Ad

Nokia C5 felülvizsgálata
2010-ben a Nokia bemutatta a C5-öt, egy olyan telefont, amely az egyszerűség és a funkcionalitás ötvözetét kívánta kínálni, olyan felhasználók számára, akik értékelik a robusztus Symbian szoftvert. Bár a Nokia C5-öt mára már nem gyártják, a korszak egyik megbízható készülékeként továbbra is megállja a helyét a mobiltelefonok történetében.
Tervezés és kivitelezés
A Nokia C5 kompakt készülékházban van, mérete 112 x 46 x 12,3 mm, súlya pedig mindössze 89,3 gramm. Könnyű súlya miatt könnyen hordozható és használható, ami vonzó azoknak, akik a zsebbarát készülékeket részesítik előnyben. A telefon kialakítása egyszerű, klasszikus candy-bar formájú, ergonomikus kialakításának köszönhetően kényelmesen illeszkedik a kézbe. A korabeli készülékgyakorlatnak megfelelően Mini-SIM kártyával működik.
Megjelenítés
A 2,2 hüvelykes, 16 millió szín megjelenítésére képes TFT-képernyővel rendelkező Nokia C5 nem a modern, nagy felbontású kijelzőkkel akart versenyezni, de a kornak megfelelő volt. A 240 x 320 képpontos felbontás lehetővé tette a felhasználók számára az alapvető tartalmak tiszta megjelenítését, bár a képernyő a telefon előlapjának csak kis részét tette ki, ami a képernyő és a készüléktest közötti körülbelül 29,1%-os arányt tükrözte.
Teljesítmény és szoftver
A Symbian 9.3 operációs rendszerrel és a Series 60 3.2-es kiadással működő Nokia C5 600 MHz-es ARM 11 processzort használ. Bár ez a hardverösszeállítás a mai szabványok szerint szerénynek tűnik, a megjelenés évében kielégítő teljesítményt nyújtott a mindennapi feladatok elvégzéséhez. A készülék 128 MB RAM-mal rendelkezik, és a bővíthető memóriához külön microSDHC-nyílással rendelkezik, ami jelentősen növeli az 50 MB-os belső tárhelyet. A készülék alapvető alkalmazásokhoz és telefonfunkciókhoz volt alkalmas, túlzott erőforrásigény nélkül.
Ad
Kamera
A Nokia C5 3,15 MP-es hátlapi kamerával van felszerelve, amely LED vakut kínál a gyenge fényviszonyok mellett, valamint egy másodlagos VGA kamerát a videohívásokhoz. A fő kamera 480p felbontású videót tud rögzíteni 15 képkocka/másodperc sebességgel. Bár a jelenlegi okostelefonok kameráihoz képest kezdetleges, ez a beállítás akkoriban elegendő volt az alkalmi fényképezéshez és videofelvételekhez.
Hang és csatlakoztathatóság
A Nokia C5 hangteljesítménye szilárd, a sztereó hangszórók és a szabványos 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó tisztességes hangminőséget biztosít hívásokhoz és médialejátszáshoz. A WLAN hiánya figyelemre méltó korlátozás, de a telefon tartalmaz Bluetooth 2.0-t A2DP-vel, amely lehetővé teszi a más eszközökkel való csatlakozást fájlok megosztásához és audio streaminghez. A GPS és az A-GPS funkciók az Ovi Maps 3.0-val párosulva alapvető navigációs képességeket biztosítottak.
Az akkumulátor élettartama
A Nokia C5 egyik erőssége a cserélhető 1050 mAh-s Li-Ion akkumulátor. Ez az akkumulátor lenyűgöző, akár 630 órás készenléti időt biztosít 2G-hálózatokon és akár 670 órát 3G-hálózatokon. A beszélgetési idő 2G-hálózatokon akár 12 órát, 3G-n pedig 5 órát is elérhet, a zenelejátszás pedig akár 34 órán át is tarthat, ami növeli a készülék vonzerejét a médiafogyasztás szempontjából.
Egyéb jellemzők
A telefon sztereó FM-rádiót kínál RDS-szel és szabványos microUSB 2.0-t a töltéshez és adatátvitelhez. Két színváltozatban, fehérben és melegszürkében kapható. A fejre vonatkozó 1,16 W/kg és a testre vonatkozó 0,86 W/kg SAR-értékkel megfelel a mindenkor hatályos biztonsági előírásoknak.
Összegzés
A bevezetésekor 110 EUR körüli áron kínált Nokia C5 egy olyan korszakot testesített meg, amikor a mobiltelefonok a tartósságot és az alapvető funkciókat helyezték előtérbe a kiterjedt alkalmazás-ökoszisztémákkal és a nagy teljesítményű hardverrel szemben. Egyszerű kialakítása és a Symbian OS megbízható stabilitása praktikus választássá tette azok számára, akiknek egyszerű és hatékony készülékre volt szükségük. Bár a Nokia C5 a mai piacon már nem versenyképes, mégis emlékeztet egy olyan korszakra, amikor az alapok is elegendőek voltak.
Ad