Ad

Bevezetés
A 2011 szeptemberében megjelent Motorola FIRE XT a megfizethető és funkcionális Android készüléket kereső felhasználóknak szánt. Abban az időben, amikor az okostelefonok luxuscikkekből mindennapi eszközökké váltak, a Motorola arra törekedett, hogy egyensúlyt teremtsen az ár és a funkcionalitás között. Bár a Motorola FIRE XT mára már nem gyártják, érdekes esettanulmányt mutat be a korai Android-dizájn és a használhatóság terén.
Tervezés és kivitelezés
A Motorola FIRE XT kompakt kialakítású, 114 x 62 x 12 mm-es méretekkel büszkélkedhet, ami hordozhatóvá és könnyen kezelhetővé tette. A mindössze 84,3 grammos tömegével lenyűgözően könnyű sok modern okostelefonhoz képest. A készülék egyszerű kialakítású, mini-SIM foglalattal rendelkezik, ami megfelel a kor szabványának. Az építési minőség a 2010-es évek eleji okostelefonok jellegzetes formanyelvét tükrözi, a funkcionális esztétikára összpontosítva, nem pedig a ma látható prémium kivitelezésre.
Megjelenítés
A telefon 3,5 hüvelykes TFT-kijelzővel van felszerelve, amely 320 x 480 képpont felbontású, megközelítőleg 165 ppi sűrűségű. Bár ez a mai mércével mérve kevésnek tűnhet, az akkori időkben sok belépő szintű okostelefonnal volt egyenrangú. A kijelző a Moto Switch UI-t használja, amely egyszerűsített navigációval próbálja javítani a felhasználói interakciót, bár a viszonylag alacsony felbontás miatt nem biztos, hogy hatékonyan támogatja a nagy felbontású tartalmakat.
Teljesítmény és szoftver
A Motorola FIRE XT Android 2.3.4 (Gingerbread) operációs rendszeren futó készüléket a Qualcomm MSM7227T-1 Snapdragon S1 chipset hajtotta. A 800 MHz-es processzorral és Adreno 200 GPU-val a készüléket úgy tervezték, hogy az alapvető feladatokat, például a hívásokat, az üzenetküldést és a könnyű webböngészést kezelje. A készülék 512 MB RAM-nak és ugyanennyi belső tárhelynek ad otthont, amely egy dedikált microSDHC-nyíláson keresztül bővíthető, 2 GB-os kártyával együtt. Bár a teljesítmény a jelenlegi szabványokhoz képest lassúnak tűnhet, az akkori igényeknek elegendőnek bizonyult.
Ad
Kamera
Ami a fényképezést illeti, a telefon egyetlen 5 MP-es hátlapi kamerával rendelkezik, autofókusszal és LED vakuval, amely képes képek és videók rögzítésére 480p@24fps sebességgel. Az előlapi VGA kamera alapvető funkciókat biztosít a szelfikészítéshez és a videohívásokhoz. Bár a készülék nem volt hivatott díjat nyerni a kameraképességeiért, a hátsó kamera hozzáadott értéket jelent a felhasználók számára, akik útközben szeretnék megörökíteni a pillanatokat.
Csatlakoztathatóság és funkciók
A csatlakozási lehetőségek közé tartozik a Wi-Fi 802.11 b/g/n hotspot funkcióval, a Bluetooth 2.1 A2DP-vel és EDR-rel, valamint a GPS A-GPS-szel az alapvető navigációhoz. A sztereó FM-rádió RDS-sel való beépítése azoknak kedvezett, akik a hagyományos sugárzott médiát élvezik. A 3,5 mm-es audiocsatlakozó biztosította a kompatibilitást a hagyományos fejhallgatókkal, ami számos modern készülékből hiányzik. A telefon támogatja a microUSB 2.0-t a töltéshez és az adatátvitelhez, az érzékelőkészlet pedig gyorsulásmérőt, közelségérzékelőt és iránytűt tartalmaz.
Az akkumulátor élettartama
A kivehető 1540 mAh kapacitású Li-Ion akkumulátor 2G hálózaton akár 504 óra készenléti időt biztosít, 3G hálózaton pedig akár 480 órát. A beszélgetési idő 2G-n akár 7 órát, 3G-n pedig 5 órát is elérhet. Ezek a számok a Motorola FIRE XT-t megbízható társsá tették azon felhasználók számára, akiknek olyan telefonra van szükségük, amely gyakori töltés nélkül bírja a napot. A kivehető akkumulátor is megfelelt az akkori normáknak, így a felhasználók könnyedén cserélhették azt.
Összegzés
A Motorola FIRE XT megjelenésekor 100 EUR körüli áron kínált vonzó csomagot a pénztárcabarát fogyasztók számára 2011-ben. Bár specifikációi ma szerénynek tűnhetnek, azok egy olyan korszakot tükröznek, amikor az okostelefonok egyre inkább a mindennapok alapvető eszközeivé váltak. A Motorola FIRE XT mára már megszűnt, de emlékeztetőül szolgál arra, hogy az okostelefon-technológia milyen sokat fejlődött, miközben még mindig a Motorola azon törekvésének bizonyítéka, hogy a tömegek számára elérhető technológiát kínáljon.
Ad