Ad
Nokia 5220 XpressMusic

Bevezetés

A 2008-ban piacra dobott Nokia 5220 XpressMusic a zene szerelmesei számára volt figyelemre méltó választás, amely a Nokia robusztus felépítését a gazdag hangélményre összpontosító hangzásvilággal ötvözte. Ez a telefon egyedi aszimmetrikus kialakításával és dedikált zenei funkcióival tűnt ki egy olyan időszakban, amikor a telefonok lassan egyre több funkcióval rendelkező készülékké fejlődtek. Bár már nem gyártják, a modellre továbbra is emlékeznek hangképességei és jellegzetes esztétikája miatt.

Tervezés és kivitelezés

Az egyik első dolog, amit a Nokia 5220 XpressMusic készülékkel kapcsolatban észre fog venni, az a szokatlan kialakítás. Aszimmetrikus formája megkülönbözteti a piacon kapható többi készüléktől, és vonzó a furcsa esztétikát kereső felhasználók számára. A telefon kompakt, mindössze 78 grammos teste kényelmesen illeszkedik a kézbe. Könnyű súlya ellenére a Nokia védjegyének számító tartósságot nem áldozták fel. A hagyományosabb Mini-SIM foglalatok használata és a masszív felépítés a mobiltelefonok 2000-es évek végi korszakára jellemző. Az olyan élénk színekben, mint a kék, a piros és a zöld, kapható készülék a fiatalabb közönséget és a zenekedvelőket szólította meg, akik az életstílusuknak megfelelő készüléket kerestek.

Megjelenítés

A Nokia 5220 XpressMusic 2,0 hüvelykes TFT-kijelzője 240 x 320 képpont felbontású. A mai mércével mérve szerény, de a képernyő a kornak megfelelő volt, és hüvelykenként körülbelül 200 képpont sűrűséget biztosított. Támogatta a 256K színt, ami biztosította, hogy a képek és háttérképek, különösen a háttérkép-készítővel készítettek, kellő tisztasággal és élénkséggel jelenjenek meg. A körülbelül 26,4%-os képernyő-test arány kiemelte, hogy a készülék nem az expanzív megjelenítésre, hanem a tömörségre és a funkcionalitásra helyezte a hangsúlyt.

Memória és tárolás

Ez a telefon 30 MB belső tárolóval volt felszerelve, ami éppen elég az alapvető alkalmazások és korlátozott multimédiás tartalmak tárolására. Az igazi előnye azonban a dedikált microSDHC kártyahely volt, amely lehetővé tette a bővítést, több zene, videó és fénykép tárolását. A Nokia átgondoltan egy 512 MB-os microSD-kártyát mellékelt a csomaghoz, ami már a dobozból kivéve fokozta a készülék multimédiás vonzerejét. A telefonkönyv akár 2000 bejegyzést is tárolhatott, és támogatta a fényképes hívásokat, ami lenyűgöző volt a jelentős névjegy-tárolásra igényt tartó felhasználók számára.

Kamera

A Nokia 5220 XpressMusic egyetlen 2 MP-es fő kamerával rendelkezett, amely QCIF videót is tudott rögzíteni. Bár a modern szabványokhoz képest alapfelszereltségű és nem rendelkezett fejlett funkciókkal, az egyszerű pillanatképek és rövid videók rögzítésére elegendő volt. Az előlapi szelfikamera hiánya azonban korlátot jelentett az önarcképek vagy videobeszélgetések iránt érdeklődő felhasználók számára.


    Ad

Audio és multimédiás funkciók

Ahogy az egy XpressMusic nevet viselő készüléktől várható volt, az audio képességek a telefon erősségei. Sztereó hangszórókkal és 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozóval büszkélkedhetett, ami adapterek nélkül is lehetővé tette a minőségi hanglejátszást. A dedikált zenegombok segítségével a könyvtár navigálása intuitív volt, megkönnyítve a lejátszási listák útközbeni vezérlését. A ritmikus fényvillanások vizuális elemet adtak a zenelejátszáshoz, javítva az általános felhasználói élményt. Emellett a telefon különböző csengőhang-formátumokat támogatott, többek között polifonikus, MP3, AAC és videó csengőhangokat, ami kiszélesítette a személyre szabási lehetőségeket.

Csatlakoztathatóság

Ami a csatlakoztathatóságot illeti, a Nokia 5220 XpressMusic a GSM 2G technológiát használta, amely szilárd hívásminőséget kínál a megadott frekvenciasávokban. Támogatta a GPRS és az EDGE 32-es osztályú szolgáltatást is, amely alapvető internet-hozzáférésre alkalmas. Azonban hiányzott belőle a WLAN és a manapság látható fejlett csatlakozási funkciók. A telefon A2DP-vel ellátott Bluetooth 2.0-ja lehetővé tette a vezeték nélküli hangfolyamot a kompatibilis eszközökhöz, ami összhangban volt a telefon hangközpontú kialakításával. Az RDS-szel ellátott sztereó FM-rádió beillesztése egy újabb dimenzióval bővítette a zenei funkciókat.

További jellemzők

A Nokia 5220 XpressMusic microUSB porttal van felszerelve az adatátvitelhez és töltéshez. Számos üzenetküldési lehetőséget támogatott, mint például SMS, MMS, e-mail, push e-mail és IM, bár a helymeghatározási funkciók hiánya korlátozta a navigációs lehetőségeket. A webböngészés a WAP 2.0/xHTML, HTML és Opera Mini böngészőkön keresztül volt lehetséges, ami illeszkedett a telefon elsődlegesen kommunikációs eszközként való használatához. A Java MIDP 2.1 lehetővé tette a játékokat és az alkalmazások letöltését, ezzel is bővítve a szórakoztató repertoárt.

Az akkumulátor élettartama

A kivehető 1020 mAh-s Li-Ion akkumulátorral működő készülék akár 406 óra készenléti időt és 5 óra 15 perc beszélgetési időt is kínál, így gyakori töltés nélkül is elég megbízható a mindennapi használathoz. A cserélhető akkumulátor azt is jelentette, hogy a felhasználók tartalékot is maguknál tarthattak a hosszabb, egész napos használathoz, ami a mai okostelefonokból nagyrészt hiányzik.

Általános teljesítmény és ár

A Nokia 5220 XpressMusic a bevezetéskor 110 EUR körüli áron lenyűgöző értéket kínált, különösen a zenekedvelők számára, akik a hangminőséget és az egyedi dizájnt helyezték előtérbe. Teljesítménye a hangzás tekintetében kiváló volt, a hangszórók jól teljesítettek a hang-, zaj- és csengéstesztek során. Különösen az olyan hangminőségi mérések, mint a zaj (-91,7dB) és a keresztbeszólás (-73,1dB) támasztották alá a hangra összpontosító készülék hitelességét.

Összegzés

Annak ellenére, hogy a Nokia 5220 XpressMusic megszűnt modell, a Nokia 5220 XpressMusic továbbra is figyelemre méltó készülék a Nokia nagy múltú termékcsaládjában, amely az innovatív dizájnt praktikus zenei funkciókkal ötvözi. Bár technológiai összetevői ma már kezdetlegesnek tűnhetnek, jól szolgálta a kor igényeit, örömet szerezve azoknak, akiknek a mobilkészülékekben mindenekelőtt a hangélmény volt a legfontosabb.


    Ad