Ad
Nokia Lumia 505

Bevezetés

A 2012 decemberében bejelentett és 2013 januárjában megjelent Nokia Lumia 505 a Nokia azon törekvésének része volt, hogy egy olyan készülék bevezetésével, amely a megfizethetőséget alapvető funkciókkal kombinálja, meghódítsa a feltörekvő okostelefon-piacot. A Microsoft Windows Phone 7.8 operációs rendszeren futó készülék a belépő szintű felhasználóknak szánták, akik prémium árcédula nélküli okostelefon-élményt kerestek. Bár a Lumia 505-öt mára már nem forgalmazzák, sokan még mindig úgy emlékeznek rá, mint a modern mobiltechnológia képességeinek felfedezésének elérhető módjára a maga idejében.

Tervezés és kivitelezés

A Lumia 505 kompakt és vonzó kialakítással büszkélkedhet, méretei 118,1 x 61,2 x 11,3 mm, így a mai szabványok szerint viszonylag kicsi készüléknek számít. Kényelmesen elfér a kézben, és szerény, 131 grammos súlya miatt egy kézzel is könnyen navigálható. A telefon többféle színben kapható, többek között fekete, fehér, piros és rózsaszín színben, ami egy kis személyre szabhatóságot kínál a felhasználók számára. A készülék felépítése elég masszív ahhoz, hogy ellenálljon a mindennapi kezelésnek, amit a kijelzőn található Corning Gorilla Glass védelem is hangsúlyoz, ami hozzájárul a tartóssághoz.

Megjelenítés

A 3,7 hüvelykes AMOLED kijelzővel felszerelt Lumia 505 felbontása 480 x 800 képpont, a pixelsűrűség pedig körülbelül 252 PPI. Bár a 65K színtámogatás a modern szabványokhoz képest korlátozottnak tűnhet, az AMOLED technológia élénk színeket és megfelelő kontrasztot biztosít, megkönnyítve a tiszta láthatóságot különböző fényviszonyok mellett. A képernyő mérete és minősége elegendő az olyan alapvető funkciókhoz, mint a böngészés, az olvasás és a könnyű médiafogyasztás.

Teljesítmény

A motorháztető alatt a Lumia 505-öt a Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 lapkakészlet hajtja, egy egymagos, 800 MHz-es Cortex-A5 processzorral és Adreno 200 GPU-val. Bár ezek a specifikációk szerények voltak, megfelelő teljesítményt nyújtottak az olyan alapvető feladatokhoz, mint a hívások, szöveges üzenetek küldése és bizonyos alkalmazások futtatása az akkori Windows Phone Store-ból. Ez a konfiguráció azonban nehezen boldogul az igényesebb alkalmazásokkal, ami tükrözi a belépő szintű készülék státuszát. A telefon 256 MB RAM-ot tartalmaz, ami korlátozza a multitasking képességeket.


    Ad

Kamera

A Lumia 505 egyetlen 8 MP-es hátlapi kamerával rendelkezik, amely képes kielégítő minőségű fényképek készítésére a közösségi média megosztásához és személyes dokumentációhoz. Videót 480p 30fps sebességgel tud rögzíteni, ami a kategóriájában a telefonoknál szabványos volt. Figyelemre méltóan hiányzik az előlapi kamera, ami hátrányt jelenthet a szelfikészítésben vagy videohívások lebonyolításában érdekelt felhasználók számára.

Csatlakoztathatóság és egyéb jellemzők

A Lumia 505 támogatja a GSM és HSPA hálózati sávokat, és alapvető csatlakozási lehetőségeket kínál a Wi-Fi 802.11 b/g/n és a Bluetooth 2.1 EDR-rel. A GPS beépítése lehetővé teszi az alapvető navigációs funkciókat, bár az NFC hiánya korlátozza a modern vezeték nélküli interakciót. A szórakoztatáshoz FM-rádiót is tartalmaz, valamint 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozót az audio-kiegészítőkhöz. A csatlakozási lehetőségeket egy microUSB 2.0 port teszi teljessé a töltéshez és adatátvitelhez.

Az akkumulátor élettartama

A készüléket egy 1300 mAh kapacitású, cserélhető Li-Ion akkumulátor táplálja, amely a telefon hardveres specifikációit tekintve tekintélyes élettartamot biztosít. Akár 670 óra készenléti időt is biztosít 2G-n és 600 órát 3G-n. A beszélgetési idő 2G-n akár 7 óra 30 percig is eltarthat, 3G-n pedig némileg csökkentett időtartamú. Ez az akkumulátorteljesítmény elég megbízhatóvá teszi a mindennapi használathoz gyakori újratöltés nélkül.

Összegzés

Az induláskor 140 EUR körüli áron kínált Nokia Lumia 505 megfizethető belépő volt az okostelefonok világába belépő felhasználók számára. A tároló és a feldolgozási teljesítmény korlátozása ellenére az árkategóriához képest tisztességes felépítési minőséget és élénk kijelzőt, valamint tisztességes kamerát kínált. Piaci megjelenése megmutatta a Nokia szándékát, hogy áthidalja az alapvető funkciótelefonok és a magasabb kategóriájú okostelefonok közötti szakadékot, ugródeszkaként szolgálva a mobiltechnológiát nem ismerők vagy a mobiltechnológiát újonnan bevezetők számára. Bár nem veheti fel a versenyt a kortárs modellekkel, a Lumia 505 megállja a helyét, mint a Nokia okostelefon-korszakba való átmenetének szimbóluma.


    Ad