Ad
Nokia 801T

Nokia 801T felülvizsgálata

A Nokia 801T egy figyelemre méltó kiadás volt, amely a Nokia átmeneti szakaszában jelent meg, amikor a Nokia új területeket fedezett fel a mobiltechnológia területén. A 2012 szeptemberében megjelent Nokia 801T a klasszikus Nokia-dizájn és az akkoriban innovatívnak számító funkciók keveréke. Ez az áttekintés a telefon legfontosabb elemeit kívánja boncolgatni, reflektálva a telefon vonzerejére és hátrányaira a korabeli kontextusban.

Tervezés és kivitelezés

A Nokia 801T meglehetősen robusztus felépítésű, 125,2 x 65 x 12,8 mm-es méretekkel és 170 grammos tömeggel büszkélkedhet. Tömörsége masszív érzetet kelt, ami gyakran jellemző a Nokia készülékeknél. A Mini-SIM foglalat a korszakáról beszél, lehetővé téve a széles körű hálózati kompatibilitást a különböző GSM-sávokban. Annak ellenére, hogy a modern szabványok szerint kissé vaskos, a dizájn funkcionális, ha nem is különösebben elegáns. A készülék testét egy tisztességes 4,0 hüvelykes TFT-kijelző egészíti ki, amely a ClearBlack technológiáról ismert, amely javítja a láthatóságot fényes körülmények között. A 360 x 640 pixeles felbontással azonban a kijelző sűrűsége nem nyújtja azt az éles képet, amit a felhasználók manapság elvárnának.

Teljesítmény

A 680 MHz-es ARM 11 processzorral működő Symbian Anna operációs rendszerrel működő Nokia 801T a Broadcom BCM2727 chipkészletével működik. Ezek a specifikációk szerény teljesítményt nyújtanak, ami elegendő az alapvető okostelefonos feladatokhoz, például üzenetküldéshez, hívásokhoz és könnyű internetböngészéshez. A dedikált microSDHC kártyahely lehetővé teszi a 8 GB-os belső tárhely bővítését. A 256 MB RAM azonban korlátozza a telefon képességét az intenzívebb alkalmazások kezelésére, ami lassabb teljesítményt eredményezhet a többfeladatos munkamenetek során.


    Ad

Kamera képességek

A fényképezéshez a Nokia 801T egyetlen 8 megapixeles fő kamerával van felszerelve, amely jól megvilágított környezetben meglehetősen jó felvételek készítésére képes. A fényképezőgéphez tartozik egy kettős LED-vaku is, amely gyenge fényviszonyok esetén is segít, így a fényképezés sokoldalúságát biztosítja. A videofelvétel 720p 30fps sebességgel támogatott, ami a megjelenéskor a középkategóriás okostelefonoknál szabványosnak számított. Eközben a VGA előlapi kamera alapvető funkciókat kínál a videohívásokhoz, de nem rendelkezik a jó minőségű szelfikhez szükséges felbontással, ami tükrözi az akkori tervezési prioritásokat.

Multimédia és csatlakoztathatóság

A Nokia 801T multimédiás élményét olyan funkciók fokozzák, mint a sztereó FM rádió RDS-szel és a különböző csatlakozási lehetőségek támogatása, beleértve a Wi-Fi 802.11 b/g/n, a Bluetooth 3.0 A2DP-vel és az NFC, amely egy előremutató kiegészítő a vezeték nélküli megosztáshoz és fizetéshez. A készülék GPS-t és A-GPS-t is tartalmaz az alapvető navigációs igények kielégítésére. A fejhallgató-csatlakozó rugalmas hangkimenetet kínál, a hangszóró pedig biztosítja, hogy a médiát perifériák nélkül is élvezhesse. A CMMB mobil TV funkcióval való kiegészítése egy olyan piaci rést céloz meg, amelyet érdekel az útközbeni tévénézés.

Az akkumulátor élettartama

A Nokia 801T kivehető 1300 mAh-s Li-Ion akkumulátorával a hardveres korlátok mellett tekintélyes élettartamot biztosít. A készenléti idő 2G és 3G hálózatokon egyaránt elérheti a 400 órát, a beszélgetési idő pedig 3G-n akár 8 órát is, ami a rendszeres napi használathoz megfelelő teljesítményt biztosít. A zene szerelmesei értékelni fogják az akár 65 órára meghosszabbított zenelejátszási időt, ami jelentős funkció az útközbeni zenehallgatáshoz.

További jellemzők és piaci pozíció

A Nokia 801T klasszikus fekete színben jelent meg, hangsúlyozva a használati design megközelítését. A bevezetésekor 220 EUR körüli áron kínált készüléket középkategóriás készülékként pozícionálták, amely a korához képest fejlett funkciókkal rendelkező, megbízható telefont kereső felhasználókat célozta meg, beleértve az NFC-t, amely akkoriban még nem volt elterjedt minden okostelefonban.

Összefoglalva, a Nokia 801T olyan készülék volt, amely hidat képezett a hagyományos mobiltelefon-dizájn és a fejlődő okostelefon-technológiák között. Bár nem rendelkezett a korabeli csúcskategóriás okostelefonokkal való versenyzéshez szükséges lóerővel, egy középkategóriás telefonhoz képest robusztus funkciókat kínált. Kihullott modellként ma már nosztalgikus emlékként emlékeztet a Nokia kísérletezésére és a mobilhardverekre gyakorolt folyamatos befolyására a modern okostelefonok korai éveiben.


    Ad