Ad
Motorola Q 9h

Áttekintés

A 2007 márciusában bemutatott, majd a későbbiekben megszűnt Motorola Q 9h figyelemre méltó kiegészítője volt az okostelefonok akkoriban gyorsan fejlődő világának. A sokoldalú üzleti készüléknek szánt Q 9h a hagyományos telefonfunkciók keverékét kínálta egy csipetnyi modern okostelefon-funkcióval, amelyet a QWERTY-billentyűzet és az üzletbarát operációs rendszer jellemzett. Bár ma már a mobiltechnológia egy letűnt korszakának relikviájaként tekinthetünk rá, specifikációinak és jellemzőinek megértése betekintést nyújt a mobilkommunikációs technológia korai fejlődésébe.

Tervezés és kivitelezés

A Motorola Q 9h professzionális kialakítású, 118 x 67 x 11,8 mm-es méretekkel és 134 grammos tömeggel rendelkezik, ami tükrözi az üzleti célokra való összpontosítást. A telefon a mai szabványokhoz képest viszonylag kompakt, vastagsága mindössze 11,8 mm. A Mini-SIM kártya használata és az olyan modern funkciók, mint az érintőképernyő hiánya a korszakra utal, amelyből származik. A QWERTY-billentyűzet központi funkció volt, és a praktikusságát ünnepelte azok számára, akiknek útközben is hatékony szövegbevitelre volt szükségük.

Megjelenítés

A kijelző, egy 2,4 hüvelykes TFT képernyő, 65k színt kínált 320 x 240 képpont felbontással. Bár a színmélység és a kb. 167 ppi-s pixelsűrűség modern összehasonlításban meglehetősen alapszintűnek számít, a telefon igényeinek megfelelő volt a telefonáláshoz, SMS-ezéshez és az alapvető alkalmazásokhoz. A képernyő-test arány körülbelül 22,6% volt, ami az akkori stílusnak megfelelően vastagabb kereteket sugallt, amelyekben helyet kapott az 5-utas navigációs gomb a menüben való navigáláshoz.

Hardver és teljesítmény

A 325 MHz-es processzorral működő és Microsoft Windows Mobile 6.0 Standarddal felszerelt Motorola Q 9h-t úgy tervezték, hogy támogassa az olyan termelékenységi feladatokat, mint az e-mailek és névjegyek kezelése, valamint az időbeosztás szervezése. A készülék 96 MB RAM-mal és 256 MB ROM-mal rendelkezett, és a korához képest igen nagyvonalú microSDHC-kártyával bővíthető volt a tárhely. Nem multimédiára vagy csúcskategóriás játékra tervezték, hanem megbízható feladatmenedzsmentre.


    Ad

Kamera és multimédia

A fényképezéshez a telefon egyetlen 2 MP-es hátlapi kamerát kapott, amelyet egy LED vaku egészít ki, és amely 30fps sebességű videók rögzítésére képes. Bár a jelenlegi szabványok szerint szerény, a kamera megfelelő megvilágítás mellett hasznos eszköz volt az alapvető képek és videók rögzítéséhez. Az előlapi kamera hiánya azonban azt jelentette, hogy nem készültek szelfik vagy videokonferenciák, és nem volt 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó sem. Ehelyett a felhasználók a sztereó hangszórókra és az A2DP-vel ellátott Bluetooth 2.0-ra támaszkodtak a vezeték nélküli hangzás érdekében.

Csatlakoztathatóság és további funkciók

Ami a csatlakoztathatóságot illeti, a Q 9h támogatta a GSM és HSPA hálózati technológiákat, így akár 3,6 Mbps sebességgel biztosítva az alapvető internet-hozzáférést. A telefonból hiányzott a Wi-Fi-kapcsolat, ami jelentős korlátozás, de a tartozékokkal való párosításhoz Bluetooth-t tartalmazott. Egyes modellek GPS-funkciót kínáltak, ami a világpolgárokat célzó, előremutató funkció. Az internetböngészés az Opera böngészővel volt lehetséges HTML formátumban, ami akkoriban meglehetősen fejlettnek számított, még ha nem is támogatta az újabb webes szabványokat.

Akkumulátor és élettartam

A kivehető 1170 mAh kapacitású Li-Ion akkumulátor akár 480 óra készenléti időt és 6 óra 30 perc beszélgetési időt biztosít. Ezek a számok tekintélyesnek mondhatók, és azt jelzik, hogy a rendszeres használathoz gyakori töltés nélkül is megfelelő a tartósság. A kivehető akkumulátor beépítése praktikus funkció volt, mivel lehetővé tette a felhasználók számára, hogy kicseréljék az akkumulátort, ha az idővel lemerülne.

Piaci helyzet és következtetés

Megjelenésekor a Motorola Q 9h ára 70 EUR körül volt, így a bank megrongálása nélkül funkcionalitást kereső szakemberek számára elérhető közelségbe került. A klasszikus színekben, például ezüst és fekete színben kapható készülék visszafogott eleganciát és professzionalizmust sugárzott. Bár az 1,29 W/kg (fej) és 1,53 W/kg (test) SAR-értékek ma már felhúznák a szemöldököt, akkoriban még megfeleltek a biztonsági előírásoknak.

Elkerülhetetlen elavulása ellenére a Motorola Q 9h a mobiltechnológia átmeneti szakaszának emlékét őrzi, áthidalva az egyszerű funkciótelefonok és a modern okostelefonok közötti szakadékot. Robusztus kialakítása, a kommunikációra való összpontosítása és az üzleti felhasználóknak szánt funkciók sokak számára tették értékes társsá a reflektorfényben töltött idő alatt.


    Ad