Ad

Bevezetés
A Sony Ericsson Xperia X10 mini pro, amelyet 2010 februárjában jelentettek be, és ugyanezen év júniusában adtak ki, egy merész kísérletet jelentett arra, hogy kompakt okostelefon-élményt nyújtson a jellegzetes QWERTY billentyűzet és a mikroszkopikus formafaktor miatt. Megszűnése ellenére egyedi kialakítása és funkcionalitása a nosztalgiázó techrajongók vagy az alapvető okostelefon-képességekkel rendelkező másodlagos készüléket keresők körében is érdeklődést vált ki.
Tervezés és kivitelezés
Ezt a készüléket a kicsiny méret jellemzi, amelynek méretei 90 x 52 x 17 mm, súlya pedig 120 g. A kompakt felépítés a megjelenéskor a tervezés egyik fénypontja volt, ami zsebre vágható és rendkívül hordozható vonzerőt kölcsönöz neki. A QWERTY-billentyűzet kicsúsztatható billentyűzete, amely kiemelkedő tulajdonsága volt, tapintható visszajelzést adott a felhasználóknak, akik a fizikai billentyűket részesítették előnyben a gépelési feladatokhoz, ami jelentős előny volt a korszak érintőképernyős billentyűzeteivel szemben. A készülék fekete, piros és rózsaszín színben volt kapható, kielégítve a különböző esztétikai preferenciákat.
Megjelenítés
Az Xperia X10 mini pro 2,55 hüvelykes TFT-kijelzője 240 x 320 képpont felbontású. Bár ez a felbontás a modern szabványokhoz képest szerény, akkoriban ez volt a szokásos a kategóriájába tartozó készülékeknél. A kijelző karcálló üvege némi tartósságot nyújtott a mindennapi használat során. A Timescape UI az Android tetején egyedi felhasználói felületet próbált nyújtani, bár hatékonyságát és gördülékenységét a hardver korlátozta.
Teljesítmény és szoftver
A 600 MHz-es ARM 11 processzorral és Adreno 200 GPU-val felszerelt telefont nem intenzív feladatokra tervezték, de az alapvető okostelefon-funkciókat, például a hívást, az SMS-ezést és az egyszerű webböngészést képes kezelni. Kezdetben Android 1.6 (Donut) rendszert futtatott, de frissíthető volt Android 2.1 (Eclair) rendszerre, amely olyan funkciókat vezetett be, mint az élő háttérképek és a jobb alkalmazáskezelés. A készülék a Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 lapkakészletére épült, amely akkoriban a belépő szintű okostelefonoknál szabványos volt.
Ad
Kamera képességek
Az Xperia X10 mini pro egyetlen 5 MP-es, autofókuszos és LED-es vakuval ellátott kamerája kategóriájához képest megfelelő minőségű fotókat készített, jó fényviszonyok mellett kielégítő képeket. A 480p videó 30fps sebességgel történő rögzítésének képessége alapvető videófelvételi funkciókat biztosított a felhasználók számára, bár az előlapi kamera hiánya korlátozta a szelfi képességeket, ami a megjelenés idején egyre kívánatosabbá vált.
Akkumulátor-üzemidő és csatlakoztathatóság
A kivehető 930 mAh Li-Po akkumulátor elegendő volt ahhoz, hogy a készüléket 2G-n akár 285 órán át készenléti üzemmódban működtesse, 3G-n pedig valamivel kevesebbet, míg a beszélgetési idő 2G-n akár 4 órán át, 3G-n pedig 3,5 órán át tartott. Csatlakozási lehetőségként a telefon Wi-Fi 802.11 b/g és Bluetooth 2.1 szabványt, valamint GPS-képességet kínált. A vezetékes csatlakozási lehetőségek között 3,5 mm-es jack-csatlakozó és microUSB 2.0 is szerepelt, a korára jellemző kényelemmel szolgálva az audio- és adatigényeket.
Audio és multimédia
Ami a hangminőséget illeti, az Xperia X10 mini pro hangszóróval és 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozóval lett felszerelve, ami biztosítja a kompatibilitást a hagyományos fejhallgatókkal. Míg a hangszórója telefonhívásokhoz és riasztásokhoz használható volt, a hanghűség átlagos volt, amit kiemel, hogy a tesztek lejátszás közben -86,8 dB zajszintet és -83,6 dB keresztbeszólást mutattak ki.
Összegzés
A Sony Ericsson Xperia X10 mini pro egy különálló termék volt korának okostelefon-kínálatában, amely elsősorban a kompaktságot és a fizikai billentyűzetet értékelő felhasználókat célozta meg. Bár hardvere és specifikációi mai mércével mérve szerények, a maga idejében hatékonyan szolgálta célját, mint egy kis méretű és funkcionális eszköz az alapvető okostelefonos feladatok elvégzésére. Bár már nem kapható a piacon, az Xperia X10 mini pro továbbra is a kompakt mobiltechnológiában rejlő tervezői lelemény elbűvölő példája.
Ad