Ad

Bevezetés
A 2004 negyedik negyedévében megjelent Sony Ericsson T290 egy letűnt korszakot képvisel a mobiltechnológiában, a 2000-es évek eleji mobiltelefonok egyszerűségét és praktikusságát mutatja be. Ez volt az az időszak, amikor a tartósság, az alapvető kommunikációs funkciók és a megfizethetőség volt a legfontosabb. Bár a T290 gyártása már régen megszűnt, a T290 továbbra is a technikatörténet érdekes darabja marad.
Tervezés és kivitelezés
A T290 egy kompakt készülék, amelynek méretei 101 x 44 x 19 mm, súlya pedig mindössze 73 gramm, így könnyen hordozható és kezelhető. A készülék esztétikája egyszerű, de funkcionális, ami a korabeli mobiltelefonokra jellemző. A készülék robusztus felépítésű, ami valószínűleg a tartósságot értékelő felhasználók számára volt vonzó. Mini-SIM-kártyát használ, támogatva a használhatóságot a GSM-hálózatokban, különösen az európai és amerikai frekvenciasávok variációiban.
Megjelenítés
A telefon szerény, 1,45 hüvelykes STN kijelzője 4096 szín megjelenítésére képes. A 101 x 80 pixeles felbontással nagyon egyszerű vizuális teljesítményt nyújt, amely a korai mobiltelefonok kezdetleges kezelőfelületéhez és funkcióihoz megfelelő. A képernyő mérete és minősége mai mércével mérve elhanyagolhatónak tűnhet, de a maga korában megfelelt az egyszerűséget a multimédiás élmény helyett kereső felhasználók igényeinek.
Memória és tárolás
A T290 mindössze 400 KB-os belső memóriával rendelkezik, és nincs lehetőség memóriakártyával történő bővítésre. Ez a korlátozott tárolási lehetőség hangsúlyozza, hogy a telefon az alapvető kommunikációs igényekre összpontosít, mivel nem várható, hogy kiterjedt személyes adatokat vagy összetett alkalmazásokat fogadjon. A telefonkönyv 250 bejegyzést képes befogadni, amelyek mindegyike több mezőt támogat a képhívás lehetővé tételéhez, ami a felhasználói élmény személyre szabására tett szerény kísérletet jelzi.
Ad
Hang és riasztások
A modern okostelefonokkal ellentétben a T290 nem rendelkezik 3,5 mm-es jack-csatlakozóval és Bluetooth-kapcsolattal, így a beépített hangszóróra korlátozódik a hanghasználat. Ez a készülék támogatja a rezgésjelzéseket, valamint a letölthető polifonikus csengőhangokat, amelyek a személyre szabás érdekében a telefonkönyvbejegyzésekhez is hozzárendelhetők. Alapvető hangképességei ellenére ezek a funkciók egy csipetnyi testreszabhatóságot kínáltak, amit akkoriban nagyra értékeltek.
Csatlakoztathatóság és funkciók
A T290 nem a csatlakoztathatóságot szem előtt tartva készült, mivel hiányzik belőle a Wi-Fi, a Bluetooth és az olyan modern adatátviteli módszerek, mint az EDGE vagy az USB-C. Támogatja azonban az alapvető mobil adatátviteli funkciókat a GPRS Class 8-on keresztül, és WAP 1.2.1 böngészési képességeket kínál az internetes szolgáltatások eléréséhez. A kommunikációs sokoldalúság tovább bővül az SMS, EMS, MMS és e-mail üzenetküldési lehetőségekkel.
Szórakozás és alkalmazások
A szórakozáshoz a készülék két előre telepített játékot tartalmaz - a Deep Abyss és a Five Stones -, amelyekhez további letöltések is lehetségesek, ami a maga idejében meglehetősen innovatív volt. A telefon nem támogatja az összetett Java-alkalmazásokat, ami a korlátozott feldolgozási kapacitást és a mobilalkalmazások fejlesztésének korai szakaszát tükrözi.
Az akkumulátor élettartama
A T290 kivehető 700 mAh Li-Ion akkumulátorral működik, amely lenyűgöző, akár 300 órás készenléti időt és 12 órás beszélgetési időt kínál. Ez figyelemre méltó tulajdonság volt, különösen azon felhasználók számára, akiknek fontos a hosszú akkumulátor-üzemidő és a töltéshez való hozzáférés nélküli hosszabb időszakokra való tartalék akkumulátorok kényelmes hordozása.
Árképzés és következtetés
A Sony Ericsson T290 ára megjelenésekor 40 EUR körül volt, így a széles közönség számára megfizethető volt. Alapvető funkciói ellenére megbízható kommunikációs eszközként szolgált. Az egyszerűbb mobilélményre nosztalgiázók számára a T290 egy furcsa emlékeztető arra, hogy a mobiltechnológia milyen sokat fejlődött. A funkcionális dizájn és a praktikum ünnepe, amely bepillantást enged a mobilkommunikáció gyorsan fejlődő világába a 2000-es évek elején.
Ad