Ad

Bevezetés
A 2010 elején bemutatott Sony Ericsson Vivaz Pro egy QWERTY okostelefon, amely a professzionális funkcionalitás és a szórakoztató funkciók közötti egyensúlyt kereső felhasználóknak szólt. A Sony Ericsson okostelefon-piaci törekvéseinek részeként megjelent Vivaz Pro célja az volt, hogy átfogó multimédiás élményt nyújtson hatékony kommunikációs eszközökkel párosítva. Bár mára már megszűnt, a maga korában még mindig érdekes készüléknek számít, különösen azok számára, akik a tapintható billentyűzetet és a robusztus multimédiás élményt részesítik előnyben.
Tervezés és kivitelezés
A Vivaz Pro elegáns és kompakt kialakítású, 109 x 52 x 15 mm-es méretekkel büszkélkedhet, súlya pedig mindössze 117 gramm. Ez a könnyű felépítés eléggé hordozhatóvá tette a felhasználók számára útközben. A telefon kialakítása praktikus, mégis stílusos volt, klasszikus fekete és fehér színben kapható. Fizikai QWERTY-billentyűzetet tartalmazott, amely kicsúsztatható volt, és így vonzotta azokat a felhasználókat, akik az érintőképernyő helyett inkább fizikai billentyűkön szerettek gépelni. Az érintőképernyő ellenállása nem biztos, hogy tetszeni fog a kapacitív képernyőkhöz szokott felhasználóknak, de a kornak megfelelő interakciót nyújtott. A képernyőt karcálló üveg védte, ami a mindennapi kopással szemben tartósságot biztosított.
Megjelenítés
A Vivaz Pro 3,2 hüvelykes TFT rezisztív érintőképernyővel volt felszerelve, amely akár 16 millió színt is megjelenített. A 360 x 640 képpont felbontású, hüvelykenként körülbelül 229 képpontot tartalmazó képernyő élénk képeket és éles vonalakat biztosított, amelyek mind szabadidős, mind üzleti feladatokhoz alkalmasak voltak. Az érintőképernyő technológiája azonban a régebbi rezisztív módszerre támaszkodott, és a modern kapacitív képernyőkhöz képest erősebb érintést igényelt. Mindazonáltal az ilyen típusú kijelzőhöz szokott felhasználók számára megfelelő élményt nyújtott, amelyet a kézírás-felismerő képességek is fokoztak.
Teljesítmény és operációs rendszer
A motorháztető alatt a Sony Ericsson Vivaz Pro a Symbian Series 60, 5. kiadásán futott, amelyet egy 720 MHz-es processzor támogatott PowerVR SGX GPU-val párosítva. Ez a konfiguráció kielégítő feldolgozási képességeket kínált az alapvető feladatok és alkalmazások kezeléséhez. Bár a Symbian-t ekkoriban fokozatosan lekörözték az újabb platformok, még mindig felhasználóbarát kezelőfelületet és alapvető okostelefon-funkciókat kínált, amelyeket olyan funkciók erősítettek, mint az integrált Facebook- és Twitter-alkalmazások, amelyek vonzóak voltak a korszak közösségi média rajongói számára.
Ad
Kamera képességek
A Vivaz Pro egyetlen 5 megapixeles kamerával érkezett, amely autofókusszal és LED vakuval van felszerelve a jobb fotóminőség érdekében. Támogatta a 720p-s videofelvételt is 24 képkocka/másodperc sebességgel, ami akkoriban figyelemre méltó funkció volt a nagyfelbontású videók rögzítéséhez. Bár a Vivaz Pro nem rendelkezett előlapi kamerával, mégis a tiszta és funkcionális fényképezési élmény biztosítására összpontosított.
Csatlakoztathatóság és további funkciók
A csatlakoztathatóság tekintetében a Vivaz Pro támogatott Wi-Fi 802.11 b/g és Bluetooth 2.1 A2DP-vel. GPS-képességekkel is rendelkezett A-GPS-szel és Wisepilot navigációval, ami az utazás és a helyalapú szolgáltatások hasznosságát növelte. A felhasználók a zenét és a rádiót az RDS-szel ellátott sztereó FM-rádión és a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozón keresztül élvezhették, így biztosítva a zökkenőmentes médiafogyasztást. A telefon microUSB 2.0 porttal is rendelkezett az adatátvitelhez és töltéshez.
Az akkumulátor élettartama
A kivehető Li-Po 1200 mAh-s akkumulátorral felszerelt Vivaz Pro a maga idejében lenyűgöző akkumulátor-üzemidőt biztosított. A felhasználók akár 430 óra készenléti időre számíthattak 2G-hálózaton, és akár 440 órára 3G-n, vagy akár 12 óra 30 perc beszélgetési időre 2G-n és körülbelül 5 óra 10 percre 3G-n. Ez a hatékony energiafelhasználás lehetővé tette a felhasználók számára, hogy egész nap kapcsolatban maradjanak.
Összegzés
Bár a Sony Ericsson Vivaz Pro gyártását már megszüntették, továbbra is a korai okostelefon-innováció egyik bizonyítéka, amely a kommunikációs igényeket a multimédiás funkciókkal ötvözi. Megjelenésekor kiemelkedett fizikai QWERTY-billentyűzetével, tekintélyes kameraképességeivel és robusztus csatlakozási lehetőségeivel. Mai mércével mérve korlátai ellenére kiegyensúlyozott készüléket testesített meg, amely a maga idejében hatékonyan szolgálta ki célközönségét.
Ad