Ad

Bevezetés
A 2003 harmadik negyedévében bemutatott Motorola V290 egy olyan mobiltelefon volt, amely a kor alapvető kommunikációs igényeit elégítette ki. A mára már elavult technológiája ellenére a V290 a GSM-hálózaton keresztül robusztus és megbízható csatlakozási lehetőséget kínált, így megfelelő választás volt az elsősorban hanghívásokkal és szöveges üzenetekkel foglalkozó felhasználók számára. Az alábbi áttekintés a telefon különböző aspektusait vizsgálja, részletesen bemutatva a készülék kialakítását, kijelzőjét, funkciókészletét és akkumulátorának teljesítményét.
Tervezés és kivitelezés
A Motorola V290 a 2000-es évek eleji flip-telefonokra jellemző kompakt és könnyű kialakítással készült. Méretei 87 x 47 x 22 mm, súlya pedig mindössze 97 gramm, így elég kicsi volt ahhoz, hogy kényelmesen elférjen egy zsebben vagy táskában. A kagylóhéj formájú tényező bizonyos szintű védelmet biztosított a képernyő számára, és esztétikailag kellemes volt, a színválaszték pedig ezüst és kék színű volt, így a felhasználók egy kis személyes választási lehetőséget kaptak. A telefon Mini-SIM-et használt, és egyszerű felépítésű volt, nem tartalmazott semmilyen felesleges funkciót, hangsúlyozva az egyszerűséget és a könnyű kezelhetőséget.
Megjelenítés
A V290 elsődleges kijelzője egy CSTN képernyő volt, amely 4096 szín megjelenítésére képes 128 x 128 pixel felbontással és 1:1 képaránnyal. Ez a szerény színpaletta elegendő volt az alapvető grafikus ábrázolásokhoz és állóképekhez, amelyeket a korszakban jellemzően az egyszerű telefonmenükben használtak. A készülék külsejét egy további monokromatikus, 96 x 32 pixeles felbontású kijelző díszítette. Ez a másodlagos képernyő a telefon kinyitása nélkül, az idő és a hívó fél azonosítójának megjelenítésével biztosította a kényelmet, ami egy apró, de praktikus kiegészítő volt.
Ad
Jellemzők
A Motorola V290 minimalista volt a funkciók tekintetében, elsősorban a kommunikációs alapokra összpontosítva. Hiányzott belőle számos modern kényelmi funkció, mint például a kamera, a Bluetooth és a rádió, hű maradt a céljához, mint egyszerű kommunikációs eszköz. A további tárolóhelyet biztosító kártyahely hiánya összhangban volt a készülék egyszerűségével, bár 500 bejegyzésnek helyet adó telefonkönyvet támogatott, és naplót vezetett a legutóbbi 20 tárcsázott, fogadott és nem fogadott hívásról, ami akkoriban elegendő volt az átlagos felhasználó számára.
A telefon hangképességei alapszintűek voltak; bár hangszóró nem volt, a V290 vibrációval vagy letölthető polifonikus csengőhangokkal tudta figyelmeztetni a felhasználókat, ami akkoriban népszerű személyre szabási funkció volt. A csatlakozási lehetőségek gyéren voltak, a GPRS volt az egyetlen elérhető adatszolgáltatás, és nem támogatta az EDGE-hálózatokat. Ez korlátozta a készüléken lehetséges internetes böngészés sebességét és típusát, bár a könnyebb webes alkalmazások eléréséhez WAP 2.0/xHTML böngésző is rendelkezésre állt.
Az akkumulátor élettartama
A V290-et a korszakra jellemző, cserélhető lítium-ion akkumulátorral látták el, amely lehetővé tette a felhasználók számára, hogy szükség esetén könnyedén cserélhessék az elemeket. A készenléti idő akár 220 óra, a beszélgetési idő pedig akár 5 óra is lehetett, ami a korabeli mobiltelefonoknál megfelelőnek számított. Ez az akkumulátoros üzemidő, valamint az alapvető műveletek energiahatékonysága azt jelentette, hogy a V290 takarékos használat mellett több napig is kibírta egyetlen töltéssel.
Szórakozás és közművek
A V290 még a maga egyszerűségében is kínált némi szórakozást a beépített játékok, például a Big2, a BubbleTea és a PacificStorm formájában. Bár ezek a játékok nem voltak kifinomultak, mégis el lehetett velük ütni az időt. A Java-támogatás hiánya korlátozta a készülék szórakozási lehetőségeinek bővíthetőségét, de az iTAP prediktív szövegbevitel lehetővé tette a könnyebb és gyorsabb SMS- és EMS-üzenetküldést, ami abban az időben létfontosságú funkció volt.
Összegzés
A Motorola V290 továbbra is a tartós és praktikus mobiltelefonok korszakának bizonyítéka. Bár nem rendelkezik a mai okostelefonok sokoldalú képességeivel, az olyan alapvető funkciókra való összpontosítása, mint a hang- és szöveges kommunikáció, valamint a robusztus akkumulátoros üzemidő és a kompakt kialakítás megbízható választássá tette fénykorában. Azok számára, akik a retró technológia szempontjából vizsgálják, nosztalgikus pillantást enged az egykori mobilkommunikációra, és az egyszerűségével és funkcionalitásával megragadja az embereket.
Ad