Ad

Bevezetés
A 2013 novemberében bemutatott és 2014 januárjában megjelent Nokia Lumia 525 a maga idejében a kedvező árú okostelefonok piacának meghatározó szereplője volt. Ez a készülék a funkcionalitás és a dizájn kiegyensúlyozott keverékét kínálta megfizethető áron, és célja az volt, hogy a megbízható okostelefon-élményt kereső felhasználóknak kedvezzen anélkül, hogy a bankot megroppantaná. Bár a telefont azóta már nem forgalmazzák, érdekes visszatekintést nyújt az okostelefon-technológia fejlődésére.
Tervezés és kivitelezés
A Nokia Lumia 525 kompakt és masszív kialakítású, méretei 119,9 x 64 x 9,9 mm, súlya pedig 124 gramm. A kedvező árkategória ellenére a telefon masszívan kézre áll, köszönhetően a robusztus polikarbonát héjnak. Méretének köszönhetően egy kézzel is könnyen kezelhető, 4,0 hüvelykes IPS LCD-kijelzőnek ad helyet. A készülék négy merész színben kapható: Fekete, fehér, sárga és piros színben, így a legkülönfélébb személyes stílusoknak felel meg.
Megjelenítés
A 480 x 800 képpont felbontású, 4,0 hüvelykes Lumia 525 kijelzője körülbelül 233 ppi pixelsűrűséget biztosít. Ez a mai mércével mérve ugyan nem kiemelkedő, de a mindennapi tevékenységekhez, például a böngészéshez, az SMS-ezéshez és a médiafogyasztáshoz akkoriban teljesen kielégítő volt. A képernyőt karcálló üveg védi, ami egy réteg tartósságot ad a mindennapi használathoz.
Teljesítmény és szoftver
A Qualcomm MSM8227 lapkakészlettel, kétmagos, 1,0 GHz-es processzorral és Adreno 305 GPU-val ellátott Lumia 525 zökkenőmentes működést biztosít az alapvető feladatokhoz. Elődjéhez, a Lumia 520-hoz képest 1 GB RAM-mal rendelkezik, ami jobb multitasking képességeket biztosít. A kezdetben Microsoft Windows Phone 8 operációs rendszert futtató készülék 8.1-re frissíthető, amely újabb funkciókat és fejlesztéseket vezet be. Ez a telefon egyike volt a Microsoft számos kísérletének, hogy az Androidtól és az iOS-től eltérő, egyedi operációs rendszerélményen keresztül erősítse pozícióját az okostelefonok piacán.
Ad
Kamera képességek
A Lumia 525 egyetlen 5 MP-es, autofókuszos fő kamerával van felszerelve, amely 720p videók 30fps sebességgel történő felvételére képes. Bár hiányzik a szelfikamera, a hátlapi kamera jó fényviszonyok mellett tisztességes képminőséget nyújt, ami akkoriban a kategóriájába tartozó készülék esetében kielégítő volt. A gyenge fényviszonyok mellett történő fényképezés azonban kevésbé lenyűgöző, ami gyakori hátrány a korabeli okostelefonoknál.
Tárolás és akkumulátor élettartam
A Lumia 525 8 GB belső tárhelyével mérsékelt helyet biztosít az alkalmazások és a média számára. A több tárhelyet igénylő felhasználók számára a készülék tartalmaz egy dedikált microSDXC foglalatot, amely lehetővé teszi a tárhelybővítést, ami praktikus funkció a médiaközpontú használathoz. Kivehető 1430 mAh kapacitású Li-Ion akkumulátora akár 336 óra készenléti időt kínál 2G és 3G hálózatokon egyaránt, 2G-n akár 17 óra beszélgetési időt, 3G-n pedig közel 11 órát. A zene szerelmeseinek a telefon akár 48 órányi zenelejátszásra is képes egyetlen feltöltéssel.
Csatlakoztathatóság és további funkciók
Ami a csatlakoztathatóságot illeti, a Lumia 525 támogatja a Wi-Fi 802.11 b/g/n szabványt hotspot-képességgel, a Bluetooth 4.0-t A2DP-vel és LE-vel, valamint a GPS-t és a GLONASS-t a jobb helymeghatározás érdekében. A hagyományos médiahallgatáshoz FM-rádió állt rendelkezésre, a töltéshez és adatátvitelhez pedig microUSB 2.0 portot használtak. Az NFC hiánya korlátozást jelent; azonban az árát tekintve ez nem biztos, hogy jelentős hátrányt jelent a célközönség számára. A telefonba integrált érzékelők közé tartoznak a gyorsulásmérő és a közelségérzékelők, amelyek a telefon alapvető funkcióit fokozzák.
Összegzés
A Nokia Lumia 525 kiváló ár-érték arányt kínált a körülbelül 120 eurós eredeti árával. Megbízható belépő szintű telefonként szolgált, amely zökkenőmentes Windows Phone-élményt, alapvető használatra kielégítő teljesítményt és élénk dizájnlehetőségeket biztosított. Bár a fejlett kamerafunkciók és az előlapi kamera hiánya talán nem felel meg a mai szabványoknak, nosztalgikus értéket mindenképpen képvisel. A Lumia 525 az első okostelefon-használók vagy a másodlagos készüléket keresők számára készült, és a Nokia képességét bizonyítja, hogy a 2010-es évek elején is képes volt kedvező árú, de hatékony okostelefonokat szállítani.
Ad