Ad
Sony Ericsson V640

Bevezetés

A 2007 szeptemberében bemutatott Sony Ericsson V640 nosztalgikus visszatekintést nyújt a 2000-es évek közepének mobiltechnológiájára. Bár már nem gyártják, ez az elegáns és stílusos telefon egy olyan műfajhoz tartozott, amely különbözik a mai okostelefonoktól. A 3G technológia korai alkalmazóinak igényeit elégítette ki, és a korához képest robusztus funkciói miatt volt figyelemre méltó, a kommunikációra és a zenére helyezve a hangsúlyt.

Tervezés és kivitelezés

A V640 kialakítása kompakt és könnyű, mérete 103 x 47 x 15,5 mm, súlya pedig mindössze 97 gramm. Hordozhatósága meghatározó tulajdonsága, így könnyen zsebre vágható. A készülék klasszikus cukorkaformát ölel fel, a Havana Gold és a Quick Black a rendelkezésre álló színek. A telefon Mini-SIM-et használ, ami akkoriban szabványos formátum volt. A 2,0 hüvelykes TFT-kijelző, bár mai mércével mérve kicsi, élénk 256K színt és 176 x 220 pixeles felbontást kínált, rendeltetésszerű használatához képest tisztességes vizuális élményt nyújtva.

Teljesítmény és tárolás

A motorháztető alatt a V640 talán nem büszkélkedhet a mai szabványok szerint nagy teljesítménnyel, de a korabeli mindennapi feladatokhoz elég erőt adott. A szerény, 32 MB-os belső tárolóhely mellett a telefon rendelkezett egy kártyafoglalattal, amely legfeljebb 4 GB-os Memory Stick Micro (M2) kártyákat támogatott, így a felhasználók bővíthették a fényképek és a zenei könyvtáruk tárolását. A telefonkönyv támogatta a fényképes hívásokat, ami személyesebbé tette a felhasználói élményt.

Kamera és multimédia

A telefon 2 MP-es főkamerával van felszerelve, amely az alapvető képi igények megörökítéséhez jelenleg elegendő. Támogatja a videofelvételt, ami hozzájárult az akkori multimédiás képességek versenyképességéhez. A CIF videohívás kamerája megkönnyítette a videokommunikáció egyik korai formáját, ami figyelemre méltó tulajdonsága a HSDPA 3G hálózati képességének. A multimédiás élményt a beépített zenelejátszó és a Vodafone zenei streaming szolgáltatása fokozza, ami vonzóvá teszi a készüléket a zene szerelmeseinek. A 3,5 mm-es jack-csatlakozó hiánya miatt azonban a hangkimenethez Bluetooth-ra vagy saját fejlesztésű csatlakozókra kellett hagyatkozni.


    Ad

Kommunikáció és összeköttetés

A GSM és HSPA hálózati technológiákat használó készülékként a V640 támogatta a 2000-es évek közepén szabványosnak számító 2G-sávokat (GSM 900/1800/1900) és 3G-sávokat (HSDPA 2100). A telefon kommunikációs szolgáltatásokat nyújtott SMS, EMS, MMS, e-mail és azonnali üzenetküldés révén, a NetFront 3.3-on keresztül HTML-t támogató böngészővel és RSS-olvasóval. A Bluetooth 2.0 javította az eszközök közötti adatcserét, bár a telefon nem rendelkezett Wi-Fi képességgel, ami a korszak korlátait tükrözi. A sztereó FM-rádió RDS-szel kellemes funkció volt az útközbeni hangos szórakozáshoz.

Felhasználói felület és funkciók

A V640, mint sok más korabeli telefon, a Sony Ericsson saját fejlesztésű felhasználói felületén futott. Támogatta a Java (MIDP 2.0) alkalmazásokat, lehetővé téve a felhasználók számára a játékok és más Java-alapú alkalmazások telepítését. A fejlett érzékelők hiánya és a képernyő szerény mérete arról tanúskodik, hogy a készülék funkcionális szempontból inkább a megbízható távközlésre és a médialejátszásra összpontosított, mintsem a ma ismert intelligens funkciókra.

Az akkumulátor élettartama

A telefon kivehető Li-ion akkumulátorral rendelkezik, amely 2G-n akár 9 óra beszélgetési időt biztosít, 3G-n pedig akár 5 órát, a készenléti idő pedig mindkét sávban akár 300 óra is lehet. Ez az akkumulátor teljesítménye dicséretes volt, mivel megbízhatóan hosszú élettartamot biztosított a töltések között - ami kritikus tényező volt a felhasználók számára, mielőtt a hordozható töltők általánossá váltak volna.

Összegzés

A megjelenésekor 80 EUR körüli áron kínált Sony Ericsson V640 a 2000-es évek közepének gazdaságos, de mégis alkalmas készüléke volt, amely megtestesítette a mobiltechnológia átmeneti szakaszát a multimédia- és kapcsolat-orientáltabb telefonok felé. A V640 a formatervezés, az alapvető funkciók és a zenére való összpontosítás ötvözésével emlékezetes benyomást keltett, mivel a maga korában praktikus, mégis stílusos választás volt. Bár nem veheti fel a versenyt a modern okostelefonokkal, a mobiltörténelem egy lenyűgöző korszakának megbecsült relikviája marad.


    Ad