Ad

Bevezetés
A Nokia 8800 Sapphire Arte egy luxus mobiltelefon volt, amelyet 2007 novemberében jelentettek be, és 2008 februárjában adtak ki. A kiváló dizájnelemekről és prémium piaci pozícionálásáról ismert készülék a Nokia Arte sorozatának része, amely a csúcstechnológiával szemben a luxusanyagokat és az esztétikát helyezte előtérbe. A Sapphire Arte megkülönböztető jegye, hogy a D-padba valódi zafír drágakövet építettek be, így a készülék a dizájnt és a kézművességet nagyra értékelők számára is figyelemre méltó darab. Megszűnése ellenére a Nokia történetének egyik figyelemre méltó telefonja maradt.
Tervezés és kivitelezés
A telefon elegáns és kompakt kialakítású, 109 x 45,6 x 14,6 mm-es méretekkel és 150 grammos tömeggel rendelkezik. A prémium minőségű anyagok, köztük a masszív fémváz és a karcálló üveg használata a készülék luxus szándékát hangsúlyozza. A kiemelkedő jellemző a D-padba foglalt zafír drágakő, amely eleganciát és exkluzivitást kölcsönöz a készüléknek. A készülék kompakt formája jól illeszkedik a kézbe, és minimalista, mégis kifinomult kialakítása a maga idejében státuszszimbólummá tette.
Megjelenítés
A Nokia 8800 Sapphire Arte 2,0 hüvelykes OLED kijelzője 16 millió színt és 240 x 320 képpontos felbontást kínál. Bár a képernyő mérete és felbontása a mai szabványokhoz képest szerény, az OLED-kijelző élénk színeket és éles kontrasztot biztosít. A kijelző karcálló üvege biztosítja a tartósságot, így idővel megőrzi a tisztaságot és a funkcionalitást. A kis méret és a körülbelül 24,9%-os képernyő-test arány összhangban van a készülék kompakt és hordozható jellegével.
Teljesítmény és jellemzők
Bár a 8800 Sapphire Arte nem a magas multitasking-igényekre készült, a korszakához képest figyelemre méltó funkciókat tartalmaz. Támogatja a GSM és UMTS hálózati technológiákat, és akár 384 kbps adatátviteli sebességgel tisztességes csatlakozási lehetőségeket biztosít. Hiányzik azonban belőle a Wi-Fi és a helymeghatározási szolgáltatások, amelyek a megjelenése körül egyre inkább előtérbe kerültek.
A készülék egyetlen 3,15 MP-es autofókuszos kamerát tartalmaz, amely képes képeket rögzíteni és 480p videót rögzíteni 15 képkocka/másodperc sebességgel, bár nem tartalmaz előlapi kamerát a szelfik készítéséhez. A telefon belső tárhelye 1 GB-ban van korlátozva, ami kártyahely hiányában nem bővíthető.
Ad
Audio és multimédia
A Nokia 8800 Sapphire Arte beépített zenelejátszóval rendelkezik, és támogatja a letölthető polifonikus és MP3-csengőhangokat. Bár hangszóró is van, a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó hiánya egyes felhasználók számára korlátozó tényező lehet. A Java-alapú játékok lejátszásának és a korát tükröző multimédiás tartalmak elérésének képessége a célpiac luxus életstílusát szolgálja, de hiányzik a beépített rádió vagy a fejlett multimédiás képességek.
Csatlakoztathatóság és akkumulátor
Csatlakoztathatóság tekintetében a telefon Bluetooth és microUSB portot kínál OTG (On-The-Go) képességgel, amely lehetővé teszi az alapvető kapcsolatokat más eszközökkel. Talán inkább hangkommunikációra és egyszerű üzenetküldésre alkalmas, támogatja az SMS, MMS és e-mail küldést. A kivehető 1000 mAh kapacitású Li-Ion akkumulátor 2G-hálózatokon akár 300 óra készenléti időt biztosít, 3G-hálózatokon pedig akár 288 órát, a beszélgetési idő pedig eléri a három órát. Az akkumulátor teljesítménye szerény ugyan, de kiegészíti a hardver alacsony energiaigényét.
Árképzés és örökség
A Nokia 8800 Sapphire Arte megjelenésekor a Nokia 8800 Sapphire Arte ára körülbelül 720 EUR volt, ami kiemelte, hogy luxuscikknek számít. Bár technológiai jellemzői ma már elavultnak tűnhetnek, a telefon a művészet és a technológia ötvözése miatt a mobilkészülékek történetének jelentős darabja maradt. Luxuscikként sokkal inkább az élményről és a kézműves kivitelezésről szólt, mint a specifikációkról.
Összegzés
A Nokia 8800 Sapphire Arte továbbra is lenyűgöző fejezet a mobiltelefonok evolúciójában, amelyet nem a technikai teljesítménye, hanem a luxus iránti elkötelezettsége különböztet meg. A zafír drágakő-akkord, a prémium anyagok és az elegáns dizájn egy olyan piaci résnek kedvezett, amely értékeli az esztétikát és az exkluzivitást. Bár a modern okostelefonok messze felülmúlták a képességeit, a Sapphire Arte egy olyan korszak tanúbizonysága, amikor a telefonok kiemelkedő művészi kivitelezéssel rendelkeztek, így a technológia szerelmesei és a luxust kedvelők kedvelt gyűjtői tárgya lett.
Ad