Ad
Sony Ericsson Xperia X2

Bevezetés

A Sony Ericsson Xperia X2 2010 elején jelent meg, és jelentős erőfeszítést jelentett a Sony Ericsson részéről, hogy a korabeli okostelefon-piacon rést vájjon magának, egyesítve az Xperia termékcsaládhoz kapcsolódó megbízhatóságot és a Windows Mobile operációs rendszer professzionális vonzerejét. A Windows Mobile 6.5 operációs rendszert futtató Xperia X2 az üzleti és műszaki érdeklődésű felhasználókat célozta meg, akik a funkcionalitás mellett egy csipetnyi stílusra is vágytak. A készüléket már nem forgalmazzák, de nézzünk bele a képességeibe és abba, hogy megjelenésekor miért kelthette fel az érdeklődést.

Tervezés és kivitelezés

Az Xperia X2 kialakítása 110 x 54 x 16 mm-es és 155 grammos, kompakt, kézbe véve pedig jelentős, prémium érzetet keltő. A telefon klasszikus QWERTY-billentyűzettel érkezett, amelyet sokan a tapintható visszajelzés miatt értékeltek, és amely lehetővé tette a gyors és hatékony gépelést, ami nagy segítség azoknak, akik útközben szoktak e-maileket küldeni. Az optikai trackpaddal ellátott Xperia X2 a funkciótelefonokról az érintőképernyős készülékekre áttérő felhasználókat is megcélozta. Annak ellenére, hogy a készülék nem volt olyan vékony, mint a modern készülékek, robusztus felépítése jól megfelelt a tartósságot kereső felhasználóknak.

Megjelenítés

Az Xperia X2 3,2 hüvelykes TFT rezisztív érintőképernyővel rendelkezik, amely akár 65 000 szín megjelenítésére is képes. Bár a rezisztív technológia talán nem érte el a kapacitív képernyők érzékenységét, a maga korában meglehetősen jól használható volt. A képernyő felbontása 480 x 800 képpont volt, ami ésszerű élességet és 292 ppi körüli pixelsűrűséget biztosított. A képernyő-test arány, bár nem felelt meg a mai szabványoknak, jellemző volt a korszak praktikus tervezési filozófiájára. A telefon kezelőfelülete a Sony XPERIA Panels UI-val működött, amely testreszabható felhasználói élményt nyújtott.

Teljesítmény és szoftver

Az Xperia X2 alapját egy Qualcomm MSM7200A lapkakészlet adta, 528 MHz-es ARM 11 CPU-val és Adreno 130 GPU-val. Ez a beállítás ugyan nem volt úttörő, de a készülék alkalmazásaihoz és feladataihoz megfelelő teljesítményt nyújtott. A telefon 256 MB RAM-mal és 512 MB ROM-mal rendelkezett, ami megfelelt a korabeli piaci elvárásoknak, de a mai multitasking-szabványok szerint kissé korlátozó volt. A 110 MB-os, alapból 110 MB-os tárhelyet microSDHC-kártyával lehetett bővíteni, a külön erre a célra kialakított foglalatnak köszönhetően. A Microsoft Windows Mobile 6.5 operációs rendszert futtató telefon a felhasználók számára hozzáférést biztosított egy sor üzleti és termelékenységi alkalmazáshoz, amelyek elegendőek voltak az e-mailezéshez, a dokumentumok kezeléséhez és a feladatok kezeléséhez.


    Ad

Kamera és multimédia

Az Xperia X2 8 MP-es hátlapi kamerával volt felszerelve, amely autofókusszal és LED vakuval rendelkezett, ami a korban lenyűgöző volt, és alkalmas volt részletes fényképek készítésére változatos fényviszonyok között. A videofelvétel 480p @ 30fps sebességgel volt lehetséges, ami, bár nem volt nagy felbontású, a kategóriájában eléggé szabványosnak számított. Figyelemre méltó hiányosság volt az előlapi kamera, ami korlátozta a készülék vonzerejét a teljes csomagot kereső fotórajongók számára. A készülék sztereó hangszórókkal és 3,5 mm-es audiocsatlakozóval is rendelkezett, valamint számos multimédiás funkcióval, köztük MP3 és MP4 lejátszással.

Csatlakoztathatóság és funkciók

A csatlakoztathatóság tekintetében az Xperia X2 jól felszerelt volt, támogatta a Wi-Fi 802.11b/g szabványt DLNA-val, a Bluetooth 2.1-t A2DP-vel és a GPS-t A-GPS-szel. A bevezetés utáni frissítések sztereó FM rádió funkcióval egészítették ki. A microUSB 2.0 port megkönnyítette a PC-khez való csatlakozást szinkronizálás és töltés céljából. A készülékbe gyorsulásérzékelőt is beépítettek, ami interaktív képességekkel egészítette ki az érintőképernyőt.

Az akkumulátor élettartama

Az Xperia X2 kivehető Li-Po 1500 mAh-s akkumulátorral érkezett, ami praktikus funkció, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy szükség esetén kicseréljék az akkumulátort. Az akkumulátor élettartama meglehetősen stabil volt; a beszélgetési idő 2G-hálózatokon akár 10 órát, 3G-hálózatokon pedig 6 órát is elérhetett. Készenléti üzemmódban 2G-n akár 500 órát, 3G-n pedig 640 órát is kibírhatott, ami kiegészíti a megbízható üzleti eszköz profilját.

Összegzés

A Sony Ericsson Xperia X2 annak ellenére, hogy megszűnt, a használati design, a hasznos QWERTY-billentyűzet és a Windows Mobile támogatásának keveréke révén kivívta a maga helyét. Tartósságának, csatlakoztathatóságának és funkcionális alkalmazásainak köszönhetően az üzleti szakemberek számára készült készülékként is kitűnt. Bár nem rendelkezett a kortárs okostelefonok fényével és funkcióival, bevezetésekor jelentős értéket kínált, és vonzó volt azon felhasználók számára, akik egy megbízható mobileszközben termelékenység-orientált funkciókat kerestek. Eredeti 140 eurós árával a maga korában gazdaságilag ésszerű választás volt.


    Ad