Ad
Samsung B3310

Bevezetés

A 2009 augusztusában bejelentett és ugyanezen év szeptemberében megjelent Samsung B3310 egy olyan telefon, amely egy olyan korszakhoz tartozik, amikor a mobilkommunikáció a hagyományos telefonfunkciók és az okostelefonok képességeinek korai szakasza között ingadozott. A ma már nem forgalmazott B3310 a maga idejében egyedülálló készülék volt, amely a szövegközpontú felhasználók piaci rését szolgálta ki, elsősorban sajátos kialakítása és QWERTY-billentyűzete miatt. Merüljünk el ennek a készüléknek a sajátosságaiban, és vizsgáljuk meg, mit kínált a felhasználóknak annak idején.

Tervezés és kivitelezés

Kétségtelen, hogy a Samsung B3310 kiemelkedik a sajátos dizájnjával. A 91 x 54 x 17 mm-es méretekkel és mindössze 101 grammos súlyával kompakt és könnyű volt, így rendkívül hordozható. Kiemelkedő tulajdonsága volt a kicsúsztatható QWERTY-billentyűzet, amely egy álom volt az SMS-ezés szerelmeseinek, akik a fizikai gombokat részesítették előnyben az akkoriban megjelenő érintőképernyős trenddel szemben. A telefon szeszélyes és fiatalos vonzereje volt talán az egyik legnagyobb eladási szempont, mivel számos színben, többek között fekete, rózsaszín, kék és zöld színben volt kapható.

Megjelenítés

Míg a QWERTY-billentyűzet húzónév volt, a kijelző talán nem bírta olyan jól. A 2,0 hüvelykes, 256K szín megjelenítésére képes TFT-képernyő mérete és 240 x 320 pixeles felbontása szerény 200 ppi pixelsűrűséget eredményezett. Ez éppen elég tisztaságot biztosított a szövegek olvasásához és a menükben való navigáláshoz, de semmiképpen sem volt alkalmas nehéz médiafogyasztásra.

Teljesítmény és tárolás

A motorháztető alatt a Samsung B3310 inkább az alapvető kommunikációra, mint a nagy teljesítményű feladatokra készült. Támogatta a GSM 2G sávokat, és alapvető mobilinternet-képességeket kínált a GPRS és EDGE Class 10 technológiákkal - ez elegendő az egyszerű webböngészéshez, de a mai szabványoknak nem felel meg. A belső tárhely minimális volt, mindössze 40 MB állt rendelkezésre, bár tartalmazott egy microSD kártyahelyet a tárhely bővítésére, ami elsősorban képek és zenék számára volt hasznos.


    Ad

Kamera

A készülék egyetlen 2 MP-es főkamerával van felszerelve, amely jó fényviszonyok mellett alkalmi pillanatképek készítéséhez elegendő. Ez azonban semmiképpen sem volt alkalmas arra, hogy helyettesítsen egy önálló digitális fényképezőgépet. A kamera 320p felbontású videók rögzítésére is képes volt, bár ezek minősége alapszintű volt. Az előlapi kamera hiánya azt jelentette, hogy a „szelfik” nem tartoztak a telefon funkciói közé.

Csatlakoztathatóság és extrák

A csatlakozási lehetőségek alapszintűek voltak, WLAN vagy GPS képességek nélkül, de tartalmazott Bluetooth 2.1-t A2DP-vel a vezeték nélküli hang- és adatátvitelhez, valamint USB 2.0-t a fizikai csatlakoztathatósághoz. A telefon nem támogatta a 3,5 mm-es csatlakozót, ami a zene szerelmeseinek potenciális hátránya, bár tartalmazott egy RDS-sel ellátott sztereó FM rádiót, amely lehetővé tette a zenehallgatást és a rádióműsorok hallgatását útközben.

Szoftver és felhasználói felület

A B3310 egyszerű felhasználói élményt nyújtott, amely az üzenetküldésre összpontosít. A felhasználók SMS-t, MMS-t és e-maileket küldhettek, és egy WAP 2.0/xHTML böngészőhöz is hozzáférhettek a nagyon könnyű internethasználat érdekében. A készülék támogatta a Java-t is, így a felhasználók egyszerű Java-alapú alkalmazásokat és játékokat tölthettek le és élvezhettek.

Az akkumulátor élettartama

A kivehető 800 mAh-s Li-Ion akkumulátor akár 380 óra készenléti időt és körülbelül 5 óra beszélgetési időt biztosít. Tekintettel a telefon korlátozott funkcionalitására, ez kielégítő volt, és azt jelentette, hogy a legtöbb felhasználó akár napokig is el tudott tölteni anélkül, hogy újratöltésre lett volna szüksége.

Összegzés

A Samsung B3310 valóban a maga korának eszköze volt, és azoknak kedveskedett, akik értékelték a tapintható gépelést és a furcsa dizájnt egy olyan piacon, amely lassan átállt az érintőképernyők és a nagy teljesítményű okostelefonok felé. Megjelenésekor körülbelül 70 eurós árával a készülék ár-érték arányban megfelelt a felhasználóknak, akik praktikus kommunikációs megoldásokat kerestek egy csipetnyi személyiséggel. Bár messze nem felel meg a mai mobil igényeknek, nosztalgikus helyet foglal el a mobiltelefonok evolúciójának idővonalán.


    Ad