Ad

Bevezetés
A 2009 decemberében bemutatott és 2010 májusában megjelent Motorola XT701 nosztalgikus visszatekintést nyújt arra a korszakra, amikor az okostelefonok képességei exponenciálisan növekedtek. Az eredetileg középkategóriás Android-eszközként forgalmazott XT701 népszerű volt elegáns dizájnja és alapvető funkciói miatt, amelyek az alap mobiltelefonokról a fejlettebb okostelefon-képességekre áttérő felhasználóknak szóltak. Bár mára már nem gyártják, a készülék továbbra is a Motorola innovációjának bizonyítéka az elmúlt évtized fordulóján.
Tervezés és kivitelezés
A Motorola XT701 mérete 116 x 60,9 x 10,9 mm, súlya pedig 140 gramm. Kialakítása a korai okostelefonok esztétikáját tükrözi, masszív felépítéssel. A készülék 3,7 hüvelykes TFT-kijelzővel rendelkezik, amely a telefon előlapjának nagyjából 53,4%-át foglalja el, és 480 x 854 pixeles felbontást kínál. Ez körülbelül 265 ppi pixelsűrűséget eredményez, ami a maga korában élesnek számított, így a felhasználók viszonylag tiszta vizuális élményt élvezhettek. Az érintésérzékeny navigációs vezérlők használata a fizikai gombokon túl újszerű interakciós módot jelentett.
Hardver és teljesítmény
Az XT701-et egy 600 MHz-es Cortex-A8 CPU hajtja, amelyhez egy PowerVR SGX530 GPU párosul, az XT701 pedig TI OMAP 3430 chipkészlettel volt felszerelve. Ez a beállítás a korszakára jellemző volt, és elegendő feldolgozási teljesítményt biztosított az Android 2.0 (Eclair) operációs követelményeihez. A mindössze 256 MB RAM és 512 MB belső tárhely miatt azonban a felhasználóknak gyakran a microSDHC kártyahelyre kellett hagyatkozniuk a tárhely bővítéséhez, ami rávilágított a telefon korszerű multitasking vagy grafikus alkalmazások kezelésének korlátaira.
Ad
Kamera és multimédia
Az XT701 egy 5 MP-es hátsó kamerával rendelkezik, amely autofókusszal és xenon vakuval rendelkezik, és 480p videó rögzítésére képes 24 képkocka/másodperc sebességgel. Ez a beállítás optimális körülmények között tisztességes fényképezést biztosított, bár a kameratechnológia gyors fejlődésével lemaradt. Bár a telefonból hiányzik az előlapi kamera, a multimédiás funkciókat sztereó hangszórók, 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó és különböző hangformátumok, például MP3, eAAC+ és WAV lejátszására való képesség egészíti ki.
Csatlakoztathatóság és akkumulátor-üzemidő
A GSM és HSPA hálózatokat támogató Motorola XT701 mérsékelt csatlakozási lehetőségeket biztosított a felhasználók számára. Rendelkezésre állt Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1 A2DP-vel, GPS A-GPS-szel és sztereó FM rádió RDS képességekkel. A microUSB 2.0 port megkönnyítette az adatátvitelt és a töltést. A telefon energiaellátását egy cserélhető Li-Po 1420 mAh kapacitású akkumulátor biztosította, amely akár 300 óra készenléti időt és körülbelül 4,5 óra beszélgetési időt kínált, ami a készülék mérsékelt energiahatékonyságát tükrözi.
További jellemzők és ár
Az olyan érzékelők, mint a gyorsulásmérő, a közelségérzékelő és az iránytű, olyan funkciókkal bővítették a felhasználói élményt, mint az automatikus elforgatás és az alapvető navigáció. Az XT701 HTML-böngészővel is rendelkezett, amely a mai szabványok szerint meglehetősen kezdetleges volt, de a megjelenésekor elegendő volt az alapvető internetes böngészéshez. A telefon kezdetben 230 EUR körüli áron került a piacra, és ezzel versenyképes középkategóriás készüléknek számított.
Összegzés
A Motorola XT701 ma már nosztalgikus pillantást nyújt a korai okostelefon-technológiára. Az akkori korhoz képest robusztus funkciói és felhasználóbarát kezelőfelülete sokak számára vonzóvá tette a hagyományos telefonoktól érkező készüléket. Mai mércével mérve azonban a specifikációi meglehetősen korlátozottak, így inkább gyűjtői darabnak vagy a modern időkben alapszintű használatra alkalmas belépő telefonnak számít. Megszűnése ellenére az XT701 emlékeztet a technológiai fejlődés gyors ütemére, amely a mai kifinomult készülékekhez vezetett.
Ad