Ad
Sony Ericsson Xperia ray

Sony Ericsson Xperia Ray: Átfogó felülvizsgálat

Bevezetés

A 2011 júniusában bemutatott és ugyanezen év augusztusában megjelent Sony Ericsson Xperia Ray egy kompakt és stílusos okostelefon, amely egykor elegáns kialakításával és korának megfelelő szilárd teljesítményével tűnt ki a piacon. A mostanra megszűnt készülék vonzó lehetőségként szolgált a stílus és a funkcionalitás egyensúlyát kereső felhasználók számára az Android okostelefonok korszakának kezdeti napjaiban. Íme egy alapos áttekintés erről a klasszikus készülékről.

Tervezés és kivitelezés

Az Xperia Ray figyelemre méltóan vékony és könnyű, mérete 111 x 53 x 9,4 mm, súlya pedig mindössze 100 gramm. Kompakt mérete és súlya miatt kényelmesen tartható egy kézben, így azoknak a felhasználóknak kedvez, akik a hordozhatóbb és zsebbarát készülékeket részesítik előnyben. A telefon teste kiváló minőségű műanyagból készült, amely masszívnak és jól felépítettnek tűnik. A kialakítás elegáns, minimalista esztétikájú, amelyet az előlapon található karcálló üveg fokoz, amely bizonyos fokú védelmet nyújt a mindennapi kopás ellen.

Megjelenítés

Az Xperia Ray 3,3 hüvelykes, 480 x 854 pixel felbontású, LED-háttérvilágítású LCD-kijelzője tekintélyes, körülbelül 297 ppi pixelsűrűséget biztosít. Bár a képernyő mérete a modern szabványokhoz képest kicsi, éles és élénk kijelzőt kínál, amely élvezetes a fényképek és videók megtekintéséhez. Az 51%-os képernyő-test arány azonban viszonylag vastag kereteket jelez, ami nem biztos, hogy tetszeni fog a mai szélektől a széléig érő kijelzőkhöz szokott felhasználóknak. Az 1,955:1 kontrasztarány napfényben elfogadható, ami tisztességes kültéri láthatóságot biztosít.

Teljesítmény és szoftver

A motorháztető alatt az Xperia Rayt egy Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 lapkakészlet hajtja, 1,0 GHz-es Scorpion processzorral és Adreno 205 GPU-val. Ez a kombináció az alapfeladatokat kényelmesen tudta kezelni, bár a modern, igényes alkalmazások kihívást jelenthetnek. Kezdetben Android 2.3-mal (Gingerbread) jelent meg, de frissíthető volt Android 4.0.4-re (Ice Cream Sandwich), így biztosítva a hozzáférést az akkori frissebb funkciókhoz és alkalmazásokhoz. Az 1 GB-os belső memória, amelyből körülbelül 300 MB állt a felhasználó rendelkezésére, az 512 MB RAM mellett azt jelentette, hogy a felhasználóknak hatékonyan kellett gazdálkodniuk a tárhelyükkel. Szerencsére a mellékelt 4 GB-os kártyával ellátott microSDHC foglalat némi könnyebbséget jelentett a további tárolási igények kielégítésére.


    Ad

Kamera képességek

Az Xperia Ray egyetlen 8 MP-es, autofókusszal és LED vakuval felszerelt hátlapi kamerával rendelkezik, amely 720p felbontású videók rögzítésére képes. A kamera a maga korában dicséretes, jó fényviszonyok között tiszta és részletes fényképeket készít, de gyenge fényviszonyok között a modern kamerák fejlett funkcióinak hiánya miatt nehézségekbe ütközik. Az előlapi VGA kamera, bár alapfelszereltségű volt, lehetővé tette a videotelefonálást, de nem volt ideális a jó minőségű szelfik készítéséhez.

Hang és csatlakoztathatóság

Az Xperia Ray hangkimenetét egy 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó és egy hangszóró segíti, amely tisztességesen teljesít hívásokhoz és médialejátszáshoz, a hangtisztaságot 64 dB-en jelölték meg. A csatlakozási lehetőségek Wi-Fi, Bluetooth 2.1 A2DP-vel és EDR-rel, valamint GPS A-GPS-támogatással, ami viszonylag széles körű csatlakozási lehetőséget biztosít a vezeték nélküli kommunikációhoz és a navigációhoz.

Az akkumulátor élettartama

A készüléket kivehető Li-Ion 1500 mAh kapacitású akkumulátorral szerelték fel. Teljesítménye hatékony, 2G hálózatokon akár 6 óra 50 perc beszélgetési időt is biztosít, 3G hálózatokon pedig akár 7 órát is. A készenléti idő és a zenelejátszás időtartama a korszakához képest lenyűgöző, így gyakori újratöltés nélkül is bőséges élettartamot biztosít a rendszeres használathoz.

Egyéb jellemzők és végső gondolatok

A Sony Ericsson számos más hasznos funkciót is beépített, például sztereó FM rádiót RDS-szel és olyan érzékelőket, mint a gyorsulásmérő, a közelségérzékelő és az iránytű. A rendelkezésre álló színek, köztük a fekete, az arany, a fehér és a rózsaszín, a felhasználóknak lehetőségük volt a telefon megjelenésének személyre szabására. Az Xperia Ray megjelenésekor 170 EUR körüli áron jó ár-érték arányt kínált a középkategóriás okostelefont kereső felhasználók számára.

Összefoglalva, a Sony Ericsson Xperia Ray a maga idejében remek ajánlat volt, különösen azok számára, akik a dizájnt és a hordozhatóságot helyezték előtérbe. Bár hardvere ma már elavultnak tekinthető az okostelefonok gyors ütemű fejlődésében, azok számára, akik megtapasztalták varázsát az Android korábbi napjaiban, kedves emlék marad.


    Ad