Ad
Nokia C5-04

Bevezetés

A 2011 végén piacra dobott Nokia C5-04 a mobiltechnológia azon időszakát képviseli, amikor az okostelefonok az alapvető funkciókról az interaktívabb felhasználói élmények felé mozdultak el. A belépő szintű felhasználók számára megfizethető opcióként megjelent készülék a Nokia költséghatékonyságáról és használhatóságáról ismert C-sorozatának leszármazottja volt. Annak ellenére, hogy megszűnt, nosztalgikus értéket képvisel, és emlékeztet a Nokia 2010-es évek eleji, a mobilpiacon való termékeny jelenlétére.

Tervezés és kivitelezés

A Nokia C5-04 kompakt és praktikus kialakítású. A 105,8 x 50,8 x 13,8 mm-es méretekkel kényelmesen elfér a kézben, és a 100 grammos könnyű súlya a korban igen vonzó volt. A mini SIM-kártya használata a kisebb SIM-kártyaformátumok megjelenése előtt szabványos volt. Különböző színekben, például grafitfekete, alumíniumszürke és számos más színben kapható, így a felhasználók számára bizonyos fokú személyre szabhatóságot kínált. A dizájn ma már elavultnak tűnik, de a korszakra eléggé jellemző volt, és robusztus műanyag szerkezet jellemezte, amely egyszerre volt tartós és ellenálló.

Megjelenítés

A készülék 3,2 hüvelykes TFT rezisztív érintőképernyővel rendelkezik, amelynek felbontása 360 x 640 képpont. Bár a képernyő mérete a modern szabványokhoz képest kicsinek tűnhet, az alapvető feladatokhoz megfelelő volt. A 16 millió szín megjelenítésére képes kijelző megfelelő színvisszaadással rendelkezett, bár a rezisztív jellegéből adódóan korlátozott érintésérzékenységgel. Kézírásfelismerő funkciót is tartalmazott, ami hasznos újdonság, bár nem minden felhasználó alkalmazta széles körben a gyakorlati használatra. A körülbelül 52,5%-os képernyő-test arány kiemeli a korára jellemző, keret-nehéz kialakítást.

Teljesítmény és szoftver

A Nokia C5-04 motorházteteje alatt a Symbian OS 9.4, Series 60 release 5 fut, 600 MHz-es processzorral. A Symbian egykor vezető mobil operációs rendszer volt, amely az erőforrások hatékony felhasználásáról volt ismert. Azonban egy olyan időszakban, amikor más platformok kezdtek dominálni, a rendszer korlátai nyilvánvalóvá váltak. A többfeladatú felhasználási képességek szerények voltak, és az alkalmazások ökoszisztémája közel sem volt olyan fejlett, mint a konkurens platformoké. A 60 MB-ra korlátozott belső memóriával és 128 MB RAM-mal rendelkező készülék microSDHC kártyahelyen keresztül támogatta a további tárolást, ami a nagyobb tárolási igényű felhasználók számára elengedhetetlen volt.


    Ad

Kamera és multimédia

A Nokia C5-04 egyetlen 2 MP-es hátlapi kamerával felszerelt készüléket egyértelműen nem a fotózás volt a fő szempont. A 480p felbontású, 15 kép/mp sebességű képek és videók rögzítésére alkalmas kamera az alapvető célt szolgálta, de nem érte el a modern okostelefonok kameráinak kifinomultságát és minőségét. Nevezetesen, nem tartalmazott előlapi kamerát, ami a jelenlegi készülékek elvárt jellemzője. Viszont kínálta a szokásos hangfunkciókat, beleértve a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozót és a hangszórót, így alkalmas volt zenelejátszásra.

Csatlakoztathatóság és érzékelők

Ami a csatlakoztathatóságot illeti, a Nokia C5-04 némileg korlátozott volt, nem rendelkezett WiFi képességekkel, de tartalmazott Bluetooth 2.0-t A2DP és EDR támogatással, ami elegendő volt a vezeték nélküli fejhallgatókkal való párosításhoz és a fájlok megosztásához. A GPS és az A-GPS, valamint a Nokia Maps alapvető navigációs lehetőségeket kínált. A készülék gyorsulásérzékelőt is tartalmazott, amely lehetővé tette a képernyő automatikus tájékozódását - ez a korszakban nagyon korszerű volt.

Az akkumulátor élettartama

A Nokia C5-04 akkumulátorának élettartama figyelemre méltó erősség volt, akár 520 óra készenléti idővel 2G üzemmódban és 470 órával 3G üzemmódban, valamint akár 35 óra zenelejátszással. A kivehető 1000 mAh-s Li-Ion akkumulátor alapfelszereltség volt, és lehetővé tette a töltési cikluson túli hosszabb használatot, ami kiegészítette a praktikus, mindennapi telefon szerepét.

Összegzés

A Nokia C5-04 a megjelenésekor körülbelül 100 eurós árával jól megfelelt a költségtudatos fogyasztóknak, akik megbízható készüléket kerestek a kommunikációhoz és az alapvető multimédiás használathoz. A ma már elavult, de akkoriban még vonzónak tartott dizájn, az akkumulátor teljesítménye pedig dicséretes volt. Az okostelefonok gyors fejlődésével, a fejlettebb funkciókkal és operációs rendszerekkel azonban a Nokia C5-04 korlátai nyilvánvalóvá váltak. Ez a mára már történelemmé vált készülék jól illusztrálja a mobiltechnológia átmeneti szakaszát az okostelefonok forradalmának teljes kivirágzása előtt.


    Ad