Ad

Bevezetés
A 2009 októberében megjelent Sony Ericsson Jalou egy olyan korszak jellegzetes kialakítású mobiltelefonja, amelyben a kompaktság és a stílus meghatározó volt. Az ugyanezen év augusztusában bejelentett készüléket azok számára készítették, akik olyan elegáns kiegészítőt kerestek, amely funkcionális mobiltelefonként is funkcionál. A Jalou egyedi kagylóhéjformájával és fényvisszaverő, drágakőszerű felületével a divatot és a kommunikációs technológiát próbálja ötvözni. Megszűnésével azonban elsősorban a 2000-es évek végi mobiltérkép nosztalgikus tárgyaként szolgál.
Tervezés és kivitelezés
A Sony Ericsson Jalou formatervezése kétségtelenül a legszembetűnőbb jellemzője. A 73 x 45 x 18,2 mm-es méretekkel és mindössze 84 grammos tömeggel kompakt és könnyű kézben, ami különösen a hordozható készüléket kereső felhasználók számára vonzó. A kagylóhéj kialakítás a fényvisszaverő külső burkolatával tűnik ki, amely egy finomra csiszolt ékszerre emlékeztet, és olyan színekben kínálják, mint az Onyx Black, a Deep Amethyst és az Aquamarine Blue. A miniatűr méret a hordozhatóságot célozza, de ez természetesen kisebb képernyőt és időnként kényes kezelést jelent.
Megjelenítés
A telefon 2,0 hüvelykes TFT-képernyővel rendelkezik, amely 240 x 320 képpont felbontást és 256K színt biztosít. Bár ez a felbontás mai mércével mérve szerénynek számít, akkoriban ez eléggé jellemző volt a mobiltelefonokra. A kijelző elég élénk az alkalmi használathoz, például az SMS-ezéshez és az egyszerű böngészéshez. A Jalou külső oldalán egy másodlagos monokróm kijelző is található, amely 1,3 hüvelykes, 128 x 36 pixeles képernyőjén olyan lényeges információkat jelenít meg, mint az idő és a hívószám, így a készüléket nem kell gyakran kinyitni.
Kamera
A fényképezéshez a Sony Ericsson Jalou egyetlen 3,15 MP-es kamerát tartalmaz, amely képes alapvető képminőséget biztosítani. Támogatja a 320p-s videofelvételt 15 képkocka/másodperc sebességgel. Az előlapi szelfikamera hiánya a korszak kevésbé szelfi-centrikus kultúráját tükrözi, és azt mutatja, hogy a mobiltechnológiában a felhasználói prioritások hogyan alakultak az idők során. Ez a fő kamera elegendő alkalmi pillanatképek készítéséhez, de tisztaság és funkcionalitás tekintetében nem veszi fel a versenyt a modern okostelefonok kameráival.
Ad
Teljesítmény és memória
A Jalou belsőleg 100 MB tárolókapacitással van felszerelve, amelyet egy microSD-kártyahely egészít ki a további memória számára. Ez elegendő szerény számú fénykép és egyszerű alkalmazások tárolására. Bár a Jalou-t nem nagy sebességű teljesítményre vagy többfeladatos működésre tervezték, az olyan alapvető funkciókat, mint a telefonálás, az üzenetküldés és a médialejátszás, megfelelően kezeli. Hálózati képességei közé tartozik a GSM/HSPA és a HSPA 3,6/0,384 Mbps sebességű opciók, ami kielégítő teljesítményt nyújt a hanghívásokhoz és a korban elvárt lassabb adatkapcsolatokhoz.
Jellemzők és csatlakoztathatóság
A telefon alapvető csatlakozási lehetőségeket kínál, többek között Bluetooth 2.0-t A2DP-vel a vezeték nélküli hangfolyamhoz. Hiányoznak az olyan modern kényelmi funkciók, mint a Wi-Fi és a helymeghatározó rendszerek, de a készülék sztereó FM-rádióval és RDS-sel rendelkezik az útközbeni szórakozáshoz. A 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó hiányát részben ellensúlyozza a vezeték nélküli hangzást biztosító Bluetooth. A Jalou az adatátvitelhez és töltéshez USB 2.0 csatlakozót használ, ami a kor általános szabványait tükrözi.
Az akkumulátor élettartama
A Sony Ericsson Jalou kivehető Li-Ion akkumulátorral rendelkezik, amely 2G hálózaton akár 350 óra készenléti időt kínál, 3G hálózaton pedig akár 250 órát. A beszélgetési idő 2G-n akár 7 óra, 3G-n pedig 4 óra 30 perc is lehet, ami az akku élettartamát tekintve tisztességes értéknek számított az akkori generációs kagylós telefonok esetében. A kivehető akkumulátor praktikus tulajdonság, amely lehetővé teszi a könnyű cserét és a készülék hosszabb élettartamát.
Összegzés
Összefoglalva, a Sony Ericsson Jalou egy bájosan megtervezett telefon, amely tükrözi a 2000-es évek végének divatos, kompakt technológiai ethoszát. Bár funkcionalitásban és teljesítményben nem veheti fel a versenyt a modern okostelefonokkal, egyedi kialakítása és nosztalgikus értéke miatt érdekes darab lehet a gyűjtők vagy a vintage technológiai esztétikát kedvelők számára. Eredeti 130 EUR körüli árával stílusos és alkalmas, bár korlátozott mobilkommunikációs élményt nyújtott.
Ad