Ad
Nokia 5000

Bevezetés

A Nokia 5000 2008 áprilisában jelent meg a piacon, és az ugyanezen év júniusában történt megjelenése után gyorsan figyelmet keltett. A Nokia kiterjedt mobiltelefon-kínálatának részeként a Nokia 5000-et úgy tervezték, hogy megfeleljen azoknak a felhasználóknak, akik alapvető funkcionalitást keresnek egy csipetnyi stílussal és praktikummal kombinálva. Bár a modellt azóta már nem gyártják, továbbra is a Nokia megbízható, egyszerű készülékek gyártása iránti elkötelezettségének bizonyítéka.

Tervezés és kivitelezés

A 106 x 46 x 11,1 mm-es méretekkel és mindössze 74 grammos tömeggel a Nokia 5000 rendkívül kompakt és könnyű volt, kényelmesen illeszkedett a kézbe, és könnyen becsúszott a zsebekbe. A Mini-SIM foglalattal ellátott telefon áramvonalas kialakítása a hordozhatóságot és a könnyű kezelhetőséget hangsúlyozta. A Cyber Green, Neon Blue és Perfect Purple színekben kapható telefon fiatalos és energikus esztétikát sugározott, amely megkülönböztette kortársaitól.

Megjelenítés

A Nokia 5000 2,0 hüvelykes TFT-kijelzője 65K színt támogatott, 240 x 320 képpontos felbontással. Bár a mai mércével mérve szerény, a korban a képernyő tiszta és élénk képi megjelenítést biztosított, amely alkalmas volt az alapvető telefonfunkciókhoz. A kijelző szerény mérete miatt a korabeli nem érintőképernyős telefonokra jellemző 25,4%-os képernyő-test arányt eredményezett, míg a 200 ppi körüli pixelsűrűség éles szöveget és képeket biztosított.

Teljesítmény és tárolás

A Nokia 5000 alaphardverével az alapvető mobilfeladatokra lett szabva. Belső memóriakapacitása 12 MB-ra korlátozódott, ami elegendő volt a névjegyek és néhány multimédiás fájl tárolására. Bár a telefonkönyv akár 1000 telefonkönyvi bejegyzést is meg tudott őrizni, és egyenként 20 tárcsázott, fogadott és nem fogadott hívást tudott rögzíteni, a további tárolásra szolgáló külső kártyahely hiánya jelentős korlátot jelentett.


    Ad

Kamera

A Nokia 5000 egyetlen 1,3 MP-es hátlapi kamerával felszerelt, így a felhasználók képeket és videókat rögzíthettek vele. Bár kezdetleges volt, ez a képesség kielégítette az alapvető fényképezési igényeket, és vonzó volt azon felhasználók számára, akik a nagy felbontású részletesség igénye nélkül akarták megörökíteni és megosztani a pillanatokat. A szelfikamera hiánya azonban a korszakra jellemző volt, és inkább a praktikumra, mint a kiterjedt multimédiás funkciókra összpontosított.

Csatlakoztathatóság és multimédia

A GSM 2G hálózati technológiát támogató Nokia 5000 alapvető csatlakozási lehetőségeket kínált, beleértve a GPRS és az EDGE adatátvitelt. A Bluetooth 2.0 megkönnyítette a vezeték nélküli kommunikációt, bár a WLAN vagy az USB-csatlakozás hiánya a modern adatátviteli igények szempontjából korlátozó volt. A készülék vonzerejét növelte az FM-rádió és az MP3, AAC, WAV és ARM formátumokat támogató zenelejátszó is, amely útközbeni szórakozást kínált. A 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó hiánya azonban azt jelentette, hogy a felhasználóknak speciális kiegészítőkre vagy a hangszóróra kellett hagyatkozniuk, amely elfogadható hangkimenetet biztosított.

Az akkumulátor élettartama

A készüléket egy cserélhető 700 mAh Li-Ion akkumulátor (BL-4B) látta el energiával, amely akár 336 óra készenléti időt és 4 óra 45 perc beszélgetési időt is biztosít. Ezek az időtartamok a technológia akkori energiaigényét tekintve különösen lenyűgözőek voltak, így a felhasználók egész nap megbízható teljesítményre számíthattak.

Szoftver és funkciók

A felhasználóbarát rendszeren futó Nokia 5000 támogatja az SMS, MMS és e-mail üzenetküldést. WAP 2.0/xHTML böngészővel és Opera mini 4-gyel volt felszerelve, bár a modernebb készülékekhez képest korlátozott böngészési lehetőségekkel. E korlátozások ellenére befogadta a Java-alkalmazásokat, és alapvető játék- és szoftverélményt nyújtott.

Összegzés

A körülbelül 70 eurós kiskereskedelmi árával a Nokia 5000 megfizethető választás volt az egyszerűséget és megbízhatóságot kereső egyének számára, anélkül, hogy az okostelefonok bonyolultsága miatt többszörös lenne. Bár nem rendelkezett a korabeli készülékek fejlett funkcióival, szilárd felépítése, tisztességes akkumulátor-üzemideje és alapvető funkciói a maga idejében népszerűvé tették, különösen a fiatalabb felhasználók vagy az egyszerű mobilhasználatot keresők számára. Megszűnése ellenére a Nokia 5000 továbbra is klasszikus példája a Nokia tartós befolyásának a mobiltelefonok piacán a 2000-es évek végén.


    Ad