Ad
Motorola StarTAC 130

Bevezetés

Az 1998-ban bejelentett Motorola StarTAC 130 a mobiltelefonok történetének figyelemre méltó darabja, amely az akkoriban elterjedt minimalista dizájnt és funkcionalitást testesíti meg. A kompakt méretéről és úttörő flip-phone kialakításáról ismert StarTAC 130 a korai fogyasztóknak kedvezett, akiknek a hordozhatóság és az alapvető kommunikációs funkciók voltak a legfontosabbak.

Tervezés és kivitelezés

A 94 x 55 x 19 mm-es méretekkel és mindössze 95 grammos tömeggel a Motorola StarTAC 130 a maga korában hihetetlenül kompaktnak és könnyűnek számított. Robusztus teste ellenállt a mindennapi igénybevételnek, ami az okostelefonok előtti korszakban igen kívánatos volt. Az ikonikus kagylós kialakítás nemcsak elegáns esztétikát biztosított, hanem a billentyűzetet is védte, ami újdonságként jelentősen hozzájárult a népszerűségéhez.

Kijelző és interfész

A Motorola StarTAC 130 kijelzője egy monokróm grafikus képernyő, amely legfeljebb négy sornyi szöveg és egy sor fix ikon megjelenítésére alkalmas. Bár a mai mércével mérve meglehetősen korlátozott, a kijelző megfelelő volt a telefon alapvető funkcióinak kezeléséhez, és különböző fényviszonyok mellett is könnyen leolvasható volt. Az egyszerű kezelőfelület egyszerű navigációt tett lehetővé, így még a technológia iránt nem érdeklődők számára is elérhetővé vált.

Hálózat és csatlakoztathatóság

A GSM 900-as hálózatokon való működésre tervezett StarTAC 130 a megjelenési időszakban csak 2G csatlakozási lehetőséggel rendelkezett. A GPRS- és EDGE-képességek hiánya miatt az adatkapcsolat nem létezett, így az internetfunkciók is hiányoztak. Az elsődleges kommunikációs igényeket azonban jól szolgálta a megbízható hanghívási funkció. Az olyan fejlettebb csatlakozási lehetőségek, mint a WLAN, a Bluetooth vagy az USB-támogatás hiánya világosan mutatja, hogy a készülék az alapvető telefonálásra összpontosított.


    Ad

Memória és hívási funkciók

A telefon belső telefonkönyve legfeljebb 100 névjegyet tudott tárolni, ami a korszakhoz képest meglehetősen nagyvonalú volt, és a legtöbb felhasználó tipikus igényeit kielégítette. A hívásrekordok esetében a készülék 10 tárcsázott, 5 fogadott és 5 nem fogadott hívást tudott naplózni. Ez a funkció lehetővé tette a felhasználók számára, hogy nyomon kövessék a legutóbbi interakciókat anélkül, hogy túl sok részletességgel terhelnék őket.

Hang és riasztások

A Motorola StarTAC 130 nem rendelkezett hangszóróval vagy fejhallgató-csatlakozóval, ezzel is hangsúlyozva használati célú kialakítását. A felhasználókat rezgéssel és monofonikus csengőhangokkal figyelmeztették a hívásokra és üzenetekre, ami elegendő változatosságot biztosított a különböző helyzetekhez és preferenciákhoz. A fejlettebb hangfunkciók hiánya azt tükrözte, hogy a készülék inkább az alapvető kommunikációra, mint a szórakoztatásra összpontosított.

További jellemzők

A StarTAC 130 kiegészítő funkciói minimálisak, mégis funkcionálisak. A telefon tartalmazott egy órát, de hiányzott belőle az ébresztő funkció, ami hasznos kiegészítő lett volna. A készülék támogatta az SMS-en keresztüli üzenetküldést, megkönnyítve az egyszerű szöveges kommunikációt. A telefon tizenhat nyelvi lehetőséget kínált, így a globális felhasználói bázis számára is elérhetővé vált. Az alapvető hangjegyzetfunkció lehetővé tette a felhasználók számára, hogy rövid, háromperces memókat rögzítsenek, ami némileg hasznosabbá tette a készüléket.

Az akkumulátor élettartama

A kivehető 500 mAh NiMH akkumulátorral felszerelt StarTAC 130 akár 50 órán át is készenlétben állhat, és teljes feltöltéssel körülbelül 140 perc beszélgetési időt biztosít. Bár a jelenlegi szabványok szerint szerény, ezek a specifikációk akkoriban versenyképesek voltak, és biztosították, hogy a felhasználók két töltés között ésszerű ideig használhassák a készüléket.

Összegzés

A Motorola StarTAC 130 egy történelmi jelentőségű készülék, amely tökéletesen megtestesítette a mobiltechnológia prioritásait az 1990-es évek végén. Kompakt kialakítása, alapvető csatlakoztathatósága és egyszerű funkciói egy olyan piacra voltak szabva, amely mindenekelőtt a hordozhatóságot és az egyszerűséget értékelte. Bár technológiai képességei ma alapszintűnek tűnhetnek, a korabeli kontextusban értékelve a StarTAC 130 innovatív és befolyásos termékként tűnik ki a mobiltelefonok fejlődésében.


    Ad