Ad
XOLO Q1010

XOLO Q1010 felülvizsgálata

A XOLO Q1010 egy okostelefon, amelyet 2014 februárjában jelentettek be és adtak ki. A középkategóriában találta meg a helyét egy olyan időszakban, amikor az androidos készülékek világszerte gyorsan szereztek piaci részesedést. Annak ellenére, hogy megszűnt, a készülék még mindig érdekes visszatekintést nyújt a korábbi okostelefon tervezési filozófiákra és teljesítményre.

Tervezési és építési minőség

A XOLO Q1010 elegáns kialakítású, 143,6 x 72,2 x 8,3 mm-es méretekkel rendelkezik, így a korához képest karcsú és viszonylag magas. Ez a kialakítás szabványos volt, jó egyensúlyt kínálva a képernyő mérete és a hordozhatóság között. A telefon két klasszikus színváltozatban - fekete és fehér - volt kapható, így a felhasználók stílusbeli preferenciáiknak megfelelően választhattak. A kettős SIM-képesség vonzó tulajdonság volt, különösen hasznos volt azokon a piacokon, ahol a több SIM-kártya használata gyakori. A telefon súlya azonban nincs megadva, de kezelhető méretei arra utalnak, hogy úgy építették, hogy kényelmesen feküdjön a kézben.

Megjelenítés

A telefon 5,0 hüvelykes IPS LCD kijelzővel büszkélkedhet, amelynek felbontása 720 x 1280 pixel. A körülbelül 294 ppi pixelsűrűségű kijelző jó tisztaságot és meglehetősen éles képet biztosít a mindennapi használathoz. A körülbelül 66,5%-os képernyő-test arány a korszakában szabványosnak számít, és olyan felhasználói élményt nyújt, amely a kijelzőt hangsúlyozza anélkül, hogy teljesen karcsúsítaná a kereteket, ami akkoriban elfogadható volt.

Teljesítmény

A motorháztető alatt a XOLO Q1010 a MediaTek MT6582 lapkakészletet használja, négymagos, 1,3 GHz-es Cortex-A7 processzorral. A grafika terén a Mali-400MP2 GPU-ra támaszkodik. Míg ez a kombináció a modern alkalmazások és a játékigények esetében nehézségekbe ütközik, a 2014-es általános feladatokhoz, például webböngészéshez, közösségi médiához és könnyű játékhoz teljesen megfelelő volt. Az 1 GB RAM és a 4 GB belső tárhely mellett a telefon teljesítménye az árához képest megfelelő volt, bár a korlátozott tárhely hátrányt jelentett, amit némileg enyhített a bővítésre szolgáló microSDHC bővítőhely jelenléte.


    Ad

Kamera

A XOLO Q1010 egy 8 MP-es, autofókuszálásra képes hátlapi kamerával rendelkezik, amelyhez LED vaku is tartozik a jobb fényviszonyok mellett történő fényképezés érdekében. Olyan funkciókat kínált, mint a panoráma és a HDR, növelve sokoldalúságát annak ellenére, hogy egylencsés kamera. 1080p videót tud rögzíteni 30fps sebességgel, ami akkoriban jelentős eladási szempont volt. Az előlapi kamera szerény, 2 MP-es, alapvető szelfikészítésre és videohívásokra alkalmas, bár hiányzott belőle a prémium kategóriásabb készülékekben látott kifinomultság.

Szoftver

A készülék a dobozból kivéve Android 4.2 Jelly Bean rendszert futtat. Az Androidnak ez a verziója, bár a modern szabványokhoz képest elavult, a telefon megjelenésekor felhasználóbarát volt, és a Google Play Store-on keresztül alkalmazások széles választékához biztosított hozzáférést. A telefon megszűnése miatt azonban a felhasználók valószínűleg nem kapnak szoftverfrissítéseket.

Akkumulátor és csatlakoztathatóság

A(z) XOLO Q1010 tápellátásáról egy 2250 mAh kapacitású, cserélhető Li-Po akkumulátor gondoskodik. Az akkumulátor üzemideje versenyképes volt, akár 19 óra beszélgetési időt kínál 2G hálózatokon és közel 10 órát 3G-n. A készenléti idő szintén lenyűgöző volt, 2G-n akár 732 órát, 3G-n pedig 685 órát is elérhetett. Ami a csatlakoztathatóságot illeti, a Wi-Fi 802.11 b/g/n, a Bluetooth 4.0 és a microUSB 2.0 az alapokat biztosítja. Támogatja a GPS-t a helymeghatározó szolgáltatásokhoz, de hiányzik belőle az NFC és az FM-rádió, amelyek akkoriban egyre kívánatosabbá váltak.

Végső gondolatok

A megjelenésekor körülbelül 140 eurós árával a XOLO Q1010 egy elfogadható árú opció volt, amely szilárd funkciókészletet kínált a költségvetés-tudatos fogyasztók számára. Bár specifikációi mai mércével mérve elavultak, a készülék a 2010-es évek közepének középkategóriás okostelefon-élményét testesíti meg. A felhasználók nagyra értékelték a dual SIM-kapacitást, az alapvető feladatokhoz elfogadható teljesítményt és az akkori viszonyokhoz képest tisztességes kamerát. A korlátozott belső tárhely és az öregedő Android-verzió azonban korlátozó tényezők a további használhatóság szempontjából 2023-ban, ami elsősorban gyűjtői darab vagy másodlagos eszköz, ha valaki megtalálja.


    Ad