Ad

Bevezetés
A 2007 szeptemberében bejelentett és ugyanezen év novemberében megjelent Nokia E51 a mobiltelefonok 2000-es évek közepének korszakát idézi, ahol a funkcionalitás és a tartósság volt a legfontosabb értékesítési szempont. Az elsősorban üzleti felhasználók számára tervezett E51 a hagyományos Nokia megbízhatóságának keverékét kínálja, a kommunikációra és a csatlakoztathatóságra összpontosítva. Bár a telefont mára már nem forgalmazzák, továbbra is klasszikus darab marad, amely fénykorában jól szolgálta a szakmai közönséget.
Tervezés és kivitelezés
A Nokia E51 elegáns és professzionális kialakítással rendelkezik, amely kiegészíti az üzleti célú funkcionalitást. A 114,8 x 46 x 12 mm-es méretekkel és 100 grammos tömeggel kényelmesen elfér a kézben és a zsebben, hangsúlyozva a hordozhatóságot anélkül, hogy a strapabíróság rovására menne. A telefon teste egyszerre tartós és esztétikus anyagokból készült, klasszikus fekete és ezüst színben kapható. A Mini-SIM és a kisebb, mindössze 23,5%-os képernyő-test arányú 2,0 hüvelykes képernyő használata mai szemmel nézve furcsának tűnhet, de a megjelenési időszaknak jól megfelelt.
Megjelenítés
A Nokia E51 kijelzője egy 2,0 hüvelykes TFT képernyő, amely 16 millió szín megjelenítésére képes. Ez talán nem hasonlítható a nagy, nagy felbontású képernyőkkel rendelkező modern okostelefonokhoz, de a 240 x 320 pixeles felbontás a körülbelül 200 ppi sűrűséggel elég éles volt a telefon tervezett feladataihoz, elsősorban az e-mailek és üzenetek olvasásához. A navigáció egy ötirányú görgetőbillentyűvel történik, amely elég intuitív és érzékeny volt a telefon funkcióinak gyors eléréséhez.
Teljesítmény és szoftver
A Symbian OS 9.2 operációs rendszerrel és a Series 60 v3.1 felhasználói felülettel működő Nokia E51-et egy 369 MHz-es ARM 11 processzor hajtotta. Bár ezek a specifikációk a modern szabványokhoz képest minimálisak, a mindennapi üzleti alkalmazásokat hatékonyan tudták kezelni. A telefon 130 MB belső tárhelyet és 96 MB RAM-ot tartalmaz, a tárhely bővítésére pedig lehetőség van egy dedikált microSDHC-nyíláson keresztül, amely nagyobb telefonkönyvek és alapvető fontosságú fájlok tárolására is alkalmas.
Ad
Kamera és multimédia
Az E51 egy 2 MP-es hátsó kamerával van felszerelve, amely képes 320p felbontású videót rögzíteni 15fps sebességgel. Bár a kamera felbontása és képességei nem érik el a jelenlegi okostelefonokét, az alapvető fotózási és videózási igényekhez megfelelő volt. A szelfikamera hiánya jellemző volt a korszak üzleti telefonjaira, ahol a személyes fotózás nem volt prioritás. A multimédiás funkciók közé tartozik az FM-rádió, valamint a polifonikus és MP3-as csengőhangok letöltésének lehetősége, ami fokozza a testreszabási lehetőségeket.
Csatlakoztathatóság és kommunikáció
A csatlakoztathatóság a Nokia E51 egyik erőssége. Támogatja a GSM- és HSPA-hálózatokat, és a korához képest akár 3,6 Mbps-os sebességgel is rendelkezik. Fel van szerelve Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 és VoIP over WLAN funkcióval, így hatékonyan képes kezelni a vezeték nélküli kommunikációt. Az olyan kiegészítő funkciók, mint az infravörös port és a miniUSB 2.0, rugalmasságot biztosítanak a különböző eszközökhöz való csatlakozásban, bár a mai telefonok által támogatott fejlett helymeghatározási technológiák hiányoznak.
Az akkumulátor élettartama
A telefont egy cserélhető, 1050 mAh-s Li-Ion akkumulátor (BP-6MT) táplálja, amely a modern szabványokhoz képest kis kapacitása ellenére elegendő volt ahhoz, hogy a készülék készenléti üzemmódban akár 310 órán keresztül működjön, és akár 4 óra 20 perc beszélgetési időt is biztosít. Az akkumulátor cserélhető jellege is hozzájárult a telefon hosszú élettartamához, mivel szükség esetén könnyen cserélhető volt.
Hang és hangminőség
A Nokia E51 megbízható hangteljesítményt nyújt a 2,5 mm-es audiocsatlakozóval, eltérve a szabványos 3,5 mm-es csatlakozótól, amelyhez adapterre van szükség a hagyományos fejhallgató használatához. A hangszóró tiszta hangot biztosít megfelelő hangerősségen: 67 dB hang esetén, 65 dB zaj esetén és 71 dB csengés esetén, ami mind személyes, mind üzleti használatra alkalmas. A hangminőség -76,4 dB-es zajkezeléssel és -74,8 dB-es áthallás-védelemmel rendelkezik, így biztosítva az érthető kommunikációt.
Összegzés
Az induláskor 120 eurós árú Nokia E51 egy jól felszerelt készülék volt, amely a kommunikációt, a megbízhatóságot és a professzionális funkciókat helyezte előtérbe. Bár a mai okostelefonok multifunkcionalitásával és teljesítményével nem tudott versenyezni, kompakt, üzleti célú készülékként jól szolgálta a piacot. Az E51 jól példázza a Nokia szakértelmét az üzleti felhasználók speciális igényeit kielégítő telefonok tervezésében, amelyek a hasznosságot és a visszafogott stílust ötvözik.
Ad