Ad

Bevezetés
A Nokia 8800 Gold Arte egy klasszikus mobiltelefon, amely a luxust és az eleganciát testesíti meg. A 2008 decemberében bemutatott és 2009 áprilisában megjelent telefon legfőbb értékesítési pontja kétségtelenül a gyönyörű formatervezés. A készüléket már nem gyártják, ami miatt ma már gyűjtői darabnak számít. A telefon 18K aranyozott külsejéről volt nevezetes, amely a mobilkészülékekben kifinomultságot kereső fogyasztóknak kedvezett. A fényűző homlokzaton túl azonban a korához képest érdekes technológiai funkciókat is tartalmazott.
Tervezés és kivitelezés
Az aprólékos odafigyeléssel készült Nokia 8800 Gold Arte kompakt és karcsú, 109 x 45,6 x 14,6 mm-es méretekkel rendelkezik. A 150 grammos súly egy jelentős, mégis kezelhető készülékről árulkodik, ha kézben vagy zsebben tartjuk. A készülék kiemelkedő tulajdonsága kétségtelenül a 18 karátos aranyozott készülékház, amely a Nokia korabeli luxus dizájn iránti elkötelezettségének bizonyítéka. Ráadásul karcálló üveggel van ellátva, ami egy funkcionális tartóssági réteggel egészíti ki az elbűvölő külsőt. Az esztétikai és a gyakorlati részletekre fordított aprólékos figyelem megerősíti, hogy a készülék a finom kézművességet kedvelők által áhított darab.
Megjelenítés
A Nokia 8800 Gold Arte szerény, 2,0 hüvelykes OLED-kijelzője 16 millió szín előállítására képes, élénk és viszonylag éles képeket kínál 240 x 320 képpontos felbontással, körülbelül 200 képpont per hüvelyk sűrűséggel. A képernyő-test arány körülbelül 24,9 százalékos, ami jellemző a korabeli telefonokra, és a nagy kijelzőfelületekkel szemben a tartósságot és a tapintható gombokat helyezi előtérbe. A kis kijelző, bár kevésbé praktikus a modern médiafogyasztáshoz vagy webböngészéshez, jól szolgálta fő célját: az üzenetek, a hívások és a gondosan kiválasztott alkalmazások választékának áttekinthető megjelenítését.
Teljesítmény és tárolás
A GSM/UMTS hálózati technológiával felszerelt Nokia 8800 Gold Arte kiterjesztett 2G- és 3G-kapcsolattal rendelkezik, akár 384 kbps sebességű böngészési sebességgel. Tárolóhelye a korabeli szabványokhoz képest valószínűleg minimális volt, 4 GB belső memóriával, és nem volt lehetőség a bővíthető tárolásra, de elég bőséges volt az alapvető névjegyek (akár 1000 bejegyzés fotóhívással) és mérsékelt mennyiségű multimédia tárolására. A telefon emellett figyelemre méltó hívásrekordokat is naplózott, az utolsó 20 tárcsázott, fogadott és nem fogadott hívás alapszintű naplóját vezetve.
Ad
Kamera
A Nokia 3,15 MP-es autofókuszos hátsó kamerát épített be a készülékbe, amely megfelel az akkori felső kategóriás mobilkészülékek szabványainak. Ez lehetővé tette a felhasználók számára, hogy a korhoz képest kiváló minőségű fényképeket készítsenek, bár a maihoz képest minimális képességekkel. A videofelvétel 480p felbontásban, 15 képkocka/másodperc sebességgel volt lehetséges, ami szerény felbontásként megfelelt az alapvető digitális rögzítési igényeknek. Az előlapi kamera hiánya a korszak okostelefonos prioritásait tükrözte, a személyes képalkotás mindenhatósága helyett inkább a hasznosságra összpontosítva.
Csatlakoztathatóság és további funkciók
A csatlakozási lehetőségek, bár a mai szabványok szerint korlátozottak, tartalmazzák a Bluetooth 2.0-t A2DP támogatással, amely lehetővé teszi a vezeték nélküli fejhallgató-kapcsolatokat. A telefon nem rendelkezett WLAN- és rádiós képességekkel, és nem tartalmazott GPS helymeghatározó rendszert vagy 3,5 mm-es audiocsatlakozót, így a felhasználóknak a Bluetooth-ra vagy más mobil audio megoldásokra kellett hagyatkozniuk. Támogatta az USB-csatlakozásokat microUSB segítségével, USB On-The-Go (OTG) képességgel, ami akkoriban meglehetősen innovatív funkciónak számított, és lehetővé tette a felhasználók számára külső USB-eszközök csatlakoztatását.
Felhasználói felület és élmény
A Nokia 8800 Gold Arte alapvető felhasználói felületet kínált, SMS, MMS, e-mail és azonnali üzenetküldési lehetőségekkel. A böngésző WAP 2.0/xHTML és HTML Adobe Flash Lite-tal rendelkezett, egyszerűsítve az internet-hozzáférést az alapvető használathoz. Támogatta a letölthető Java-alkalmazásokat (MIDP 2.1), és a játékok révén mérsékelt szórakozási lehetőségeket kínált.
Az akkumulátor élettartama
A kivehető 1000 mAh Li-Ion akkumulátor (BL-4U) a telefon funkcióit tekintve tisztességes üzemidőt biztosított, a készenléti idő akár 288 óra is lehetett 2G és 3G üzemmódban. A beszélgetési idő meglehetősen korlátozott volt, 2G-hálózatokon legfeljebb 3 óra 20 percet, 3G-hálózatokon pedig legfeljebb 2 óra 45 percet kínált, ami rendszeres használat esetén a felhasználókat gyakori újratöltésre kényszerítheti.
Ár és végső gondolatok
A Nokia 8800 Gold Arte eredetileg körülbelül 1070 eurós árával a luxus piaci szegmensben helyezkedett el. Nem a csúcstechnológiára vagy a forradalmi funkciókra helyezte a hangsúlyt, hanem a funkcionalitás és a figyelemre méltóan fényűző és tartós kialakítás ötvözésére. A gyűjtők vagy a 2000-es évek végi csúcskategóriás dizájn iránt vonzódók számára ez a készülék egyedülálló és tekintélyes kiegészítője a gyűjteménynek. A Nokia 8800 Gold Arte mai állapotában történelmi jelentőségű darab, amely a luxus és a mobiltechnológia metszéspontját példázza gyártási korszakában.
Ad