Ad

Áttekintés és tervezés
A 2004 elején bejelentett Motorola MPx egy olyan készülék, amely az innovatív formatervezés és a korai okostelefonok jellemzőinek egyedülálló keverékét példázza. Bár mára már nem gyártják, az MPx megelőzte korát, mind a forma, mind a funkció tekintetében. A 99,7 x 61,2 x 24 mm-es méretei és 174 grammos súlya viszonylag kompakt, de mégis masszív készülék, amely kettős zsanérral rendelkezik, amely lehetővé tette mind a kagylóhéj, mind a hagyományos PDA stílusú működést. Ez a tervezési lelemény teljes QWERTY-billentyűzetet is tartalmazott, amely az üzleti felhasználóknak kedvezett, akiknek fontos volt a termelékenység útközben is. A telefon Mini-SIM-kártyát és 65k színt támogató rezisztív TFT-érintőképernyőt használ. Bár a képernyő 2,8 hüvelykes mérete és 240 x 320 pixeles felbontása a mai szabványok szerint szerénynek tűnhet, abban az időben megfelelő megjelenítési élményt nyújtott, bár a képernyő-test arány kissé alacsony, 39,8%-os volt.
Kijelző és felhasználói felület
A Motorola MPx TFT rezisztív érintőképernyővel rendelkezett, amely lehetővé tette a felhasználók számára az érintéssel történő interakciót. Bár a rezisztív képernyők kicsit nagyobb nyomást igényelnek, mint a kapacitív kijelzők, az érintőképernyő megfelelő méretű, 2,8 hüvelykes, 240 x 320 pixeles felbontással rendelkezett. Ez körülbelül 143 ppi pixelsűrűséget eredményezett, ami akkoriban kielégítő volt az olvasáshoz és az alapvető UI-navigációhoz. A második STN-kijelző innovatív kiegészítő volt, amely gyors hozzáférést biztosított az értesítésekhez és az alapvető információkhoz a telefon kinyitása nélkül.
Teljesítmény és operációs rendszer
A motorháztető alatt a Motorola MPx a Microsoft PocketPC 2003 SE operációs rendszeren futott, amely hozzáférést biztosított a felhasználók számára a Microsoft Office alkalmazások mobil változataihoz, mint például a Word, Excel, PowerPoint és PDF megtekintési lehetőségekhez. A készüléket egy 200 MHz-es ARM926EJ-S processzor hajtotta, amely a TI OMAP 1710 lapkakészlettel kombinálva éppen elegendő teljesítményt nyújtott a korszak alapvető okostelefonos feladatainak kezeléséhez. A mindössze 32 MB belső memóriával (16 MB állt rendelkezésre a felhasználói alkalmazások és adatok számára) azonban a felhasználók hamar szűkösnek találták magukat, és a további tároláshoz nagymértékben az MMC/SD-kártyákra támaszkodtak.
Ad
Kamera és multimédia
A hátlapon egyetlen 1,3 MP-es kamerával felszerelt MPx alapvető fotózási képességekkel rendelkezik, beleértve a gyenge fényviszonyokhoz szükséges LED vakut is. Bár a pillanatok megörökítése és a videókészítés lehetséges volt, a minőség kezdetleges volt, ami a mobilfotózás akkori fejlődési szakaszát tükrözte. A szelfikamera hiánya korlátozta a készülék videohívásokhoz vagy szelfikészítéshez való felhasználhatóságát. A multimédiás képességek szintén alapszintűek voltak, a polifonikus csengőhangok, valamint a hangszóró és a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó hiánya miatt a hanghoz saját fejlesztésű csatlakozókat kellett használni.
Csatlakoztathatóság és kommunikáció
A Motorola MPx a maga idejében számos csatlakozási lehetőséget kínált, beleértve a 900/1800/1900-as sávok GSM-támogatását, a GPRS-t és a Wi-Fi 802.11b-t a vezeték nélküli csatlakozáshoz. Nem rendelkezett azonban a gyorsabb adatátviteli sebességet biztosító EDGE funkcióval. A Bluetooth 1.1-es verziója vezeték nélküli kommunikációt biztosított más eszközökkel, bár a GPS-hez hasonló helymeghatározó szolgáltatások hiánya korlátozta a navigációban való felhasználását. Az infravörös port jelenléte a fájlmegosztást és az eszközszinkronizálást szolgálta egy olyan korszakban, amikor a Bluetooth még nem dominált. Az FM-rádió hiánya és a szabadalmaztatott USB-csatlakozó használata olyan korlátokat jelentett, amelyeket a felhasználóknak ki kellett küszöbölniük.
Akkumulátor és egyéb funkciók
A 960 mAh-s, kivehető Li-Ion akkumulátorral működő MPx akár 100 óra készenléti időt és 3 óra beszélgetési időt is kínál. Bár ez az akkumulátor-üzemidő a mai szabványokhoz képest csekélynek tűnik, abban az időszakban versenyképes volt. A telefon további jellemzői közé tartozott a WAP 2.0/xHTML és HTML formátumot támogató böngésző, amely lehetővé tette az alapvető internetes böngészést. A termelékenységre való összpontosítást tovább fokozta a Pocket Office, amely lehetővé tette a felhasználók számára a dokumentumok hatékony kezelését.
Összegzés
A Motorola MPx korának meghatározó készüléke volt, amely kompakt formában egyesítette az okostelefon és a PDA funkciók elemeit. Bár teljesítménye és funkciói a modern szabványok mellett háttérbe szorultak, abban az időben jelentős előrelépést jelentett a mobil innovációban. Egyedi kialakítása és a termelékenység-központú funkciók együttesen vonzóvá tették az üzleti felhasználók számára. A multimédia, a csatlakoztathatóság és az akkumulátor élettartama terén mutatkozó korlátai ellenére az MPx az okostelefonok fejlődésének úttörő eszközeként maradt fenn.
Ad