Ad
Sony Ericsson C905

Bevezetés

A 2008 júniusában bejelentett és ugyanezen év októberében megjelent Sony Ericsson C905 sok szempontból tükrözte a kor technológiai helyzetét. A megjelenésekor a C905-öt csúcskategóriás mobiltelefonként pozícionálták, amely a kameraképességre helyezte a hangsúlyt - egy olyan terület, ahol az elsők között volt, ahol fényesen ragyogott. Mint kifutott termék, nosztalgikus bepillantást nyújt a mobiltechnológia fejlődésébe, kiemelve az ebben az időszakban elért előrelépéseket és a korlátokat egyaránt.

Tervezés és kivitelezés

A Sony Ericsson C905 kompakt, méretei 104 x 49 x 18-19,5 mm, súlya pedig 136 gramm. Ergonomikus kialakításával elegánsnak tűnik, és kényelmesen elfér a tenyérben. A telefon felépítése tartósságot sugároz, alkalmas a mindennapi kezelésre. Az anyagválasztást a karcálló üveggel együtt különösen a véletlen leejtésekre és karcolásokra hajlamos felhasználók értékelték. Bár a modern szabványokhoz képest kissé terjedelmes, a kicsúsztatható billentyűzet kialakítása nosztalgikus bájt kölcsönöz, és olyan tapintható visszajelzést biztosít, amely a mai érintőképernyő-központú világban gyakran hiányzik.

Megjelenítés

A 256 000 színt támogató 2,4 hüvelykes TFT-kijelzővel felszerelt C905 képernyője egyszerre volt erőssége és korlátja. Bár mérete a korabeli szabványokhoz képest szerény, 240 x 320 pixeles felbontásával hatékonyan mutatta be az élénk színeket és a megfelelő tisztaságot. A karcálló üveggel védett kijelző a korszak technológiai korlátai mellett megfelelő felületet kínált a böngészéshez, üzenetküldéshez és multimédia-fogyasztáshoz.

Kamera

A C905 kiemelkedő tulajdonsága kétségtelenül a 8 megapixeles fő kamera, amely a megjelenés idején úttörőnek számított. Az autofókusz-képesség biztosította a tisztaságot, míg a xenon vaku kiváló megvilágítást biztosított a gyenge fényviszonyok között készült képek rögzítéséhez. A C905-tel való fényképezést gyakran hasonlították egy dedikált digitális fényképezőgép használatához, ami a kivételes képminőségről tanúskodik. A 320p@30fps sebességű videofelvétel alapvető hasznosságot kínált, bár a mai mércével mérve ez a teljesítmény nem volt elégséges. A szelfikamera hiánya azonban azt jelzi, hogy a készülék kizárólag a hátlapi fényképezésre összpontosít.


    Ad

Hang és csatlakoztathatóság

A C905 hangminősége a beépített hangszórón keresztül szerény volt, a maximális szintje 73 dB volt. A készülék többféle csengőhangot támogat, többek között polifonikus, MP3 és AAC formátumot. A 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó hiánya azonban figyelemre méltó korlátozás, ami a hang élvezetét a saját fejlesztésű kiegészítőkre korlátozza. A csatlakoztathatóság terén a C905 több lehetőséget is felölel, beleértve a Wi-Fi képességet, a Bluetooth 2.0-t A2DP-vel és az USB 2.0-t. Az A-GPS-szel ellátott GPS és a Wayfinder Navigator 7 beépítése azt a szándékot mutatja, hogy a készülék a távközlésen túlmenően többfunkciós eszközként is szolgáljon.

Hálózat és teljesítmény

A GSM és HSPA hálózati technológiákat támogató C905 a 2G és 3G sávokban történő hang- és adatkommunikáció megkönnyítésére készült. A sebességkorlátozások ellenére - HSPA-n maximum 3,6 Mbps sebességgel - a telefon a NetFront böngészővel meglehetősen jól szolgálta ki a korabeli webböngészési és multimédiás igényeket. Bár internetsebesség tekintetében nem tudott versenyezni a mai okostelefonokkal, e-mail, SMS, MMS és azonnali üzenetküldésre való képessége megszilárdította szerepét, mint robusztus kommunikációs eszköz.

Memória és játék

A C905 belsőleg 160 MB tárhellyel rendelkezett, emellett a Memory Stick Micro (M2) segítségével 8 GB-ig bővíthető volt. Ez elegendő mennyiséget jelentett a média és az alkalmazások tárolásához, a vásárláskor gyakran 2 GB-os vagy 8 GB-os kártyát is mellékeltek hozzá. A játékrajongóknak a Java MIDP 2.0 támogatással kedveskedtek, bár a játékok grafikai hűsége és összetettsége elmaradt a modern eszközökhöz képest.

Az akkumulátor élettartama

A C905-öt egy kivehető 930 mAh-s Li-Po akkumulátor látta el energiával, ami a kor színvonalát tükrözi. Az akkumulátor élettartama elfogadható volt, 2G hálózaton akár 9 óra beszélgetési időt, 3G-n pedig akár 4 órát is kínálhatott. A készenléti idő 2G esetén 380 órára, 3G esetén valamivel kevesebbre nyúlt, ami mérsékelt használat esetén rendszeres töltést tesz szükségessé, de a szokásos napi tevékenységekhez elegendő.

Összegzés

A Sony Ericsson C905 a fejlett mobiltelefonok korszakának figyelemre méltó bizonyítékaként tűnik ki. Elsődleges vonzereje a fényképezőgépében rejlett, amely akkoriban mércét állított fel a mobilfotózás terén. Bár a csatlakoztathatóság, a multifunkciós képességek és az akkumulátor élettartama elegendő volt, a modern felhasználóknak feltűnik az okostelefon-szerű kényelmi funkciók hiánya. Ennek ellenére a készülék az okostelefonok forradalmának ikonikus előfutára maradt, és megnyitotta az utat a mobil képalkotás és a csatlakoztathatóság későbbi technológiai fejlődése előtt. A kezdeti 180 EUR körüli árával méltó befektetést jelentett azok számára, akik akkoriban a legmodernebb kamerafunkciókat keresték mobilkészülékeikben.


    Ad