Ad
Nokia C5 TD-SCDMA

Bevezetés

A 2010 áprilisában bejelentett és az év harmadik negyedévében megjelent Nokia C5 TD-SCDMA egy olyan korszakot képvisel, amikor a Nokia a mobiltelefon-ipar meghatározó szereplője volt. A kínai piacra tervezett telefon a TD-SCDMA hálózatot támogatja, amely szabvány jelentősen eltér a világszerte elterjedtebb WCDMA-tól. A Nokia C5 TD-SCDMA középkategóriás funkciótelefonként a kezdeti forgalmazás után megszűnt. Ebben az áttekintésben a telefon specifikációit, teljesítményét és hasznosságát fogom megvizsgálni a mai viszonyok között.

Tervezés és kivitelezés

A telefon viszonylag kompakt, méretei 112 x 48 x 14,6 mm, súlya pedig 122 gramm. Ez a méret megkönnyíti a hordozást, és kényelmesen elfér a kézben vagy zsebben. A kialakítás egyszerű, mégis funkcionális, a korszakra jellemző Mini-SIM foglalattal. A fizikai felépítés masszívnak tűnik, megtestesítve a Nokia robusztus hardverek iránti hírnevét. Két színben - fehérben és feketében - kapható, esztétikája visszafogott és professzionális.

Megjelenítés

A Nokia C5 TD-SCDMA 2,4 hüvelykes TFT-kijelzője 16 millió szín megjelenítésére képes. Bár a képernyő mérete a jelenlegi szabványokhoz képest kicsi, a funkciótelefontól elvárt alapvető funkciókhoz elegendő. A felbontás 240 x 320 képpont, a sűrűség pedig körülbelül 167 képpont hüvelykenként. Ez tiszta és olvasható szöveget eredményez, bár a multimédia kedvelői a kijelzőt korlátozónak találhatják.

Platform és teljesítmény

A készülék a Symbian 9.3, Series 60 release 3.2 operációs rendszerrel működik. A 600 MHz-es ARM 11 processzorral működő készülék viszonylag könnyen kezeli a mindennapi feladatokat, bár igényesebb alkalmazásoknál már látszik rajta a kora. A mindössze 256 MB belső memória a készülék alapfunkciós telefonra utal, de a dedikált microSDHC foglalat lehetővé teszi a memóriabővítést, megkönnyítve ezzel további adathordozók és adatok tárolását.


    Ad

Kamera

Az egyetlen 5 megapixeles fő kamerával felszerelt telefon autofókuszt kínál, de minimális egyéb, a modern okostelefonokban látható funkciót. A kamera 480p felbontású videót tud rögzíteni 30 képkocka/másodperc sebességgel, ami akkoriban tiszteletreméltó volt, de ma már elmarad a nagyfelbontású szabványoktól. A VGA előlapi kamera elsősorban videohívásokat támogat, kielégítve az alapvető társadalmi kapcsolattartási igényeket.

Hang és csatlakoztathatóság

A hangzás érdekében a készülék sztereó hangszórókat és 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozót tartalmaz, amely funkciót gyakran értékelik a fejhallgatókkal való univerzális kompatibilitás miatt. Ami a csatlakoztathatóságot illeti, a telefon nem rendelkezik Wi-Fi képességgel, de támogatja a Bluetooth 2.0-t A2DP-vel a vezeték nélküli hang és fájlmegosztás érdekében. A telefon GPS-t és A-GPS-t tartalmaz az Ovi Maps 3.0-val, ami hasznos lehet az internet-hozzáférés nélküli navigációhoz.

Az akkumulátor élettartama

A(z) Nokia C5 TD-SCDMA készülék kivehető, 950 mAh Li-Ion akkumulátorral érkezik (BL-5F). Bár a jelenlegi szabványok szerint szerény, de megfelelő élettartamot biztosít, 2G-n akár 190 óra készenléti idővel, 3G-n pedig akár 165 óra készenléti idővel. A beszélgetési idő viszonylag stabil, 2G-n akár 4 óra 40 percig, 3G-n pedig 7 óra 40 percig tart. Ez a tartósság az egyszerűbb, kevesebb energiát igénylő alkalmazásokkal rendelkező készülékek hatékonyságát tükrözi.

További jellemzők

A böngészéshez támogatja a WAP 2.0/xHTML, a HTML és az Adobe Flash Lite technológiákat, amelyek a korszakában gyakran használt technológiák voltak. Fontos azonban megjegyezni, hogy a modern webes függőségek miatt ezek a funkciók ma már kevésbé működnek. Támogatja az MP4/H.264 formátumú alapvető multimédiás lejátszást, ami tovább növeli sokoldalúságát. Ami a biztonságot illeti, a telefon fejre vonatkozó fajlagos abszorpciós rátája (SAR) 1,34 W/kg, betartva az akkoriban uralkodó egészségügyi előírásokat.

Összegzés

A Nokia C5 TD-SCDMA egy letűnt korszak relikviája, mégis magába foglalja azokat az alapvető funkciókat és robusztus megbízhatóságot, amelyekről a Nokia híres volt. Bár nem támogatja a modern okostelefonok képességeit, az alapvető kommunikációs feladatokhoz továbbra is megfelelő eszköz, különösen a TD-SCDMA-hálózattal rendelkező területeken. Gyűjtők vagy egyszerű, tartós telefont keresők számára még mindig vonzó lehet. Azonban a csúcstechnológiát kereső technológia-rajongók számára természetesen elmaradna a jelenlegi szabványokhoz képest.


    Ad