Ad
Nokia Lumia 800

Bevezetés

A 2011 októberében bejelentett és ugyanezen év novemberében megjelent Nokia Lumia 800 a Nokia jelentős belépését jelentette a Windows Phone piacra. Ebben a kategóriában úttörő készülékként a Microsoft Windows Phone 7.5 Mango operációs rendszerét alkalmazta, és frissítési lehetőséget kínált a 7.8-as verzióra. Bár azóta már nem gyártják, a Lumia 800 továbbra is figyelemre méltó a Nokia mobiltechnológiájának a Microsoft robusztus platformjával való integrációja és a formatervezési innováció miatt.

Tervezési és építési minőség

A Lumia 800 feltűnő dizájnt mutat, amelyet az egytestű polikarbonát szerkezet jellemez, amely elegáns és prémium érzetet kölcsönöz a telefonnak. A 116,5 x 61,2 x 12,1 mm-es méretei kompakt és könnyen kezelhetővé teszik, míg a 142 grammos súlya biztosítja, hogy a készülék masszív legyen, anélkül, hogy nehézkes lenne. A Micro-SIM kártyahely a korszakot jelzi, mivel a legtöbb okostelefon ma már nano-SIM-et vagy akár eSIM-et használ. A Corning Gorilla Glass üveggel büszkélkedő kijelző egyszerre tartós és vonzóan sima tapintású.

Megjelenítés

A 3,7 hüvelykes, 480 x 800 pixel felbontású AMOLED kijelzővel rendelkező Lumia 800 pixelsűrűsége körülbelül 252 ppi, ami a korához képest éles képi megjelenítést biztosít. A Nokia ClearBlack technológiájának beépítése javítja a kültéri olvashatóságot a képernyőn megjelenő tükröződések csökkentésével. Bár a ~54,7%-os képernyő-test arány a mai mércével mérve szerény, a kijelző végtelen kontrasztaránya kiemelkedik, így a színek élénkek, a mély feketék pedig különösen feltűnőek.

Teljesítmény és szoftver

A motorháztető alatt a Lumia 800 a Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 lapkakészletet használja, amely 1,4 GHz-es Scorpion processzorral és Adreno 205 GPU-val rendelkezik. Az 512 MB RAM-mal a korszerű multitaskinghoz és alkalmazáskezeléshez kompetens volt, bár a teljesítmény a modern készülékekhez képest korlátozottnak tűnhet. A kártyahely hiánya döntő korlátozást jelent, mivel a felhasználóknak a 16 GB-os belső tárhelyre kell hagyatkozniuk. A telefon kompatibilitása a Microsoft Windows Phone 7.5 Mango operációs rendszerrel, amely 7.8-ra frissíthető, gördülékeny és felhasználóbarát felületet biztosított, és zökkenőmentesen integrálta az olyan szolgáltatásokat, mint a közösségi média és a Microsoft ökoszisztéma.


    Ad

Kamera

A Lumia 800 8 MP-es hátlapi kamerával volt felszerelve, Carl Zeiss optikával és kettős LED vakuval. A készülék különösen jó megvilágítás mellett ígért kiváló minőségű állóképeket, a gyors autofókusznak és a hozzáértő objektív beállításnak köszönhetően. A videós képességek 720p@30fps sebességgel tetőztek, ami a megjelenéskor versenyképes, tisztességes felvételeket eredményezett. Az előlapi kamera hiánya azonban hátránynak tekinthető egy olyan korszakban, amely egyre inkább a szelfikre és a videohívásokra összpontosít.

Hang és csatlakoztathatóság

A hangkimenet robusztus volt, amit egy hangszóró és egy szabványos 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó segít, így biztosítva a kompatibilitást az audió tartozékok széles skálájával. A Lumia 800 támogatta a Wi-Fi 802.11 b/g/n szabványt a vezeték nélküli csatlakoztathatóság érdekében, valamint a Bluetooth 2.1 A2DP-vel és EDR-rel a vezeték nélküli adatátvitelhez és a perifériák csatlakoztathatóságához. Ezt kiegészítette a GPS és A-GPS támogatás a helyalapú szolgáltatásokhoz, valamint egy sztereó FM rádió RDS-szel a hagyományos médiafogyasztáshoz.

Az akkumulátor élettartama

A nem cserélhető, 1450 mAh kapacitású Li-Ion 1450 mAh akkumulátorral szerelt Lumia 800 tisztességes üzemidőt kínált, 2G hálózatokon akár 265 óra készenléti időt, 3G-n pedig akár 335 órát is támogatott. A beszélgetési időt 2G-n 13 órára, 3G-n pedig 9,5 órára becsülték, a zenelejátszás pedig lenyűgöző 55 órára nyúlt. Annak ellenére, hogy a 35 órás tartóssági érték valamivel alacsonyabb az átlagosnál, a készülék megfelelt a mérsékelt napi használatra vonatkozó elvárásoknak.

Összegzés

A Nokia Lumia 800 a korai okostelefonok piacának jellegzetes belépője volt, amely a Nokia híres hardverdizájnját a Microsoft ígéretes telefonos operációs rendszerével ötvözte. Bár néhány korlát, például a korlátozott tárolási lehetőségek és az előlapi kamera hiánya ma már befolyásolhatja a vonzerejét, akkoriban ezeket ellensúlyozta az innovatív dizájn, a jó kameraoptika és a zökkenőmentes Windows Phone-felület. Megjelenésekor 140 EUR körüli áron kínált meggyőző lehetőséget az egyedi dizájn és a technikai képességek ötvözetét kereső okostelefon-felhasználók számára.


    Ad