Ad

Bevezetés
A 2005 júliusában bemutatott Motorola Q8 egy kifutott modell, amely egykor a Motorola figyelemre méltó erőfeszítéseit jelentette az okostelefonok funkcionalitásának és a hatékony, üzleti célú funkciók ötvözésére. QWERTY-billentyűzetével és a Microsoft Windows Mobile 6.0 Standard Edition operációs rendszerre való támaszkodásával azon felhasználók érdeklődését igyekezett felkelteni, akik olyan készüléket kerestek, amely alkalmas a kiterjedt e-mailezésre és irodai feladatok elvégzésére, miközben úton van.
Tervezés és kivitelezés
A Motorola Q8 formatervezése kompakt és praktikus. A 116 x 64 x 11,5 mm-es méretekkel és 115 grammos súllyal kényelmesen elfér a kézben, egyensúlyt teremtve a hordozható készülék iránti igény és a QWERTY-billentyűzeten való könnyű gépelés között. A Mini-SIM foglalat hagyományos SIM-kártyákat is befogad, a készüléktest pedig klasszikus ezüst és fekete színben kapható, professzionális esztétikát kínálva. A készülék minimalista kialakítású, kisméretű, 2,4 hüvelykes TFT-kijelzővel rendelkezik, amely 65 000 színt támogat, így a feladatokhoz nélkülözhetetlen tisztaságot biztosít, de nem nagy felbontású grafikára vagy médiafogyasztásra szánták.
Kijelző és felhasználói felület
A Q8 kijelzője, bár szerény, 320 x 240 képpont felbontású, 4:3 arányú. Ez körülbelül 167 ppi pixelsűrűséget eredményez, ami lehetővé tette az e-mailek, szövegek és egyszerű webböngészés alapvető olvashatóságát. A készüléken való navigációt a korai okostelefonokra jellemző 5 irányú navigációs gomb segíti, amely kiegészíti a QWERTY-billentyűzetet - ez jelentős funkció a szöveges interakciókra összpontosító felhasználók számára.
Teljesítmény és operációs rendszer
A Motorola Q8 teljesítményét tekintve egy 32 bites, 312 MHz-es órajelű Intel XScale PXA270 processzorral működik. Bár ez a mai mércével mérve szerénynek számít, a maga idejében hatékonyan támogatta az alapvető többfeladatos működést és a Windows Mobile 6.0 működését. Az operációs rendszer az ismert Microsoft-szoftverek egyszerűsített mobil változatát hozta el, lehetővé téve az asztali Windows-környezetekkel való integrációt, ami az üzleti felhasználók számára áldásos volt.
Ad
Kamera és multimédia
A készülék egy alap 1,3 MP-es kamerát tartalmaz LED vakuval. Bár nem a fotózás szerelmeseinek készült, a fényképezőgép funkcionalitást biztosított az alkalmi pillanatképek készítéséhez és a videofelvételek rögzítéséhez. A szelfikamera hiánya hangsúlyozta az üzleti szempontú megközelítést. A hangzás tekintetében a Q8 sztereó hangszórókkal van felszerelve, és támogatja a rezgést és a letölthető polifonikus csengőhangokat a riasztási típusokhoz. Hiányzik azonban a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó, ehelyett a miniUSB-re támaszkodik a hangcsatlakozáshoz, ami korlátokat állít fel a multimédiás képességek körül, de biztosítja, hogy az alapvető üzleti funkciók robusztusak maradjanak.
Csatlakoztathatóság és további funkciók
A Motorola Q8 a korában szokásos csatlakozási lehetőségeket kínál, beleértve a Bluetooth 1.2-t és az infravörös portot. Bár beépített WLAN nincs benne, a Wi-Fi az opcionális miniSDIO-n keresztül elérhető. A GPS-képesség és az FM-rádió hiánya még inkább a termelékenységre, mint a szabadidő eltöltésére összpontosít. Az internetes böngészés a Pocket Internet Explorer böngészőre támaszkodott, amely alapvető HTML-oldaltámogatást biztosított, míg a miniUSB 1.1 port szolgált elsődleges adatkapcsolatként.
Az akkumulátor élettartama és tapasztalata
A cserélhető Li-Ion 1170 mAh kapacitású akkumulátor akár 240 óra készenléti időt és 5 óra beszélgetési időt is támogatott, ami a készülék energiafelhasználásához képest ésszerű volt. Az akkumulátor cserélhetőségének lehetősége gyakorlati előnyöket kínált a kortárs zárt kialakítású készülékekkel szemben, különösen azon felhasználók számára, akiknek hosszabb üzemidőre van szükségük útközben.
Összegzés
A Motorola Q8 a maga korában egy tökéletes készülék volt, amely különösen az üzleti felhasználók számára volt vonzó, akik a szórakoztató funkciók helyett a termelékenységi eszközöket értékelték. Bár nem rendelkezett multimédiás képességekkel vagy fejlett csatlakozási lehetőségekkel, például GPS-szel és modern Wi-Fi-vel, a célpiac számára létfontosságú területeken teljesített. A Q8 ma már a technikatörténelem egy darabja, és a Motorola korai okostelefonokba való belépésének bizonyítéka, amely a praktikus dizájnt és a korai mobil szakemberek igényeit ötvözte.
Ad