Ad

Bevezetés
Amikor a Sony Ericsson Xperia X1 2008 októberében bemutatkozott, a Sony Ericsson számára merész lépést jelentett az okostelefonok nagy tétekkel teli birodalmába. A maga idejében prémium készülékként pozicionált Xperia X1 volt a Sony Ericsson első kitörése az Xperia sorozatban, és a Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional operációs rendszerrel futott, megteremtve a mobiltechnológia jövőbeli innovációinak színterét. Annak ellenére, hogy már nem gyártják, az Xperia X1-re masszív felépítése és egyedi funkciókészlete miatt emlékszünk, amely az érintést és a fizikai billentyűzet tapintását ötvözi.
Tervezés és kivitelezés
Az Xperia X1 formatervezése volt az egyik kiemelkedő jellemzője. A 110,5 x 52,6 x 17 mm-es méretekkel és 145 g-os tömeggel a készülék viszonylag kompakt volt, és stabilnak tűnt a kézben. Elegáns, bár kissé vaskos formát öltött, az érintőképernyő alól vízszintesen kicsúszó teljes QWERTY-billentyűzettel. Ez tette a készüléket slágerré azok körében, akik a fizikai billentyűzetet értékelték a gépeléshez. A billentyűzet tapintható visszajelzéseit dicsérték a kényelem és a könnyű használat miatt. A tömör fekete és acél ezüst színekben készült billentyűzet kifinomultságot és professzionális vonzerőt sugározott. Az optikai trackpad hozzáadása a sokoldalúság jegyében történt, amely az érintéses és a hagyományos beviteleket ötvözi.
Megjelenítés
Az Xperia X1 kijelzője a modern szabványokhoz képest szerény volt, de a korban igen fejlettnek számított. Egy 3,0 hüvelykes TFT rezisztív érintőképernyővel rendelkezett, amely 65 000 színt támogatott. Bár a rezisztív technológia a manapság elterjedtebb kapacitív képernyőkhöz képest kicsit nagyobb nyomást igényelt, a képernyő érzékeny volt, és jól működött a mellékelt tollal. A 480 x 800 képpontos felbontás tiszta és éles képet biztosított, a kb. 311 ppi-s pixelsűrűséggel. A képernyő-test arány azonban csak körülbelül 44,1% volt, így a készüléket keretező, kiemelkedő kereteket hagyott maga után.
Teljesítmény és szoftver
A Qualcomm MSM7200 chipkészlettel és 528 MHz-es ARM 11 processzorral felszerelt Xperia X1 nem volt a leggyorsabb a piacon, de a Windows Mobile 6.1-es feladatokat meglehetősen jól kezelte. A készülék korlátozott belső memóriával, 256 MB RAM-mal és 512 MB ROM-mal érkezett, amely microSD-kártyával bővíthető, ami kritikus a média- és alkalmazás-tárolásra vágyó felhasználók számára. A hardver bizonyos mértékig támogatta a többfeladatos munkavégzést, bár a teljesítmény nagy igénybevétel esetén elmaradhatott. A készülék erőssége a sokoldalúságában rejlett: támogatta az MP3, AAC és MP4 fájlokat, így a felhasználók a legtöbbet hozhatták ki a multimédiás élményeikből.
Ad
Kamera
A Sony Ericsson Xperia X1 egyetlen 3,15 MP-es hátlapi kamerával rendelkezik, amelyet LED vaku kísér. Bár szerény, de az autofókusz funkció segített a hétköznapi fotózáshoz megfelelő részletességű felvételek készítésében. A videofelvétel 480p 30fps sebességgel volt lehetséges, ami a kornak megfelelő volt. Az előlapi kamera elsősorban videohívásokhoz készült, így a készüléket a kapcsolattartást igénylő üzleti felhasználók eszközeként jelölték meg.
Hang és multimédia
Ami a hangzást illeti, az Xperia X1 hangszóróval volt felszerelve, és támogatta a rezgésjelzéseket, valamint a letölthető polifonikus és MP3-as csengőhangokat. A 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó beépítése pluszpontot jelentett, amely kompatibilitást biztosított a különböző audió tartozékokkal. A kompakt hangszóró ellenére a hangminőségi tesztek tisztességes eredményeket mutattak: a hang 75dB és a csengés 82dB volt; a zajszint valamivel alacsonyabb, 66dB volt, ami tükrözi a kompakt eszközökben a kiváló minőségű hangzás elérésének kihívásait.
Csatlakoztathatóság és akkumulátor-üzemidő
A csatlakozási lehetőségek átfogóak voltak: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 A2DP-vel, GPS A-GPS képességekkel és FM rádió RDS támogatással, így a kommunikáció és a szórakozás jól lekerekített lehetőségeit kínálta. A készülék miniUSB 2.0-n keresztül töltődött, ami a maga korában szabványnak számított. A kivehető Li-Po 1500 mAh-s akkumulátor 2G-n akár 833 óra készenléti időt biztosított, 3G-n pedig 640 órát, a beszélgetési idő pedig elérte a 10 órát 2G hálózatokon - lenyűgöző adatok, amelyek aláhúzták a készülék kitartását.
Összegzés
Összességében a Sony Ericsson Xperia X1 a maga idejében figyelemre méltó telefon volt, amely elsősorban a szakemberek és a technológia szerelmesei számára volt vonzó, akik értékelték a hardveres billentyűzetet és a robusztus csatlakoztathatósági csomagot. Bár a Windows Mobile operációs rendszer és a rezisztív érintőképernyő ma már elavultnak tűnhet, ezek a 2008-as technológia korlátai voltak. A mobiltelefonok történelmének emlékezetes része marad, mivel a korszak azon törekvését képviseli, hogy a hagyományos mobilfunkciókat ötvözze a feltörekvő okostelefonok képességeivel. Az Xperia X1 a későbbi megszűnése ellenére jelentős precedenst teremtett az Xperia termékcsalád későbbi készülékei számára.
Ad