Ad

Bevezetés
A 2009 májusában bemutatott és még ugyanezen év júliusában megjelent Nokia E52 gyorsan a Nokia kínálatának figyelemre méltó készülékévé vált, mivel a hatékonyságra és a funkcionalitásra helyezte a hangsúlyt, elegáns dizájnba csomagolva. Bár azóta már nem gyártják, megbízható üzleti telefonként továbbra is emlékeznek rá azok, akik ismerik az intelligens funkciók és a klasszikus mobil dizájn korai szimbiózisát. A bevezetésekor 110 EUR körüli áron kínált E52 célja az volt, hogy kivételes teljesítményt nyújtson az elfoglalt hivatásosok és a technológia iránt érdeklődő fogyasztók számára.
Tervezés és kivitelezés
Első pillantásra a Nokia E52 lenyűgözően karcsú profiljával és könnyű testével. A 116 x 49 x 9,9 mm-es méretekkel és mindössze 98 grammos tömegével az E52 kivételesen hordozható, kényelmesen elfér a kézben vagy a zsebben. A készüléket vonzó színválasztékban kínálták, többek között fémszürke alumínium, arany alumínium, grafitszürke és fekete színben, a változatos stíluspreferenciáknak megfelelően. A korabeli Nokia készülékekre jellemző robusztus felépítés a tartósság és megbízhatóság érzetét keltette, ami egy üzleti célú telefon esetében alapvető tulajdonság.
Megjelenítés
A Nokia E52 2,4 hüvelykes TFT-kijelzője 16 millió szín megjelenítésére képes. Bár a mai szabványok szerint nem nagy, ez a képernyőméret 2009-ben eléggé funkcionális volt, és megfelelő helyet biztosított az e-mailek, szöveges üzenetek és az alapvető webböngészés kezeléséhez. A 240 x 320 képpontos felbontás biztosítja a tiszta szöveget és ikonokat, bár nem éri el a modern nagyfelbontású képernyők tisztaságát. Mindazonáltal a maga korában a legtöbb körülmények között kielégítő megjelenítési élményt nyújtott.
Teljesítmény és szoftver
A Symbian S60 rel. 3.2 platformon működő E52-t egy 600 MHz-es ARM 11 processzor hajtotta, amely elég erős volt ahhoz, hogy a célközönség többfeladatú igényeit kielégítse. A készülék 60 MB belső tárhellyel rendelkezett, amely egy külön microSDHC kártyahelyen keresztül bővíthető, és a csomagban egy 1 GB-os kártya is megtalálható volt. A felhasználók így a különböző alkalmazások és médiák tárolási igényeit is kezelni tudták, bár a jelenlegi szabványokhoz képest viszonylag korlátozott hely állt rendelkezésre.
Ad
Kamera képességek
Egyetlen 3,2 MP-es fő kamerával felszerelve a Nokia E52 képes volt tisztességes képeket készíteni az alkalmi fényképezéshez. A LED vakuval támogatott fényképezőgép gyenge fényviszonyok között is működőképes volt, bár a minőség nem feltétlenül nyűgözött le félhomályban. A kamera 480p@15fps sebességű videofelvételre való képessége azt jelentette, hogy a felhasználók egyszerű eseményeket vagy pillanatokat dokumentálhattak, de a korlátozott képkockasebesség kevésbé gördülékeny mozgásfelvételt eredményezett. A QVGA méretű előlapi kamera megkönnyítette a videohívásokat, ami a maga korában lenyűgöző funkció volt.
Hang és csatlakoztathatóság
A Nokia E52 hangélményét elfogadható hangszóróteljesítmény jellemezte, amelyet egy szabványos 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó egészített ki a privát zenehallgatáshoz. A csatlakozási lehetőségek tükrözték a készülék ambícióit: Wi-Fi támogatás, Bluetooth 2.0 A2DP-vel, GPS A-GPS-szel a navigációhoz, valamint sztereó FM rádió a szórakozáshoz. A felhasználók jelentős minőségi kompromisszumok nélkül maradhattak kapcsolatban és élvezhették a médiát.
Az akkumulátor élettartama
Az E52 kiemelkedő jellemzője vitathatatlanul a lenyűgöző akkumulátoros üzemidő volt, amely az 1500 mAh-s cserélhető Li-Po akkumulátornak köszönhető. Ez a telefon akár 8 óra beszélgetési időre képes 2G-n és akár 6 órára 3G-n, így a felhasználók hosszabb ideig tartják a kapcsolatot, mint sok társa. Az akár 672 órás készenléti idő (2G-n) biztosította, hogy a telefont szerény használat mellett is ritkán kelljen tölteni, míg a zenelejátszás elképesztő 40 órán át tarthatott.
Összegzés
A Nokia E52 robusztus funkciókészletével és a praktikumra való összpontosításával megbízható társ volt a hatékony kommunikációs és navigációs eszközöket igénylő szakemberek számára. Kialakítása, teljesítménye és hosszú élettartamú akkumulátora kiemelkedett 2009-ben, így méltó befektetés volt a stílus és a funkcionalitás egyensúlyát kereső felhasználók számára. Bár a technológiai fejlődés mára már elavulttá tette, az E52 továbbra is bizonyíték arra, hogy a Nokia a maga idejében tartós és praktikus mobileszközök megalkotására törekedett.
Ad