Ad

Bevezetés
A 2006 februárjában bejelentett Samsung Z330 a 2000-es évek közepén alkalmazott mobiltechnológia lenyűgöző pillanatképe, amely sajnos soha nem került piacra, mivel végül törölték. Ezt a modellt a 3G hálózati képességekre való átállásban érdekelt célközönség számára tervezték. Miközben elmélyedünk a jellemzőiben, fontos megjegyezni, hogy ez a telefon egy olyan korszakot tükröz, amikor a mobiltelefonok kezdtek túlmutatni az alapvető kommunikáción.
Tervezés és megjelenítés
A Samsung Z330 meglehetősen kompakt, 91 x 46 x 21 mm-es méretei és mindössze 85 grammos súlya révén könnyű és zsebbarát. Inkább a funkcionalitás és a hordozhatóság, mintsem a ma elvárt nagyméretű képernyők miatt épült. A kialakításba beépítették a Mini-SIM foglalatot, ami abban az időben szabványos volt.
A telefon 1,9 hüvelykes, 176 x 220 pixeles felbontású, 256K színt támogató TFT-főkijelzővel rendelkezett. Bár a mai szabványokhoz képest szerény, a korszakban ez a kijelző elfogadható volt, és lehetővé tette a felhasználók számára az alapvető vizuális és navigációs élményt. A Z330 emellett egy második külső kijelzővel is rendelkezett, amely 65K színt és 96 x 96 pixeles felbontást kínált, és amely gyors hozzáférést biztosított az értesítésekhez és az alapvető információkhoz a telefon teljes feloldása nélkül.
Teljesítmény és memória
A Samsung Z330 140 MB belső memóriával készült, ami a maga idejében eléggé jellemző volt egy funkciótelefonra, bár nem rendelkezett bővíthető tárolási lehetőségekkel, például memóriakártya-nyílással. Ez arra korlátozta volna a felhasználókat, hogy csak a legszükségesebb adatokat és kevés multimédiás fájlt tároljanak közvetlenül a készüléken. Az, hogy a telefon 20 tárcsázott, fogadott és nem fogadott hívást tudott naplózni, arra utal, hogy a készülék inkább az alapvető távközlési funkciókra, mint a kiterjedt adatkezelésre összpontosított.
Kamera
A fényképezéshez a Z330 egyetlen 1,3 MP-es hátsó kamerát kínált - ez a korszak telefonjainak szabványos jellemzője, amelynek célja a mindennapi pillanatok megörökítése volt, bár a modern technikai elvárásokhoz képest korlátozott minőségben. Támogatott volt a videofelvétel is, ami a felhasználás sokoldalúságát növelte. A szelfikamera említése figyelemre méltó, mivel az előlapi kamerák akkoriban még nem voltak annyira elterjedtek, mint manapság, lehetővé téve az alapvető videohívásokat vagy önarcképeket.
Ad
Hang és multimédia
A Z330 hangképességei közé tartoztak a sztereó hangszórók és a polifonikus csengőhangok támogatása, ami tisztességes hangélményt nyújtott. Hiányzott azonban a ma már elterjedt 3,5 mm-es audiocsatlakozó, ami azt jelzi, hogy a beépített hangszóróra és talán saját megoldásokra támaszkodik a hangkimenet tekintetében. E korlátozás ellenére a kettős hangszórók akkoriban kielégítő hangkimenetet biztosítottak volna a hívásokhoz és a médialejátszáshoz.
Csatlakoztathatóság és funkciók
A csatlakozási fronton a Samsung Z330 támogatta a Bluetooth-t, lehetővé téve az alapvető vezeték nélküli párosítást más eszközökkel, például fejhallgatókkal vagy számítástechnikai eszközökkel. Azonban nem rendelkezett WLAN-képességekkel, ami a csatlakoztathatóság tekintetében még inkább a mobilhálózatokhoz kötötte a készüléket. A GPS és a rádió hiánya rávilágít arra, hogy ez a telefon inkább egyszerű kommunikációs eszközként, mintsem multifunkciós szerkentyűként összpontosít.
Saját USB-portja a korszak tervezési gyakorlatát hangsúlyozza, amikor a gyártók az egyedi megoldásokat részesítették előnyben az egyetemes szabványokkal szemben. Az üzenetküldési lehetőségek között szerepelt SMS, MMS és e-mail, a kezdetleges internetböngészési igényekhez pedig WAP 2.0/xHTML böngésző állt rendelkezésre. A Java beépítése azt jelentette, hogy a felhasználók játékokat tölthettek le, így a telefon felhasználási köre az egyszerű kommunikáción túlmutatott.
Akkumulátor és egyéb
A Z330 kivehető Li-Ion akkumulátorral rendelkezett, ami akkoriban a telefonoknál szokásos volt, és lehetővé tette a felhasználók számára, hogy szükség esetén könnyen kicserélhessék az akkumulátort. Az induláskor a színválaszték ezüst volt, amely a 2000-es évek közepének elegáns ipari formatervezési trendjeihez igazodott.
Összegzés
Bár a Samsung Z330-at még a megjelenése előtt törölték, a mobiltechnológia fejlődésének érdekes példája. A Samsung arra irányuló erőfeszítéseit mutatja, hogy a 2000-es évek közepe táján egy középkategóriás 3G telefont kínáljon, amely az alapvető multimédiás funkciókat kompakt kialakítással egyensúlyozza. Ha piacra került volna, akkor a mobiltelefon-technológia fejlődésének kulcsfontosságú időszakában olyan felhasználók számára lehetett volna vonzó, akik az alapvető 3G-képességeket és az egyszerű használhatóságot helyezték volna előtérbe.
Ad