Ad

Nokia N96 felülvizsgálat: Egy klasszikus átfogó pillantás
Bevezetés és dizájn
A Nokia N96, amely 2008 szeptemberében jelent meg, miután ugyanezen év februárjában bejelentették, egy olyan telefon, amely kettős csúszkás kialakításával és robusztus funkciókészletével a 2000-es évek végének lényegét ragadja meg. A 103 x 55 x 18 mm-es és 125 grammos készülék egyensúlyt teremt a tömörség és a súly között, és szilárd érzetet nyújt a kézben. Esztétikája, amelyet a fekete, ezüst vagy kvarc kivitel ural, a kor csúcskategóriás készülékeire jellemző csiszolt megjelenést nyújt. A kettős csúszka mechanizmusa különösen innovatív volt, mivel lehetővé tette a médiavezérlők és a hagyományos numerikus billentyűzet elérését, így a készülék sokoldalú eszközzé vált mind a szórakozás, mind a kommunikáció terén.
Megjelenítés
A Nokia N96 2,8 hüvelykes TFT-kijelzője 16 millió szín megjelenítésére képes. A 240 x 320 képpontos felbontás élénk, de szerényen részletes vizuális élményt nyújt. A körülbelül 42,9%-os képernyő-test arány a korszak tervezési nyelvét tükrözi, ahol a praktikum gyakran elsőbbséget élvezett a képernyőterület maximalizálásával szemben. Bár ez nem veszi fel a versenyt a mai nagyfelbontású kijelzőkkel, de egy olyan korszakban, amikor a funkcionalitás volt a legfontosabb, teljesen kielégítő volt.
Teljesítmény és platform
A Symbian OS 9.3 és az S60 3rd Edition operációs rendszert futtató Nokia N96-ot egy 264 MHz-es Dual ARM 9 processzor hajtotta. A telefon teljesítménye a maga korában megbízhatónak mondható, megfelelően kezelte az operációs rendszert és a hozzá tartozó alkalmazáscsomagot. A 128 MB RAM memóriával nem alkalmas a modern szoftverek igényeinek kezelésére, de a maga korában elegendő volt a hívások, üzenetek és alapvető alkalmazások közötti multitaskinghoz.
Ad
Kamera és multimédia
A Nokia N96-ot a multimédia kedvelőinek tervezték, és 5 MP-es, Carl Zeiss optikával és LED vakuval felszerelt fő kamerával rendelkezik, amely 2008-as szabványokhoz képest jó minőségű fényképeket készít. A kamera 480p@30fps sebességgel tudott videót rögzíteni, ami tiszteletre méltó képesség a mozgásban lévő emlékek megörökítéséhez. A VGA előlapi kamera a videohívásokat is támogatta, ami akkoriban egyre népszerűbb újdonságnak számított. A telefon DVB-H TV-adások vételére való képessége tovább hangsúlyozta a médiafogyasztásra való összpontosítást, ami kiemelkedett a versenytársak közül.
Csatlakoztathatóság és akkumulátor-üzemidő
Az N96 csatlakozási lehetőségei átfogóak voltak. Támogatta a GSM, a HSPA, a Wi-Fi és a Bluetooth 2.0 szabványt, így kompatibilis volt a különböző kommunikációs igényekkel. A GPS és A-GPS, valamint a Nokia Térképek funkcióval felszerelve praktikus navigációs eszközként is szolgált. A telefon 950 mAh-s cserélhető akkumulátora azonban korlátozó tényező volt, amely 2G-n legfeljebb 3 óra 40 perc beszélgetési időt biztosított, 3G-n pedig 2 óra 36 percet. A nagy teljesítményű felhasználók számára elkerülhetetlen volt a gyakori töltés, bár a cserélhető akkumulátor kényelme némileg enyhítette ezt a kellemetlenséget.
Hang és hang
A Nokia N96 hangélményét a sztereó hangszórók, valamint a privát zenehallgatásra szolgáló szabványos 3,5 mm-es jack csatlakozó fokozta. A hangszóróteszt eredményei a tisztaságot mutatták, a hangszint 73dB, a zajszint 76dB, a csengőhang pedig 78dB volt. A -90,6 dB-es zajjal és -73,5 dB-es áthallással mért hangminőség megfelelő kimenetet jelez a zenéhez és a hívásokhoz, ami elegendő a személyes használathoz.
Összegzés
A Nokia N96 a mobiltechnológia egy átmeneti szakaszának megtestesítőjeként a mobilfejlődés emlékezetes darabja maradt. Megjelenésekor körülbelül 220 eurós árával prémium kategóriás készülékként volt pozícionálva, amely a technológia szerelmeseinek és a multimédia-felhasználóknak szánt funkciókkal rendelkezett. Bár a készüléket mára már nem gyártják, és a modern okostelefonok megelőzték, mégis a Nokia innovatív szellemének és az okostelefonok előtti korszakban betöltött vezető szerepének bizonyítékaként áll. Az N96 erősségei és korlátai a mai szemszögből nézve is nyilvánvalóak, a rajongók mégis a mobiltörténelem klasszikus darabjaként tisztelik.
Ad