Ad
Nokia 7900 Prism

Bevezetés

A Nokia 7900 Prism 2007 novemberében jelent meg, abban az időszakban, amikor a Nokia vezető mobiltelefon-gyártóként uralkodott, és ismert volt szilárd építési minőségéről és innovatív formatervezéséről. A 7900 Prism egyedi dizájnesztétikájával tűnt ki, és része volt a Nokia azon merész kísérletének, hogy a divatot és a funkcionalitást összeházasítsa. A telefon elnevezése találó, mivel a telefon külsején jellegzetes „prizmás” mintázat található, amelynek célja a stílus iránt érdeklődő fogyasztók figyelmének felkeltése volt.

Tervezés és kivitelezés

A Nokia 7900 Prism már a kezdetektől fogva feltűnő dizájnjával tűnik ki. A készülék 112 x 45 x 11,3 mm-es, mindössze 101 gramm súlyú, és elegáns profilját geometrikus mintával kombinálja, ami éles, avantgárd vonzerőt kölcsönöz neki. Karcsúsága ellenére a Prism kézbe véve mégis masszívnak tűnik, ami a Nokia tartósságának hírnevét jelzi. A készülék esztétikai választása akkoriban avantgárdnak számított, és olyan trendszettereket szólított meg, akiknek az egyediség fontosabb volt, mint a megfelelőség a kütyükben.

Megjelenítés

A telefon 2,0 hüvelykes OLED-kijelzővel rendelkezik, amely akár 16 millió szín előállítására is képes, ami élénk és éles képi megjelenítést biztosít. Ez a képernyő, bár a mai szabványokhoz képest kicsi, 240 x 320 pixeles felbontásával kielégítő megjelenítési élményt nyújtott. Az OLED kijelzőtechnológia a megjelenés idején viszonylag szokatlan volt a középkategóriás telefonokban, és a tipikus LCD-képernyőkhöz képest jobb színvisszaadást és kontrasztot kínált.

Teljesítmény és jellemzők

A Nokia 7900 Prism elegáns felszíne alatt a GSM és UMTS hálózati technológiákat támogatta. Az akár 384 kbps sebességű 3G képesség jelenléte jelentős előnyt jelentett, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy a mobilinternetet a korhoz képest megnövelt sebességgel élvezhessék. A szerény hardverkonfigurációval működő telefon 1 GB belső tárhelyet tartalmazott, ami elegendő helyet biztosított az alapvető alkalmazások és a multimédia számára, bár a memóriakártyákkal való bővíthetőség hiányzott.

A 2 MP-es, LED vakuval felszerelt hátlapi kamera az alapvető fényképezéshez és videózáshoz elégséges volt, QCIF felbontásban rögzítette a pillanatokat. Figyelemre méltó, hogy az előlapi kamera hiánya általános volt a korszak telefonjainál. A telefon támogatta a különböző multimédiás formátumokat, és letölthető polifonikus és MP3-as csengőhangokat tartalmazott.


    Ad

Csatlakoztathatóság és további funkciók

A Nokia 7900 Prism alapvető csatlakozási lehetőségekkel rendelkezett, mint például a Bluetooth 2.0, amely lehetővé tette a vezeték nélküli fájlátvitelt és a perifériák csatlakoztatását. Hiányzott azonban a Wi-Fi és a helymeghatározási képesség, ami korlátozhatja a készülék hasznosságát az egyre inkább összekapcsolt világban. Hiányzott továbbá az FM-rádió és a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó, ami azt jelentette, hogy a felhasználók adapter nélkül nem használhattak szabványos fejhallgatót.

Ami a szórakozást illeti, a telefonra alapjátékok voltak előre feltöltve, és a Java támogatásnak köszönhetően továbbiakkal is bővíthető volt. Tartalmazott egy e-mail klienst és egy WAP 2.0/xHTML böngészőt, amely lehetővé tette a felhasználók számára, hogy alapvető mobilinternet-hozzáférésen keresztül tartsák a kapcsolatot.

Az akkumulátor élettartama és használhatósága

A kivehető 850 mAh-s Li-Ion akkumulátor akár 240 óra készenléti időt és 3 óra beszélgetési időt is kínál. Ezek a számok megfelelő akkumulátor-üzemidőt jelentettek az átlagos felhasználó számára ebben az időszakban, különösen a telefon funkcióinak kevésbé energiaigényes jellegét figyelembe véve. A Prism egyszerű kezelőfelülete és tapintható billentyűzete biztosította a könnyű kezelhetőséget, így alkalmas volt azon személyek számára, akik az érintőképernyős felületek nélküli egyszerűséget részesítették előnyben.

Árképzés és piaci pozíció

A Nokia 7900 Prism 170 EUR körüli árcédulával a középkategóriás szegmensbe pozícionálták, és a stílusra helyezték a hangsúlyt. Elsősorban a divattudatos, a dizájnt előtérbe helyező fogyasztóknak kedvezett. Az árképzés tükrözte az egyedi felépítést és a mérsékelt funkcionalitást, egyensúlyt teremtve a megfizethetőség és a stílus exkluzivitása között.

Összegzés

A Nokia 7900 Prism a jellegzetes kialakításával és az akkori viszonyokhoz képest tisztességes képességeivel kivívta magának a helyét. Bár nem rendelkezik a modern okostelefonoktól elvárt átfogó funkciókészlettel, emlékezetes példája annak, hogy a Nokia a mobiltelefonok történelmének egy meghatározó korszakában a művészetet és a technológiát ötvözni kívánta. Azok számára, akik az esztétikát és az alapvető funkciókat helyezték előtérbe a kiterjedt csatlakoztathatósággal és alkalmazás-ökoszisztémákkal szemben, a 7900 Prism stílusos darab volt.


    Ad