Ad

Tervezési és építési minőség
A Nokia 5230 praktikus és kissé kompakt kialakítású, 111 x 51,7 x 15,5 mm-es méretei és 115 grammos súlya révén. Bár nem büszkélkedhet a modernebb készülékek karcsúságával, a mérete a 2000-es évek végének mércéjéhez képest egészen kezelhető volt. A készüléktest elsősorban műanyagból készült, ami masszív érzetet kölcsönöz neki, bár kevésbé tekinthető prémiumnak, mint a korabeli csúcskategóriás készülékek fémbevonatú felületei. A telefon a korszakra jellemző mini-SIM-et használta, és alapszínként fekete és fehér színben volt kapható, ami inkább funkcionális, mint divatos választásnak tekinthető.
Megjelenítés
A Nokia 5230 3,2 hüvelykes TFT rezisztív érintőképernyővel rendelkezik, amely akkoriban 16 millió színnel és 360 x 640 képpontos felbontással tisztességes megjelenítési élményt nyújtott. Ez nagyjából 229 ppi pixelsűrűséget eredményezett, ami megfelelő tisztaságot és élességet biztosított a szöveg olvasásához és a képek megtekintéséhez. Mivel rezisztív érintőképernyő volt, a hamarosan a piacot uraló kapacitív képernyőkhöz képest erősebb nyomást igényelt, és támogatta a kézírás-felismerést, ami praktikus funkció volt, de a későbbi technológiákhoz képest korlátozott pontosságú és érzékenységű.
Teljesítmény és szoftver
A Nokia 5230 meghajtásáról egy 434 MHz-es ARM 11 processzor gondoskodik, amelyhez 128 MB RAM párosul. Bár ez a mai mércével mérve szűkösnek tűnhet, akkoriban az alapvető feladatokhoz és az alkalmi használathoz elegendő volt. A telefonon a Symbian 9.4 futott a Series 60 felhasználói felülettel, amely sok Nokia-felhasználó számára ismerős volt, de nem rendelkezett azzal a gördülékenységgel és alkalmazás-ökoszisztémával, amelyet az iOS és az Android kezdett kínálni. A beépített tárhely szerény 70 MB volt, de a korlátozott belső kapacitás miatt szükséges microSDHC kártyahelyen keresztül bővíthető volt.
Ad
Kamera és multimédia
A Nokia 5230 egyetlen 2 MP-es hátlapi kamerával volt felszerelve, amely 480p felbontású, másodpercenként 30 képkockás videók készítésére képes. Bár ez nem állta meg a helyét a kor vezető kamerás telefonjaival szemben, az alapvető pillanatképek készítéséhez megfelelő volt. Az előlapi kamera hiánya miatt a versenytársakhoz képest lemaradt a mostanra népszerűvé vált szelfi-kultúra megismertetése terén. A multimédiás oldalon a telefon számos audio- és videoformátumot támogatott, és 3,5 mm-es audiocsatlakozóval volt felszerelve, ami lehetővé tette a fejhallgató használatát adapter nélkül, ami akkoriban bevett gyakorlat volt.
Csatlakoztathatóság és további funkciók
A csatlakoztathatóság tekintetében a Nokia 5230 alapvető lehetőségeket kínált. Bár nem rendelkezett WLAN-képességekkel, tartalmazott Bluetooth 2.0-t A2DP-vel, ami megkönnyítette a vezeték nélküli hangfolyamot. A telefon támogatta a GPS-t és a támogatott GPS-t, amely zökkenőmentesen integrálódott a Nokia Térképekkel, így ésszerű navigációs élményt nyújtott. Az RDS-szel ellátott sztereó FM-rádió szívesen látott funkció volt azok számára, akik szívesen hallgattak élő adásokat útközben.
Az akkumulátor élettartama
A Nokia 5230 egyik kiemelkedő jellemzője a kivehető 1320 mAh kapacitású Li-Ion akkumulátor volt, amely biztosítja, hogy a felhasználók szükség esetén tartalékot hordhassanak maguknál és kicserélhessék azt. Az akkumulátor élettartama dicséretes volt: 2G-hálózatokon akár 7 óra beszélgetési időt, 3G-hálózatokon pedig akár 4 óra 30 percet is kínálhatott. A telefon akár 432 órán át is képes volt készenléti állapotban maradni, és 33 órán át támogatta a zenelejátszást, ami a Nokia tervezési filozófiájára jellemző hosszú élettartamra való összpontosítást tükrözi.
Összegzés
A Nokia 5230 egy megfizethető, belépő szintű okostelefon volt, amely az alapvető funkciókat kereső felhasználóknak kedvezett, magas árcédula nélkül. A maga idejében szilárd teljesítményt nyújtott, tisztességes kijelzővel és robusztus felépítéssel. Bár a legmodernebb funkciók és csatlakozási lehetőségek terén elmaradt, a Nokia gyakorlatias kialakítás és tartósság iránti elkötelezettségét jól tükrözte. A múlt egyszerűbb mobilélményei iránt nosztalgiázók számára a Nokia 5230 a funkcionalitás és a megbízhatóság harmonikus keverékét képviseli, amely szépen illeszkedik a mobiltörténelem gazdag szövevényébe, ahogy az okostelefonok korszakába lépett.
Ad