Ad

Bevezetés
A 2011 elején megjelent Nokia X2-01-et úgy tervezték, hogy egy kedvező árú mobiltelefon legyen, amely az üzenetküldő és e-mail funkciókat biztosító QWERTY-billentyűzetet kedvelő felhasználóknak szól. Ez a modell egy olyan korszakot képvisel, amikor az olcsó, megbízható funkciótelefonok alapfelszereltségnek számítottak, különösen azokon a piacokon, ahol a funkcionalitást a modern okostelefonok fejlett funkcióival szemben értékelték. A Nokia X2-01 a kommunikációra és az alapvető multimédiára összpontosító funkciókkal a maga idejében nagyot alkotott, mielőtt megszűnt volna.
Tervezés és kivitelezés
A Nokia X2-01 készüléket praktikus és egyszerű kialakítás jellemzi, méretei 119,4 x 59,8 x 14,3 mm, súlya 107,5 gramm. Ezek a méretek hozzájárulnak ahhoz, hogy a telefon kompakt és könnyen hordozható legyen, jól elférjen a tenyérben vagy a zsebben. A QWERTY-billentyűzet kiemelkedő funkció, amely a gyakran SMS-t író vagy e-mailt küldő felhasználók számára vonzó, és olyan tapintási élményt nyújt, amelyet az érintőképernyős billentyűzetek nem nyújtanak. A telefon teste masszív, a Nokia akkori építési minőségére jellemzően masszív, a színválaszték pedig piros, mélyszürke, ezüst, lila és azúrkék, lehetővé téve némi személyre szabhatóságot.
Megjelenítés
A telefon 2,4 hüvelykes TFT-kijelzője 320 x 240 képpont felbontású, és szerény 167 ppi sűrűséget kínál. Ez ugyan elhalványul a modern készülékek nagyfelbontású kijelzőihez képest, de az üzenetek olvasásához és az alapvető grafikák megtekintéséhez megfelelő volt. A képernyő mérete az elülső test körülbelül 25%-át foglalja el, ami gyakori a fizikai billentyűzetet előtérbe helyező korabeli telefonoknál.
Teljesítmény
A motorháztető alatt a Nokia X2-01 55 MB belső tárhelyet, 64 MB RAM-ot és 128 MB ROM-ot tartalmaz. Bár a mai mércével mérve minimális, a hardver elegendő volt a felhasználási esethez: Java-alapú alkalmazások futtatásához és olyan alapvető funkciók kezeléséhez, mint az üzenetküldés és a telefonálás. A felhasználók microSDHC-kártyával bővíthették a tárhelyet, így elegendő helyet biztosítva a zenék és a fényképek számára. Sajnos a telefonból hiányzik az előlapi kamera, és csak egy egyszerű VGA-kamera áll rendelkezésre a pillanatképek és a 320p-s videofelvételek készítéséhez.
Ad
Multimédia és csatlakoztathatóság
A Nokia X2-01 a zenét helyezi előtérbe egy dedikált zenei billentyűvel, amely az MP4 és MP3 lejátszókhoz való hozzáférést javítja, az RDS-szel ellátott sztereó FM-rádió mellett. Ezt a hangra való összpontosítást tovább hangsúlyozza az elfogadható hangminőségű hangszóró és a 3,5 mm-es audiocsatlakozó a személyes zenehallgatáshoz. A csatlakoztathatóság alapszintű, csak Bluetooth 2.1 a vezeték nélküli audioeszközökhöz és microUSB a töltéshez és adatátvitelhez. Feltűnő a WLAN és a helymeghatározási funkciók hiánya, ami a telefon csatlakoztathatósági korlátait tükrözi.
Az akkumulátor élettartama
A kivehető 1020 mAh-s Li-Ion akkumulátorral felszerelt X2-01 akár 4 óra 30 perces beszélgetési időt és 480 órányi készenléti üzemmódot ígért. Ezek a számok az akku elfogadható üzemidejét jelzik, és a cserélhető akkumulátor kényelmet nyújt azoknak a felhasználóknak, akik hosszabb használat esetén inkább tartalék akkumulátort hordanak maguknál.
Szoftver és felhasználói felület
A Nokia X2-01 szoftvercsomagja olyan alapvető kommunikációs funkciókat tartalmaz, mint az SMS, az MMS és az e-mail. A webböngészés WAP 2.0/xHTML és HTML segítségével lehetséges az Opera Mini böngészőn keresztül, bár a 2G hálózatok lassabb adatátviteli sebessége miatt korlátozott. A Java-támogatás lehetővé teszi játékok és alkalmazások letöltését, ami a telefon funkcionalitását a feldolgozási teljesítmény korlátain belül bővíti.
Árak és elérhetőség
A Nokia X2-01 megjelenésekor 50 EUR körüli áron volt kapható, így vonzó választás lehetett azon felhasználók számára, akik megbízható telefont kerestek egy kis költségvetésű készülékhez. A készüléket azonban azóta megszüntették, ami természetes folyamat volt, mivel az okostelefonok egyre inkább uralják a piacot.
Összegzés
Összefoglalva, a Nokia X2-01 egy letűnt korszak relikviája, amely megtestesíti a funkciótelefonoktól az okostelefonokig tartó átmeneti időszakot. Az üzenetküldésre, zenére és alapvető internet-hozzáférésre való összpontosítása azokat szolgálja, akiknek az akkumulátor élettartama és az üzenetküldés fontosabb, mint a modern intelligens funkciók. Mai mércével mérve korlátai ellenére a készülék továbbra is a Nokia azon képességének bizonyítéka, hogy hatékony, egyedi felhasználói igényekre szabott mobilmegoldásokat kínál elérhető áron.
Ad