és az FM-rádió hiánya korlátozza néhány csatlakozási lehetőséget. A készülék microUSB 2.0 portot használ a töltéshez és az adatátvitelhez, igazodva az akkori szabványokhoz.
Az akkumulátor élettartama
A ZTE Director kivehető 1500 mAh Li-Ion akkumulátorral rendelkezik, amely akár 350 óra készenléti időt és körülbelül 6 óra beszélgetési időt is képes biztosítani. Bár ez a mai szabványok szerint korlátozottnak tűnhet, a megjelenési időszakban általában elegendő volt a mérsékelt napi használathoz.
Ár és érték
A megjelenésekor körülbelül 150 eurós árával a ZTE Director megfizethető okostelefonként pozícionálta magát. Az árazás tükrözte a költségvetés-orientált kialakítást, és a funkciókészlet elérhetővé tette az első okostelefon-vásárlók vagy az egyszerű mobilkészüléket igénylő felhasználók számára.
Összegzés
Összességében a ZTE Director egy belépő szintű okostelefon-élményt nyújtott, amely alkalmas az alapvető feladatokra és a kommunikációra. Bár a modern készülékekhez képest elavult, a piacon töltött ideje alatt jól szolgálta a célját, és olyan felhasználóknak szolgált, akiknek fontos volt a megfizethetőség és az egyszerűség. Ma már emlékeztetőül szolgál arra, hogy az okostelefonok hogyan fejlődtek az évek során, sokkal fejlettebb funkciókat és képességeket kínálva.
Ad