Ad

Bevezetés
A 2008 közepén piacra dobott Samsung i900 Omnia a Samsung egyik korai okostelefonos vállalkozását jelentette, amely számos multimédiás funkciót ötvözött a Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional funkcionalitásával. Ezt a telefont egy ideje már nem forgalmazzák, de megjelenésekor olyan csúcskategóriás készülékként pozícionálták, amely olyan felhasználókat célzott meg, akik olyan multifunkciós eszközt akartak, amely a kommunikációs és szórakoztató feladatok hatékony kezelésére egyaránt alkalmas.
Tervezés és kivitelezés
A Samsung i900 Omnia készüléket kompakt és karcsú kialakítása jellemzi, mindössze 112 x 56,9 x 12,5 mm-es méretei és 122 grammos súlya miatt. A „Modern Black” néven forgalmazott elegáns fekete kivitel hozzájárul a prémium érzethez. A modern szabványok ellenére a mobiltelefon akkoriban meglehetősen karcsú volt, és sikerült lenyűgözően sokféle funkciót, köztük egy 1440 mAh-s, cserélhető akkumulátort is a keretébe csomagolnia. Mini-SIM-kártyát használt, és optikai trackpaddal volt felszerelve, ami akkoriban még nem volt szokatlan, és alternatívát nyújtott a hagyományos érintőképernyős navigáció helyett.
Megjelenítés
A 3,2 hüvelykes TFT rezisztív érintőképernyővel rendelkező Omnia kijelzője 256K színt kínált, bár a tényleges színkibocsátás közelebb volt a 65K-hoz. A 240 x 400 pixeles felbontással és 146 ppi pixelsűrűséggel a kijelző szerény, de az alapvető okostelefonos feladatok elvégzésére alkalmas volt. A képernyő kézírás-felismerő képességgel is rendelkezett, ami kiegészítette a termelékenység és a személyre szabás céljait. A képernyő körülbelül 45,7%-os képernyő/test aránya azonban egyértelművé tette, hogy a kijelzőterület maximalizálása még nem volt elsődleges szempont az okostelefonok tervezésénél.
Teljesítmény és szoftver
Az Omnia a Windows Mobile 6.1 Professional operációs rendszert használta, amelyet egy Marvell PXA312 624 MHz-es processzor támogatott. Akkoriban ez a beállítás megfelelő egyensúlyt biztosított a teljesítmény és az energiahatékonyság között az olyan feladatokhoz, mint az e-mailezés, az alapvető böngészés és a navigáció. A 8 GB és 16 GB belső tárhely és 128 MB RAM mellett a készülék microSDHC kártyahelyet is tartalmazott a bővíthető memória számára, így a nagyobb tárolási igényű felhasználók számára is elérhetővé vált a médiamegjelenésekhez.
Ad
Kamera
A képalkotás terén a Samsung i900 Omnia egyetlen 5 MP-es, autofókusszal és LED vakuval felszerelt hátlapi kamerával rendelkezett. Tekintettel az időszak korlátaira, ez egy erős ajánlatnak számított, amely képes tisztességes fotók készítésére. Bár a videofelvételek rögzítése támogatott volt, nem volt dedikált szelfikamera, ami hátrányt jelenthetett a gyakori videohívások vagy portréfotózás iránt érdeklődők számára.
Csatlakoztathatóság és hang
Ami a csatlakoztathatóságot illeti, az Omnia támogatta a Wi-Fi 802.11b/g és a Bluetooth 2.0-t A2DP-vel a vezeték nélküli streaminghez. A navigációhoz GPS és A-GPS, valamint sztereó FM-rádió RDS-szel a hagyományos adásokhoz. A készülékből hiányzott a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó, ami kellemetlen lehetett a vezetékes fejhallgatót használó felhasználók számára. Az USB 2.0 port lehetővé tette az adatátvitelt és a töltést.
Akkumulátor és egyéb jellemzők
A készüléket egy 1440 mAh kapacitású, kivehető Li-Ion akkumulátor látta el energiával, amely 2G hálózatokon akár 500 óra készenléti időt, 3G hálózatokon pedig akár 450 órát is kínál, a beszélgetési idő pedig mindkét hálózaton közel 6 órát is elér. Ezek a számok a kategóriájához képest erős akkumulátor-üzemidőt tükröznek, bár a teljesítmény intenzívebb használat esetén változhat. A mobiltelefon gyorsulásmérővel rendelkezett a tájékozódási alapú funkciókhoz, és olyan termelékenységi szoftvereket is mellékeltek hozzá, mint a Pocket Office, hogy a felhasználók közvetlenül a telefonjukról kezelhessék a dokumentumokat, táblázatkezelőket és prezentációkat.
Összegzés
Összességében a Samsung i900 Omnia a maga idejében funkciógazdag okostelefonként kivívta a maga helyét, és a termelékenységi képességek, a multimédiás funkciók és a robusztus kialakítás keverékével vonzóvá vált. Bár néhány elem, mint például a rezisztív érintőképernyő és a 3,5 mm-es audiocsatlakozó hiánya ma már elavultnak tűnhet, a készülék meglehetősen versenyképes volt, amikor először megjelent a piacon. A körülbelül 160 eurós bevezetési árával különösen azoknak a felhasználóknak kínált értéket, akik a Windows Mobile ökoszisztémára épülő, minden egyben készüléket kerestek.
Ad