Ad
Nokia N900

Bevezetés

A 2009 végén piacra dobott Nokia N900 a maga idejében figyelemre méltó belépőként tűnt ki az okostelefonok piacán, elsősorban a Maemo 5 operációs rendszer használata miatt, amely megkülönböztette a kortárs Symbian által uralt N-szériás készülékektől. A robusztus funkciók és az egyedülálló szoftveres ökoszisztéma kombinációjával az N900 egyszerre kívánt mobil számítógép és kommunikációs eszköz lenni. Annak ellenére, hogy már nem gyártják, továbbra is a Nokia mobilinnovációjának érdekes darabja.

Tervezés és kivitelezés

A Nokia N900 masszív, kompakt kialakítású, 110,9 x 59,8 x 18 mm-es méretekkel és 181 grammos tömeggel büszkélkedhet. Ez a modern okostelefonokhoz képest viszonylag nagy súlyúvá teszi a készüléket, ami tartós, robusztus érzetet kelt. A készülék egy csúszó QWERTY billentyűzettel rendelkezik, amely hasznosnak bizonyul a gépeléshez és a navigációhoz, és egy mini laptopra emlékeztet. A mini-SIM foglalat és a figyelemre méltó vastagság a 2000-es évek végi okostelefonokra jellemző dizájnnyelvet tükrözi.

Megjelenítés

Az N900 egy 3,5 hüvelykes TFT rezisztív érintőképernyővel rendelkezik, amelynek felbontása 800 x 480 képpont. Bár a rezisztív technológia talán nem nyújtja ugyanazt a gördülékenységet, mint a ma elterjedt kapacitív érintőképernyők, abban az időben elég innovatív volt, mivel támogatta a pontos tollal történő bevitelt. A képernyő 65K színe és 267 ppi pixelsűrűsége megfelelő vizuális élményt nyújt, bár a modern felhasználók a színmélységet és az érintésérzékenységet kissé hiányosnak találhatják.

Teljesítmény és szoftver

A 600 MHz-es Cortex-A8 CPU és a PowerVR SGX530 GPU által hajtott N900 a megjelenésekor képes volt kezelni a többfeladatos feladatokat. A 256 MB RAM és a 32 GB belső tárhely (amely microSDHC-csatlakozóval bővíthető) jelentős helyet biztosított az alkalmazások és a média számára. A Maemo 5 platform, egy Linux-alapú operációs rendszer, fejlett, asztali géphez hasonló multitasking-környezetet kínált, ami akkoriban úttörő volt egy mobilkészülék számára. A webböngésző Adobe Flash-támogatása továbbfejlesztette az internetes képességeket.


    Ad

Kamera és multimédia

A Nokia N900 5 MP-es, Carl Zeiss optikával és kettős LED vakuval felszerelt fő kamerája korának megfelelő minőségű fényképeket készített. A készülék 480p@25fps sebességű videót is tudott rögzíteni, ami ma már alapszintűnek tűnik, de akkoriban megfelelő volt. A videohívásokhoz egy VGA előlapi kamera is rendelkezésre állt. A hangminőség dicséretes volt, amelyet sztereó hangszórók és egy 3,5 mm-es audiocsatlakozó támogatott, ami megkönnyítette a kényelmes multimédiás élményt. Az FM-rádió és az adó beépítése tovább növelte a változatos multimédiás képességeket.

Csatlakoztathatóság

Az N900 a csatlakozási lehetőségek széles skáláját támogatta, beleértve a Wi-Fi 802.11 b/g-t DLNA-val, a Bluetooth 2.1-t A2DP-vel és az infravörös portot, lehetővé téve a különböző vezeték nélküli kapcsolatokat. GPS-funkciót is tartalmazott A-GPS-támogatással és Ovi Maps alkalmazással, bár a térképszoftver ma már kevésbé lenne releváns. A microUSB 2.0 port biztosította a könnyű csatlakoztathatóságot más eszközökkel.

Az akkumulátor élettartama

A készüléket egy 1320 mAh kapacitású, cserélhető Li-Ion akkumulátor látta el energiával, amely 2G hálózaton akár 278 óra készenléti időt biztosít, 3G hálózaton pedig akár 250 órát. A készülék 2G hálózaton akár 6,5 óra, 3G-n pedig 4,5 óra beszélgetési időt, zenelejátszási képességgel pedig akár 24,5 órát is kínál. Ezek az akkumulátoros üzemidő adatok a maga korában elég kompetensek voltak, még ha a mai szabványoknak nem is felelnek meg.

Összegzés

A Nokia N900 egy előremutató készülék volt, amikor megjelent, a Maemo operációs rendszerével rugalmas számítástechnikai élményt nyújtott egy mobiltelefonon. Fizikai billentyűzete, átfogó csatlakozási lehetőségei és tisztességes kamerája a technológia szerelmeseinek keresett készülékévé tette. A megjelenésekor 160 EUR körüli áron kínált készülék, amely a tesztek szerint megfelelő teljesítményt nyújtott a hang- és hangszolgáltatás terén, jó ár-érték arányt kínált azoknak, akik multimédiás, internetképes készüléket kerestek. Bár az N900-at mára már nem gyártják, a mobiltechnológia történetében a számítógépek és a mobiltelefonok közötti szakadék áthidalására tett merész kísérletként foglal helyet.


    Ad