Ad

Bevezetés
A 2005 negyedik negyedévében bejelentett és mára már nem forgalmazott Samsung Z540 a 2000-es évek közepén a Samsung mobiltelefonok sorában figyelemre méltó belépő volt. 3G-kompatibilis készülékként bepillantást engedett a mobilkapcsolat jövőjébe, és a kor igényeinek megfelelő specifikációkkal rendelkezett. Megszűnése ellenére a Z540 továbbra is érdekes visszatekintést nyújt a mobiltechnológia fejlődésére.
Tervezés és kivitelezés
A Samsung Z540 elegáns és kompakt kialakítású, 99 x 50,5 x 14,9 mm-es méretekkel rendelkezik. A mindössze 105 grammos súlya miatt könnyű választás a zsebükben hordani szokott felhasználók számára. A mini-SIM-mel tervezett készülék a kor színvonalát tükrözi. A telefon esztétikailag egyszerű, mégis elegáns, klasszikus fekete színben kapható, amely népszerű volt az üzleti szakemberek és a visszafogott stílust kedvelők körében.
Megjelenítés
A 256K szín megjelenítésére képes TFT kijelzővel felszerelt Z540 240 x 320 pixel felbontású, 4:3 képarányú felbontást kínál. Ez a 2000-es évek közepének szabványaihoz képest élénk és meglehetősen éles kijelzőt eredményez. A telefon emellett egy másodlagos külső kijelzőt is tartalmaz, amely szintén TFT-típusú, és 65K szín megjelenítésére képes 128 x 128 pixeles felbontással. Ez a külső képernyő kényelmes, azonnali tájékoztatást nyújt a felhasználók számára.
Kamera jellemzői
A Samsung Z540 egyetlen 1,3 MP-es főkamerát tartalmaz, amely akkoriban elegendő volt az alapvető fényképek rögzítéséhez. Bár nem szolgáltatott olyan nagy felbontású képeket, mint manapság, a felhasználóknak lehetőséget nyújtott arra, hogy útközben is dokumentálhassák a pillanatokat. A videotelefonáláshoz egy VGA-kamera volt a fedélzeten, ami a mobil videotelefonálási technológia kezdeti stádiumát tükrözte.
Hang és hang
A Z540 kiemelkedő hangképességei a sztereó hangszórókkal, amelyek tisztességes hangminőséget biztosítanak a csengőhangok lejátszásához vagy a hangszóró használatához hívások során. Támogatja a rezgést, és testreszabható MP3 és polifonikus csengőhangokkal rendelkezik, bár hiányzik a 3,5 mm-es audiocsatlakozó, ami azt jelenti, hogy a felhasználóknak saját fejlesztésű vagy Bluetooth megoldásokra kellett hagyatkozniuk a privát zenehallgatáshoz.
Ad
Csatlakoztathatóság és kommunikáció
Bár a Samsung Z540 nem rendelkezik Wi-Fi és GPS képességekkel, támogatja a Bluetooth-t, ami megkönnyíti a vezeték nélküli fájlátvitelt és a más Bluetooth-kompatibilis eszközökkel való kapcsolódást. Az USB-csatlakozás, bár saját fejlesztésű, lehetővé teszi a számítógépekhez való csatlakozást az adatok szinkronizálásához. Figyelemre méltó, hogy ez a telefon a 3G technológia korai alkalmazói közé tartozott, akár 384 kbps letöltési sebességet biztosítva.
Tárolás és memória
Mivel nincs bővíthető kártyahely, a felhasználóknak be kell érniük a 140 MB-os belső tárolóval, ami a mai szabványok szerint szerény, de akkoriban ez volt a szabvány. A telefonkönyv 1000 névjegyet képes tárolni, és a készülék fotóhívás funkcióval rendelkezik, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy képeket társítsanak a névjegyekhez. A hívásrekordok száma a tárcsázott, fogadott és nem fogadott hívások esetében egyenként 30-ra korlátozódik.
Az akkumulátor élettartama
A Samsung Z540 kivehető Li-Ion 880 mAh kapacitású akkumulátora akár 200 óra készenléti időt és körülbelül 2 óra 30 perc beszélgetési időt biztosít. Bár a korabeli készülékek már jóval meghaladják ezeket a számokat, ez az akkumulátor-kapacitás egy 2000-es évek közepi 3G készülék esetében ésszerű volt, egyensúlyt teremtve a telefon teljesítménye és az energiafogyasztás között.
További jellemzők
A telefon támogatja a Java MIDP 2.0-t, lehetővé téve a felhasználók számára a Java-alapú alkalmazások és játékok letöltését és futtatását, ami akkoriban jelentős szórakozási funkció volt. Az üzenetküldési lehetőségek között szerepel az SMS, az MMS és az e-mail, átfogó kommunikációs lehetőségeket biztosítva.
Összegzés
A Samsung Z540 a 2000-es évek közepére a mobiliparban elért technológiai előrelépések bizonyítéka, amely az alapvető multimédiás, csatlakoztathatósági és 3G képességeket kompakt formában egyesíti. Bár funkciói ma már meghaladják a modern szabványokat, a maga idejében sokoldalú eszközként szolgált, elsősorban a mobil csatlakoztathatóságot és alapvető multimédiás funkciókat igénylő szakemberek számára. Egyszerűsége, valamint a 3G korai támogatása miatt a mobiltelefon-fejlesztés történetében különös mérföldkőnek számít.
Ad