Ad

Bevezetés
A 2004 negyedik negyedévében megjelent Sony Ericsson K300 a 2000-es évek eleji mobiltelefon-technológia kvintesszenciális példájaként mutatkozik be, amely az alapvető funkciókat és a megfizethető belépési lehetőséget helyezi előtérbe. Ezt a telefont olyan egyének számára tervezték, akik megbízható kommunikációs eszközt keresnek, és az alapvető funkciókat helyezték előtérbe a mai okostelefonoknál szabványossá vált élvonalbeli fejlesztésekkel szemben.
Tervezés és kivitelezés
A K300 kompakt és visszafogott kialakítású, 99,9 x 45,2 x 19,4 mm-es méretekkel és könnyű, mindössze 85 grammos testtel rendelkezik. Ennek köszönhetően kivételesen hordozható és könnyen kezelhető. Stabil műanyag burkolattal készült, és két színválasztékban volt kapható: Visual Blue és Smooth Silver, mindkettő elegáns és egyszerű esztétikát kínál. A Mini-SIM foglalat a korban szabványos volt, és egy nagyrészt műanyagból készült szerkezetbe illeszkedett, amely a könnyű kezelhetőséget és a robusztusságot hangsúlyozta.
Megjelenítés
A telefon 1,6 hüvelykes CSTN kijelzője 65K szín megjelenítésére képes, 128 x 128 pixeles felbontással. Bár a kijelző mai mércével mérve viszonylag kicsi, a maga korában megfelelő tisztaságot és színmélységet biztosított. A körülbelül 18,3%-os képernyő-test arányú kijelzőt úgy tervezték, hogy funkcionális legyen, és a felhasználóknak lehetőséget biztosított a képernyő háttérképekkel és 3D animációkkal történő testreszabására.
Teljesítmény és tárolás
Az egyszerű, de hatékony operációs rendszerrel felszerelt K300 12 MB belső tárhellyel rendelkezik, ami 2004-ben még elfogadható volt. A telefonkönyv akár 500 névjegyet is tárolhatott, amelyek mindegyike nyolc különböző mezőt és fotóhívási lehetőséget kínált. a bővíthető tárhely hiánya azonban korlátot jelentett, és a felhasználónak gondosan kellett kezelnie az adatokat.
Ad
Kamera és multimédia
A Sony Ericsson K300 egyetlen VGA-kamerával rendelkezik, amely képes fényképek és videók készítésére. Ezek az alapvető multimédiás képességek viszonylag kielégítőek voltak a gyors, spontán pillanatok elfogadható minőségű megörökítésére. Nincs szelfikamera, ami azt tükrözi, hogy a készülék a kiterjedt multimédiás felhasználás helyett az egyszerű funkcionalitásra helyezi a hangsúlyt. A hangképességek hasonlóan alapszintűek voltak, rezgésjelzéssel és letölthető polifonikus csengőhangokkal, bár hiányoztak az olyan fejlettebb hangopciók, mint a hangszóró vagy a 3,5 mm-es csatlakozó.
Csatlakoztathatóság és funkciók
A csatlakoztathatóság tekintetében a K300 alapvető kommunikációs lehetőségeket biztosít. GSM technológiája három sávban: 900, 1800 és 1900-as sávban biztosítja a 2G-kapcsolatot. Észrevehetően hiányoznak az olyan modern funkciók, mint a Bluetooth, a WLAN-támogatás és a GPS-képességek. A telefon azonban tartalmaz infravörös portot, amely lehetővé tette a kompatibilis eszközökkel történő fájlátvitelt. Az üzenetküldési lehetőségek között szerepelt SMS, EMS, MMS, e-mail és azonnali üzenetküldés, így rugalmasan alkalmazható volt a különböző írásbeli kommunikációs módokhoz. Annak ellenére, hogy nem rendelkezett teljes értékű webböngészővel, támogatta a WAP 2.0/xHTML-t, ami korlátozott internet-hozzáférést biztosított.
Az akkumulátor élettartama
A K300 akkumulátorának teljesítménye a kivehető 670 mAh kapacitású Li-Ion akkumulátor jóvoltából igen tekintélyes volt. Akár 300 órányi készenléti időt és 7 órányi beszélgetési időt kínált. Ez a hatékonyság részben a korlátozott funkciókészlet és a kisebb kijelző alacsony energiaigényének volt köszönhető, ami segített a telefonnak több napos átlagos használatot kibírni újratöltés nélkül.
Ár és következtetés
A megjelenésekor körülbelül 90 eurós áron kínált Sony Ericsson K300 egy megfizethető mobiltelefon volt, amely az egyszerűséget, megbízhatóságot és alapvető funkciókat kereső felhasználóknak szólt. Bár már nem gyártják, a K300 továbbra is emlékezetes készülék marad, amely a modern mobiltechnológia építőköveit a legelemibb formában mutatja be. A jelenlegi szabványok szerinti korlátai ellenére hatékonyan szolgálta korának igényeit, és kiváló esettanulmányt nyújt a korai mobilinnovációról.
Ad