Ad

Bevezetés
A Sony Ericsson Satio, eredeti nevén Idou, jelentős ugrást jelent a mobiltelefon-technológiában a 2009-es első kiadásához képest. Zászlóshajó készülékként ismerték, amely a Sony Ericsson kísérletét jelentette a fejlett multimédiás képességek és a robusztus okostelefon funkciók ötvözésére. A telefont nagy várakozás előzte meg nagy felbontású kamerája és Symbian platformja miatt, amely a képalkotási funkciókat előtérbe helyező tech-rajongók számára vonzó volt.
Tervezés és kivitelezés
A Satio kompakt kialakítású, 112 x 55 x 13 mm-es méretekkel és 126 grammos tömeggel büszkélkedhet, így a korához képest rendkívül vékony és hordozható. A készülék tapintása egyszerre masszív és kifinomult, keskeny keretével pedig maximalizálja a képernyő helyét. Bár a mini-SIM formátum mára már kevésbé elterjedt, a telefon megjelenésekor ez volt a szabvány. A telefon felépítése rezisztív érintőképernyőt tartalmaz, ami azt jelenti, hogy nagyobb nyomást igényel a ma uralkodó, folyékonyabb kapacitív érintőképernyőkhöz képest.
Megjelenítés
A 3,5 hüvelykes TFT rezisztív érintőképernyővel felszerelt Satio 16 millió színnel és 360 x 640 képpontos felbontással korára jellemző megjelenítési élményt nyújt. A képernyő-test arány megközelítőleg 54,8%, ami ugyan nem volt úttörő, de a korszakhoz képest tisztességesnek számított. A rezisztív érintőképernyő korlátai ellenére a kijelző tisztasága és élénksége alkalmassá teszi a multimédia-fogyasztásra, különösen a videolejátszásnak kedvező 16:9-es képarányt figyelembe véve.
Teljesítmény és platform
A Symbian 9.4 operációs rendszerrel és a Series 60 5 kiadással működő Satio 600 MHz-es Cortex-A8 processzorral és PowerVR SGX GPU-val működik. Bár ez a kombináció mai mércével mérve szerénynek tűnik, 2009-ben még megfelelő mértékű multitasking-képességet és alkalmazás-kompatibilitást biztosított. A 256 MB RAM és a 128 MB belső tárhely korlátozónak tűnhet, de a dedikált microSDHC kártyahely bővíthetőséget biztosít, ami nagyra értékelt funkció azok számára, akik több médiafájlt és alkalmazást szeretnének tárolni.
Ad
Kamera képességek
A Satio egyik kiemelkedő jellemzője a lenyűgöző 12 MP-es hátlapi kamera, amely a megjelenése idején magasra tette a mércét a mobilfotózás terén. Az autofókusszal és xenon vakuval kiegészített kamera még gyenge fényviszonyok között is kiválóan alkalmas a részletes, kiváló minőségű képek rögzítésére. A videókészítési képesség azonban némileg korlátozott, felbontása w480p 30fps, ami szoftverfrissítésekkel némileg javítható. Az előlapi VGA-kamera támogatja a videohívásokat, de a minőség és a funkciók meglehetősen alapszintűek.
Hang és csatlakoztathatóság
A hangzás tekintetében a Satio konzisztens élményt nyújt, a hangszóró képességeit 71 dB hang, 66 dB zaj és 78 dB csengés mellett mérik. Kifejezetten csalódás, hogy nem tartalmaz 3,5 mm-es audiocsatlakozót, ami a multimédiás telefonoknál általában elvárt funkció. Csatlakoztathatóság tekintetében a telefon Wi-Fi b/g DLNA-val, Bluetooth 2.0 A2DP-vel és USB 2.0-val, így rugalmasan alkalmazkodik a különböző vezeték nélküli és vezetékes kommunikációs igényekhez.
További jellemzők
A Satio számos kiegészítő funkcióval rendelkezik, például gyorsulásmérővel és közelségérzékelővel, amelyek alapfelszereltségként segítik a felhasználói felület használatát. A beépített sztereó FM rádió kellemes kiegészítő azoknak, akik értékelik az élő rádiózást. A GPS- és A-GPS-támogatás gazdagítja a navigációs élményt, de a WAP 2.0/HTML böngészőn keresztül RSS-támogatással nyújtott webes élmény a mai webes szabványok mellett alapszintűnek tűnik.
Az akkumulátor élettartama és egyéb
A telefont egy cserélhető Li-Po 1000 mAh kapacitású akkumulátor táplálja, amely 2G hálózaton akár 360 óra készenléti időt és körülbelül 11 óra beszélgetési időt biztosít, ami 3G hálózatokon jelentősen, 5 óra alá csökken. Míg ezek a specifikációk a megjelenéskor versenyképesek voltak, a nehéz felhasználók ma már kevésnek találnák az akkumulátor élettartamát. A SAR-érték 1,58 W/kg, ami viszonylag magas, ami a hívás közbeni használat során meglehetősen nagy mértékű sugárzást jelez.
Összegzés
Összefoglalva, a Sony Ericsson Satio a megjelenésekor úttörő készülék volt, különösen a kiemelkedő 12 MP-es kamerájával. Bár a Symbian OS és a hardveres specifikációk a mai szabványok szerint elavultak, a megjelenés idején egy jól felszerelt és kifinomult okostelefon-élményt nyújtott. A mobiltelefonok fényképezésének és multimédiás képességeinek fejlődéséhez való hozzájárulása miatt továbbra is figyelemre méltó készülék marad, annak ellenére, hogy végül megszűnt.
Ad