Ad

Áttekintés
A 2007 februárjában bemutatott Sony Ericsson K200 egy olyan korszakot képvisel, amikor a mobiltelefonok egyszerűbbek voltak, és elsősorban az alapvető kommunikációra összpontosítottak, nem pedig a mai okostelefonok sokrétű képességeire. Annak ellenére, hogy már nem gyártják, továbbra is a korai mobiltelefon-technológia alapvető, de praktikus tervezési filozófiájának bizonyítéka.
Tervezés és kivitelezés
A kompakt és könnyű K200 mérete 103 x 46 x 16,7 mm, súlya pedig mindössze 82 gramm. Ezáltal könnyen zsebre tehető és kényelmesen használható egykezes használatra. A fekete és a világos pezsgő színű fémes színváltozatok kifinomult megjelenést kölcsönöznek a készüléknek. Az azonban, hogy a telefon mindössze 1,6 hüvelykes STN-kijelzőt használ, nem biztos, hogy lenyűgözi azokat, akik nagyobb, élénkebb képernyőkhöz szoktak. A 65K színű kijelző, bár akkoriban szabványos volt, ma már meglehetősen korlátozottnak tűnik, 128 x 128 pixeles felbontása alacsony, körülbelül 113 ppi-s pixelsűrűséget eredményez.
Hálózat és csatlakoztathatóság
Az alapvető csatlakozási igények kielégítésére tervezett K200 a K200i és K200a modellek esetében különböző sávokat támogató GSM 2G hálózatokon működik. Sajnos nem rendelkezik olyan modernebb csatlakozási funkciókkal, mint a GPRS Class 8, és nem támogatja az EDGE-t. A Bluetooth, a WLAN, az USB vagy a rádiós csatlakoztathatóság hiánya ma már jelentős hátránynak számítana, de fénykorában az egyszerű adatátvitelhez elegendő volt az infravörös port beépítése.
Memória és tárolás
A készülék minimális, 2 MB-os belső tárhellyel rendelkezik, ami inkább az alapvető funkciók, mint a multimédiás tárolás használatára utal. Nincs memóriakártya-nyílás, ami korlátozza a bővítést, és így korlátozott számú kép és névjegy tárolására vonatkozó elvárásokat támaszt. A telefonkönyv kapacitása szintén szerény, legfeljebb 300 bejegyzést támogat, míg a hívásrekordok csak 20 bejegyzést követnek nyomon a fogadott, tárcsázott és nem fogadott hívásokról.
Ad
Kamera
Ami a fényképezést illeti, a K200 egyetlen VGA-kamerával rendelkezik. Ez archaikusnak tűnhet a modern okostelefonok többkamerás tömbjeihez képest, de lehetővé tette a felhasználók számára a spontán pillanatok megörökítését egy olyan korszakban, amikor bármilyen kamera a mobilkészüléken kényelmet jelentett. A készülék nem támogatja a videofelvételt, és a szelfikamera elhagyása nem volt szokatlan a korabeli telefonoknál.
Hang és multimédia
Bár a telefon rendelkezik hangszóróval az alapvető akusztikus lejátszáshoz, hiányzik belőle a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó, ami korlátozza a kortársaival közös privát hallgatási lehetőségeket. A felhasználóknak a személyre szabás érdekében a letölthető polifonikus csengőhangokra kellett hagyatkozniuk, amelyek akkoriban népszerűek voltak.
Üzenetek és funkciók
A K200 SMS, EMS és MMS üzenetküldésre alkalmas, így az alapvető kommunikációs igényeket a multimédiás üzenetek támogatásával kiegészítve elégíti ki. A telefon tartalmaz egy WAP 1.2.1 böngészőt is, amely minimális webböngészést tesz lehetővé. A Java-játékok azonban nem támogatottak, így a K200 inkább alapvető kommunikációs eszközként, mint szórakoztató központként funkcionál. A gyakori szövegírók örömmel vették volna a gépelési hatékonyságot növelő, prediktív szövegbevitelt.
Az akkumulátor élettartama
A K200 egyik kiemelkedő tulajdonsága a robusztus akkumulátoros üzemidő, ami az egyszerű kezelőfelületnek és az alacsony energiaigénynek köszönhető. A kivehető 900 mAh Li-Po akkumulátor akár 300 óra készenléti időt és akár 8 óra beszélgetési időt kínál, ami megfelel azoknak a felhasználóknak, akiknek a hosszú élettartamú akkumulátor teljesítménye fontosabb, mint a fejlett funkciók.
Összegzés
A Sony Ericsson K200 aktív piaci szakaszában 40 EUR körüli áron kínálta az alapszintű távközlési szolgáltatásokat. Könnyű formavilága, tartós akkumulátor-üzemideje és alapvető kommunikációs funkciói olyan felhasználóknak kedvezett, akiknek megbízható készülékre volt szükségük a modern technológia bonyolultsága nélkül. Bár ma már elavultnak tűnhet, emlékeztet arra, hogy a mobiltelefon-technológia milyen sokat fejlődött - és hogy a kommunikáció bizonyos alapvető igényei mindig is a mobiltelefonok tervezését vezérelték.
Ad