Ad
Sony Ericsson Z500

Bevezetés

A Sony Ericsson Z500 2004 márciusában jelent meg, mint egy kagylós mobiltelefon, amely az alapvető kommunikációs funkciókat és néhány multimédiás funkciót kereső felhasználókat célozta meg. Bár mára már nem gyártják, a Z500 egykor versenyképes ajánlat volt a mobiltelefonok fejlődésének korai szakaszában, amely az alapvető mobilszolgáltatások, a kompakt kialakítás és a csatlakoztathatóság kombinációját kínálta a felhasználók számára.

Tervezés és kivitelezés

A Z500 a 2000-es évek eleji mobiltelefonoknál elterjedt klasszikus kagylós kialakítással rendelkezik, amely egyszerre nyújt funkcionalitást és bizonyos fokú védelmet a képernyőnek. A 93 x 49 x 24 mm-es méretekkel és 110 grammos tömeggel a maga korában kompaktnak és könnyűnek számított, így könnyen hordozható volt zsebben vagy kis táskában. A Mini-SIM használatát lehetővé tevő felépítése inkább az egyszerű, robusztus használhatóságra, mintsem a bonyolult esztétikára összpontosít. A készülék kettős kijelzővel is rendelkezik: a fő CSTN-kijelző 65K színt jelenít meg 128 x 160 pixeles felbontással, amelyet egy 4096 színt megjelenítő külső képernyő egészít ki.

Hálózat és csatlakoztathatóság

A Z500 eredetileg a globális utazók számára készült, és több GSM-sávot is támogat. A Z500i támogatja a GSM 900/1800/1900 sávokat, míg a Z500a változat a GSM 850/1800/1900 sávokat, így különböző régiók hálózataihoz csatlakozhat. A telefon alapvető internetkapcsolatot kínál a GPRS Class 10 és az EDGE Class 6 révén, bár nem rendelkezik olyan modern csatlakozási funkciókkal, mint a WLAN, a Bluetooth vagy az USB-csatlakozás, ami korlátozza a könnyű adatátvitelt más eszközökre.

Teljesítmény és multimédia

A Z500 belső képességei közé tartozik az akár 500 névjegy tárolása, 8 további mezővel mindegyikhez, valamint a fényképes hívás funkció. Legfeljebb 30 bejegyzést rögzít a fogadott, tárcsázott és nem fogadott hívásokról. A memóriakártyahely hiánya korlátozza a multimédiás tárolási lehetőségeket, bár némi funkcionalitást biztosít a VGA-kamera, amely egyszerű fényképfelvételt és videofelvételt tesz lehetővé. Érdemes megjegyezni, hogy a telefon nem támogatja a modern audio-kényelmeket, mivel hiányzik belőle a hangszóró és a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó is. Ehelyett a felhasználók élvezhetik a letölthető polifonikus csengőhangokat, és használhatják a rezgés üzemmódot a figyelmeztetésekhez.


    Ad

Szoftver és funkciók

A Java MIDP 2.0-n futó Z500 támogatja az egyszerű (a mai szabványok szerint), de mégis magával ragadó játékokat és alkalmazásokat. Az olyan multimédiás üzenetküldő szolgáltatások, mint az SMS, az EMS (Enhanced Messaging Service), az MMS és a hagyományos e-mail lehetővé tették a felhasználók számára a hatékony kommunikációt. A WAP 2.0/xHTML böngészővel a készülék a web egy lecsupaszított változatához biztosított hozzáférést. A korszakban egyedülálló funkció volt a „Push to talk” képesség, amely lehetővé tette a felhasználók számára, hogy a készüléket walkie-talkie-ként használják a VoIP-szolgáltatásokon keresztül.

Az akkumulátor élettartama

A Z500 kivehető Li-Ion akkumulátorral rendelkezik, amely akár lenyűgöző 10 órás beszélgetési időt kínál, és egyetlen feltöltéssel akár 260 órás készenléti időt is biztosít. Ezek a specifikációk akkoriban különösen kedvezőnek számítottak, mivel a felhasználóknak gyakori újratöltés nélkül hosszabb használatot biztosítottak.

Biztonsági szabványok

A rádiófrekvenciás expozíció biztonságára helyezett hangsúlyt egy letűnt korszakban a Z500 speciális SAR-értékekkel rendelkezett: a fejnél 1,45 W/kg, a testnél pedig 0,97 W/kg volt mérhető. Az EU-ban a fejre vonatkozó SAR-érték 0,84 W/kg, ami a nemzetközi biztonsági szabványoknak való megfelelést mutatja.

Összegzés

A Sony Ericsson Z500 ügyes kompromisszumot jelentett az egyszerűség és a funkcionalitás között, és a kornak megfelelő funkciókkal volt tele. Bár a modern csatlakozási és multimédiás képességek hiányoznak belőle, népszerű volt masszív, kompakt kialakítása, jó akkumulátor-üzemideje és praktikus üzenetküldő funkciói miatt. Ma a Z500 érdekes visszatekintésként szolgál a mobiltelefonok evolúciójának a kifinomultabb készülékek felé tartó átmeneti szakaszára.


    Ad