Ad
Nokia Lumia 510

Bevezetés

A 2012 novemberében megjelent Nokia Lumia 510 egy belépő szintű okostelefon volt, amely a Windows Phone operációs rendszer élményét kereső, pénztárcabarát fogyasztókat célozta meg. A Nokia hírnevére jellemző szerény funkciókészletet megbízható dizájnnal kombinálta. Bár azóta már nem forgalmazzák, a Lumia 510 érdekes esettanulmányt mutat be az okostelefonok evolúciójáról.

Tervezés és kivitelezés

A Lumia 510 masszív felépítésű, 120,7 x 64,9 x 11,5 mm-es méretekkel és 129 grammos tömeggel rendelkezik, ami annak ellenére, hogy egy olcsó telefonról van szó, szilárd érzetet kelt. Kompakt méretének köszönhetően annak idején könnyen kézre állt, a lekerekített élek pedig hozzájárultak az ergonómiai vonzerejéhez. A kezdetben élénk színválasztékban, többek között fehér, ciánkék, fekete, piros és sárga színben kapható telefon a fiatal felhasználókat és a személyre szabás és a stílus iránt érdeklődőket célozta meg. Ez azonban alapvetően egy Micro-SIM készülék, ami korlátot jelenthet a dual-SIM funkcionalitásokhoz szokott felhasználók számára.

Megjelenítés

A telefon 4,0 hüvelykes TFT-kijelzővel van felszerelve, amely 480 x 800 képpont felbontású. Ez körülbelül 233 ppi pixelsűrűséget eredményez, ami az akkori viszonyoknak megfelelő volt. Bár semmiképpen sem nagy felbontású, de 65K színt támogat, ami a modern eszközökhöz képest elmarad, de az alapvető használathoz elegendő. A kijelző általános teljesítménye, beleértve a kontrasztarányokat is, beltérben jól működött, de közvetlen napfényben nehezen működött.

Teljesítmény és szoftver

A Lumia 510 a Microsoft Windows Phone 7.8 operációs rendszerrel fut, amely ma már eléggé elavultnak tűnik, különösen a korszerű alkalmazások és funkciók elérhetősége nélkül. A készüléket egy Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 chip hajtja, 800 MHz-es Cortex-A5 processzorral és Adreno 200 GPU-val. A készüléket nem nehéz multitaskingra vagy játékra tervezték, amit a szerény 256 MB RAM és a korlátozott, 4 GB-os belső tárhely is tükröz, bővítő kártyahely nélkül. E korlátozások ellenére a telefon operációs rendszerét a zökkenőmentes teljesítményre optimalizálták, az alapvető funkciókra és alkalmazásokra összpontosítva.


    Ad

Kamera és multimédia

A Lumia 510 egyetlen 5 MP-es hátlapi kamerával felszerelt, alapvető fényképezési funkciókat, köztük autofókuszt is kínált. Videót 480p@30fps sebességgel tudott rögzíteni, ami a korabeli készülékeknél szabványosnak számított. Az előlapi kamera hiánya azonban jelentős hátrányt jelentett a szelfikészítésben vagy videohívásokban érdekelt felhasználók számára. A telefon 3,5 mm-es audiocsatlakozót és hangszórót tartalmazott, amely tisztességes hangkimenetet biztosított, bár semmilyen szabvány szerint nem volt kivételes.

Csatlakoztathatóság és funkciók

A Lumia 510 csatlakoztathatósága Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 és GPS, valamint microUSB 2.0 a töltéshez és adatátvitelhez. A telefon olyan figyelemre méltó funkciókat tartalmazott, mint a SkyDrive integráció, amely 7 GB felhőalapú tárhelyet kínált, ami akkoriban előremutató kiegészítésnek számított. Ennek ellenére hiányoztak belőle az olyan modern alapvető dolgok, mint az NFC és a dual-SIM képességek. A sztereó FM-rádió tette teljessé a médiával kapcsolatos kínálatot, amely alapszintű, de funkcionális volt.

Az akkumulátor élettartama

A készüléket egy 1300 mAh kapacitású, cserélhető Li-Ion akkumulátor látta el energiával, amely 2G hálózatokon akár 739 óra készenléti időt biztosít 2G hálózaton, 3G-n pedig akár 653 órát. A beszélgetési idő 2G-n körülbelül 6 órát, 3G-n pedig akár 8 órát is elérhetett, ami elfogadható élettartamot jelent a mindennapi használathoz, amit akár 38 órás folyamatos zenelejátszás egészített ki. A 44 órás tartóssági érték azonban azt jelezte, hogy a közepes vagy erős igénybevételű felhasználóknak a készüléket egész nap tölteniük kell.

Összegzés

A Nokia Lumia 510 a maga idejében betöltötte a célját, mint a Windows Phone 7.8 egyedi esztétikáját és felhasználói felületét megismerni kívánó felhasználók számára készült, kedvező árú okostelefon. Szolid kialakítása, világos színválasztékai és alapvető csatlakozási funkciói vonzóvá tették az első okostelefon-használók és az alapvető igényekkel rendelkezők számára. A korlátozott hardveres specifikációk, különösen a csekély RAM és tárhely, valamint a szelfikamera hiánya miatt azonban a Lumia 510 az okostelefon-technológia fejlődésével gyorsan elavulttá vált. Bár a Nokia Windows Phone-korszakának történelmi sorában megállja a helyét, a modern okostelefonok igényeinek valószínűleg nem felelne meg.


    Ad