Ad

Bevezetés
A 2015 augusztusában megjelent Samsung Galaxy Note5 a Samsung Note sorozatának egyik kiemelkedő tagja volt, amely nagyméretű kijelzőjéről, magas funkcionalitásáról és az S Pen toll beépítéséről volt híres. Bár a telefont azóta már nem forgalmazzák, továbbra is figyelemre méltó készülék a Samsung portfóliójából, amely a csúcskategóriás specifikációk és az akkoriban fejlettnek számító tervezési jellemzők keverékével rendelkezik.
Tervezés és kivitelezés
A Galaxy Note5 karcsú formájú, 153,2 x 76,1 x 7,6 mm méretű és 171 gramm súlyú készüléket terveztek. Üvegből és fémből készült, vizuálisan vonzó, prémium megjelenésű és tapintású készülék volt. Bár a telefon 5,7 hüvelykes Super AMOLED kijelzővel büszkélkedhetett, a vékony keretek körülbelül 76,8%-os képernyő-test arányt biztosítottak, így a nagy kijelző ellenére egykezes használatra is jól kezelhető volt. A képernyő nemcsak nagy, 1440 x 2560 pixeles felbontást támogatott, hanem az AMOLED technológiára jellemző élénk színeket és mély kontrasztokat is biztosított. A Corning Gorilla Glass 4 további tartósságot biztosított a karcolásokkal és kisebb ütésekkel szemben.
Megjelenítés
Az 5,7 hüvelykes Super AMOLED kijelző volt a Galaxy Note5 egyik fő fénypontja, amely 16:9 arányt támogatott, ami éles képminőséget eredményezett az 515 képpont per inch pixelsűrűségnek köszönhetően. A kijelző nagy felbontása alkalmassá tette a médiafogyasztásra és az olyan nagy felbontású tevékenységek, mint a játék és a videószerkesztés végrehajtására, amelyeket tovább fokoztak az AMOLED képernyők által ismert élénk színek és mély feketék.
Teljesítmény és szoftver
A motorháztető alatt a Galaxy Note5 az Exynos 7420 Octa lapkakészletet kapta, amely 14 nm-es eljárással készült, és egy okta-core CPU konfigurációval (4x2,1 GHz Cortex-A57 & 4x1,5 GHz Cortex-A53) és egy Mali-T760MP8 GPU-val párosult. Ezek a specifikációk robusztus teljesítményt biztosítottak, amely zökkenőmentes többfeladatos működést és hatékonyságot biztosított a mindennapi tevékenységekhez és az intenzív alkalmazásokhoz egyaránt. A készülék eredetileg Android 5.1.1 Lollipop operációs rendszerrel futott, de frissíthető volt Android 7.0 Nougat-ra, amely új funkciókkal és jobb teljesítménnyel bővítette a szoftveres képességeket. Sajnos a telefonból hiányzott a microSD-kártyahely a bővíthető tárhelyhez, de 32 GB vagy 64 GB belső tárhelyet kínált, mindkettő 4 GB RAM-mal, kihasználva az UFS 2.0-t a gyorsabb adatátviteli sebesség érdekében.
Ad
S Pen toll
Az S Pen a Galaxy Note sorozat egyik meghatározó jellemzője volt, és a Note5 folytatta ezt a hagyományt egy tollal, amely lehetővé tette a felhasználók számára, hogy jegyzeteket írjanak, navigáljanak a készüléken, és használják az Air Command funkciót. A toll fokozott pontossága és érzékenysége a készüléket sokoldalú eszközzé tette a szakemberek és a kreatív felhasználók számára, akiknek fontos volt a termelékenység és a kreativitás útközben.
Kamera
A készüléket 16 MP-es hátsó kamerával szerelték fel, f/1.9-es rekeszértékkel, amely lehetővé tette a tisztességes teljesítményt gyenge fényviszonyok között. A kamera optikai képstabilizátorral (OIS) és autofókusszal rendelkezett, ami az elmosódottság csökkentésével és a gyorsabban mozgó témák tisztább megörökítésével javította a fényképezés élményét. A videofelvételek rögzítése elérhette a 4K felbontást 30 kép/mp sebességgel, a giro-EIS jelenléte pedig tovább stabilizálta a felvételeket. Az 5 MP-es előlapi kamera f/1,9-es rekeszértékkel rendelkezett, ami minőségi szelfiket és videohívásokat tett lehetővé, bár nem egészen a jelenlegi szabványok szintjén.
Az akkumulátor élettartama és töltés
A Galaxy Note5 3000 mAh-s, nem cserélhető Li-Ion akkumulátorral rendelkezett, ami akkoriban a kategóriájába tartozó telefonoknál szabványos volt. 3G-hálózatokon akár 28 óra beszélgetési időt is támogatott, és akár 57 órányi folyamatos zenelejátszást is kibírt. A készülék támogatta a 15 W-os vezetékes töltést a Quick Charge 2.0 technológiával, ami jelentősen csökkentette a töltések közötti állásidőt.
Csatlakoztathatóság és további funkciók
A csatlakoztathatósági jellemzők között szerepel a GSM, CDMA, HSPA és LTE hálózatok széleskörű támogatása, valamint a Wi-Fi, Bluetooth 4.2, NFC és GPS GLONASS-szal. A készülék rendelkezett egy microUSB 2.0 porttal is OTG-támogatással, de hiányzott belőle a modern USB-C interfész. Az előlapi ujjlenyomat-érzékelő, valamint az olyan érzékelők, mint a gyorsulásmérő, a giroszkóp, az iránytű, a barométer, a pulzusszám és a SpO2, lekerekítették a csomagot, és további hasznosságot és biztonságot nyújtottak a felhasználóknak.
Összegzés
A Samsung Galaxy Note5 a maga idejében a termelékenység és a teljesítmény erőműveként tűnt ki. Stílusos dizájnjával, kiváló kijelzőjével, képes hardverével és a mindig hasznos S Pen tollal mind a professzionális, mind az általános fogyasztóknak megfelelt, akik magas funkcionalitást kerestek egy okostelefonban. Bár a bővíthető tároló és a cserélhető akkumulátor hiánya hátránynak számított, a funkciók és képességek sokasága a megjelenésekor áhított készülékké tette. Ma is a Samsung innovációs törekvéseinek bizonyítéka a mobiliparban.
Ad