Ad
Nokia Asha 300

Bevezetés

A 2011 végén bejelentett és nem sokkal később megjelent Nokia Asha 300 a mobiltechnológia átmeneti időszakáról tanúskodik. Ebben a korszakban a Nokia arra törekedett, hogy a funkciótelefonok szélesebb körű hozzáférhetőségét egyesítse az okostelefonok néhány újonnan megjelenő funkciójával. A megbízható teljesítményt és alapvető multimédiás funkciókat igénylő, pénztárcabarát felhasználóknak szánt Asha 300 kompakt és tartós kialakítást kínál robusztus alapokkal párosítva. Bár már nem gyártják, dizájnfilozófiája még mindig a mobilok evolúciójának pillanatképét mutatja be.

Tervezés és kivitelezés

A Nokia Asha 300 kiemelkedik a kompakt és könnyű kialakítással, 112,8 x 49,5 x 12,7 mm-es méretei és mindössze 85 grammos súlya révén. Vékony profilja és a matt felület alkalmazása klasszikus megjelenést és kényelmes fogást biztosít. A készülék többféle színben, például grafit, éjszakai árnyék, arany, fehér ezüst, rózsaszín és piros színben kapható, így a stíluspreferenciák széles skáláját szólította meg. A mini-SIM foglalat használata azonban a mai szabványok szerint elavultnak tűnhet, pedig a megjelenés idején ez volt a megszokott.

Megjelenítés

A Nokia Asha 300 2,4 hüvelykes TFT rezisztív érintőképernyője 240 x 320 képpont felbontású. Míg a kijelző mérete és felbontása alapvető funkcionalitást biztosít, a rezisztív érintőképernyő technológiája kevésbé érzékeny a későbbi modellekben elterjedt kapacitív képernyőkhöz képest. Mindazonáltal egy 2011-es telefon esetében a színkibocsátás és a 856:1 kontrasztarány meglehetősen kielégítő, és jól használható az alapvető médiafogyasztáshoz és játékhoz.

Teljesítmény és szoftver

Az Asha 300 szíve egy 1,0 GHz-es processzor, amely a 128 MB RAM mellett éppen elegendő teljesítményt nyújt az olyan alapvető funkciókhoz, mint a telefonálás, az SMS-ezés és néhány Java-alapú játék. A készülék 140 MB belső memóriahelyet tartalmaz, amely a microSDHC foglalaton keresztül bővíthető, így kielégíti a zenét és egyéb médiát tároló felhasználók igényeit.

A Nokia saját operációs rendszerén futó telefon egyszerű, intuitív kezelőfelületet biztosít. Bár a modern okostelefonok operációs rendszeréhez képest korlátozott, alapvető csatlakozási funkciókat tartalmaz, mint például a Bluetooth 2.1 és az OTG-képességgel rendelkező microUSB 2.0 port.


    Ad

Kamera

A Nokia Asha 300 egy 5 MP-es fix fókuszú hátsó kamerát tartalmaz, amely 480p@15fps sebességű videofelvételre képes. Bár nem rendelkezik a kortárs okostelefonok kameráinak fejlett funkcióival, megfelelő minőséget kínál az alkalmi fényképezéshez és a gyors videofelvételekhez - ez megfelelő a költségvetés-barát kategóriában.

Csatlakoztathatóság és multimédia

Az Asha 300 egyik figyelemre méltó kihagyása a Wi-Fi, ami potenciálisan korlátozza az internetkapcsolati lehetőségeket. A mobilhálózatokon keresztüli webböngészéshez azonban támogatja a HSPA sebességet, akár 10,2/2 Mbps sebességgel. A zene és a beszélgetés szerelmeseinek a beépített sztereó FM-rádió és a 3,5 mm-es audiocsatlakozó nyújt sokoldalúságot a médiafogyasztáshoz. A hangszóró megfelelő teljesítményt nyújt, a hang- és zajszint 75 dB körüli - a tiszta kommunikációhoz megfelelő.

Az akkumulátor élettartama

A Nokia Asha 300 kiemelkedő jellemzője az akkumulátor élettartama, amelyet egy cserélhető Li-Ion 1110 mAh kapacitású akkumulátor táplál. Az akkumulátor 2G-hálózatokon akár 550 óra, 3G-hálózatokon pedig 597 óra készenléti időt biztosít, amelyet 2G-hálózatokon akár 6 óra 54 perces beszélgetési idő egészít ki. Ezzel ideális választás azok számára, akik hosszú élettartamot keresnek gyakori töltés nélkül, ami annak idején sok felhasználó számára jelentős vonzerőt jelentett.

Összegzés

Összességében a Nokia Asha 300 a megfizethetőség és az alapvető funkcionalitás stratégiai ötvözetét tükrözi. Bár a modern okostelefonokhoz képest kétségtelenül korlátozott, az alapvető távközlési igényekhez és a könnyű szórakozáshoz stabil, felhasználóbarát készülékként ragyog. Bármennyire is megszűnt, öröksége mint a pénztárcabarát felhasználók praktikus eszköze sok korábbi tulajdonos szívében megmarad. Az Asha 300 továbbra is a 2010-es évek elejének tükörképe - egy olyan időszaké, amikor a telefonok elkezdtek több képernyőinterakciót kínálni, miközben megőrizték a korábbi modellek egyszerűségét.


    Ad