Ad

Bevezetés
A Sony Ericsson Xperia X10 úttörő volt, amikor 2010 márciusában először megjelent a piacon. A Sony Ericsson első igazi okostelefon-kísérleteként ez jelentette a vállalat belépését a versenyképes Android-rendszerbe. Az Xperia X10 feltűnő dizájnjával, nagy képernyőjével és egyedi felhasználói felületével az Xperia X10 célja az volt, hogy a korszak többi okostelefonja között megkülönböztetett helyet foglaljon el, és számos újdonságot mutasson be. A technológia gyors ütemű fejlődésével azonban kihívásokkal is szembesült a naprakészség megőrzése terén, ami végül a gyártás megszűnéséhez vezetett. Ez az áttekintés az Xperia X10 minden kritikus szempontjára kitér, kiemelve erősségeit és a fejlesztendő területeket.
Tervezés és kivitelezés
Az Xperia X10 elegáns és kifinomult dizájnnal mutatkozott be. Méretei (119 x 63 x 13 mm) viszonylag kompaktá tették egy 4,0 hüvelykes kijelzővel rendelkező készülékhez képest, és 135 grammos súlyával kiegyensúlyozott érzetet keltett, nem volt sem túl nehéz, sem túl könnyű. A készülék az akkoriban szokásos Mini-SIM formátumot használta. A Sensuous Black vagy Luster White színben elhelyezett telefon vonzó megjelenéssel rendelkezett, amely a stílusérzékeny vásárlóknak kedvezett. Az építési minőség szilárd volt, a készülék teste tartósnak tűnt a kézben, amit karcálló üveg egészített ki, amely további védelmet nyújtott.
Megjelenítés
Az Xperia X10 4,0 hüvelykes, 480 x 854 képpontos felbontású TFT-képernyője annak idején a 65K színre korlátozódó élénk színvisszaadásáról volt nevezetes. Ez a képernyőméret lehetővé tette a magával ragadó multimédiás élményt, és mivel a telefon Timescape/Mediascape felhasználói felületének központi eleme volt, megkönnyítette a szoftverrel való zökkenőmentes interakciót. A képernyő 16:9-es képaránya és a körülbelül 245 ppi pixelsűrűség megfelelő élességet biztosított a mindennapi feladatokhoz, bár nem vetekedett a későbbi okostelefon-modellek kijelzőivel.
Szoftver és felhasználói felület
Az Android 1.6 (Donut) operációs rendszerrel induló és Android 2.3-ra (Gingerbread) frissíthető Xperia X10 egy egyedi Sony Ericsson felülettel, a Timescape/Mediascape UI-val készült. Ez a különálló felület egyetlen idővonalba gyűjtötte a közösségi médiatörténeteket, üzeneteket és e-maileket, hogy egyszerűsítse a felhasználói interakciókat. Az innovatív koncepció ellenére a szoftver kezdeti változatai olyan problémákkal szembesültek, mint a lassú teljesítmény és a frissítések hiánya, ami néha frusztrálta a zökkenőmentes navigációt kereső felhasználókat. A Gingerbreadre való frissítéssel azonban e teljesítményproblémák egy része enyhült, és ezzel a készülék használhatósága is javult.
Teljesítmény
Az Xperia X10 meghajtásáról a Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 lapkakészlet gondoskodott, 1,0 GHz-es Scorpion processzorral és Adreno 200 GPU-val. Ez a konfiguráció az akkori időkben elegendő teljesítményt nyújtott az alapvető okostelefon-műveletekhez és könnyű játékhoz, bár a 384 MB korlátozott RAM miatt az igényesebb alkalmazások és a többfeladatos működés nehézségekbe ütközött. Az 1 GB-os belső tároló, bár a mai szabványok szerint minimális, bővíthető volt egy külön microSDHC foglalaton keresztül, és egy 8 GB-os kártyát is mellékeltek a telefonhoz a tárolási igények kielégítésére.
Ad
Kamera
Az Xperia X10 fő kamerája egy 8 MP-es érzékelő volt autofókusszal és LED vakuval, ami a mobilfotózás erős versenyzőjeként pozícionálta. Képes volt a korához képest jó részletességű és tiszteletreméltó minőségű fotók rögzítésére. A videofelvétel kezdetben 480p@30fps sebességgel volt elérhető, de egy későbbi szoftverfrissítés lehetővé tette a 720p@30fps felvételt, ami tovább javította a multimédiás képességeket. Az előlapi kamera hiánya érezhető korlátot jelentett, különösen a videohívások és a szelfik népszerűségének növekedésével.
Csatlakoztathatóság és egyéb jellemzők
Az Xperia X10 Wi-Fi, Bluetooth 2.1, GPS A-GPS támogatással és DLNA a médiamegosztáshoz. Bár rádió nem volt rajta, a hangcsatlakozáshoz szabványos 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozót biztosított, ami a zene szerelmeseinek kedvezett. Ezeket a funkciókat olyan alapvető érzékelők egészítették ki, mint a gyorsulásmérő, a közelségérzékelő és az iránytű. A böngésző támogatta a HTML és az Adobe Flash formátumot, ami elegendő volt a korszak webes élményeihez.
Az akkumulátor élettartama
A telefon kivehető 1500 mAh Li-Po akkumulátorral rendelkezik. Bár nem volt rendkívül nagy, 2G-n akár 10 órányi beszélgetési időt, 3G-n pedig akár 8 órányit, a készenléti idő pedig hálózattól függően több mint 400 órát is elérhetett. Ez a hosszú élettartam versenyképes volt a korszakban, bár az erős igénybevételű felhasználóknak gyakran kell majd újratölteniük az akkumulátort.
Hangminőség
Az Xperia X10 hangteljesítménye tiszteletre méltó volt, a hangszórótesztek olyan decibelszámokat mutattak, amelyek lehetővé tették a tiszta hang és csengőhangok megszólaltatását, bár nem a legmagasabbak a piacon. A zaj és az áthallás szintje dicséretesen alacsony volt, ami fülhallgató használata esetén kellemes hallgatási élményt biztosított.
Összegzés
Összefoglalva, a Sony Ericsson Xperia X10 egy olyan okostelefon volt, amely bátran lépett a piacra ígéretes újításokkal és erős dizájnfilozófiával. Bár megvoltak a maga hátrányai, különösen a szoftverfrissítések és az előlapi kamera hiánya miatt, számos dicséretes funkciót is kínált, mint például a megbízható kamera, a bővíthető tárhely és az egyedi felhasználói felület. Végső megszűnése ellenére az Xperia X10 megalapozta a későbbi Xperia-modelleket, és helyet foglal el az Android okostelefonok evolúciójában. Körülbelül 120 eurós ára vonzóvá tette volna az akkoriban a stílus és a funkcionalitás egyensúlyát kereső fogyasztók számára.
Ad